Denník N

Fín, ktorý prišiel zmeniť slovenský hokej: Zlepšíte sa, ak budú deti menej trénovať

Jukka Tiikkaja. Foto N – Peter Kováč
Jukka Tiikkaja. Foto N – Peter Kováč

Jukka Tiikkaja tvrdí, že fínski tréneri sú oveľa odvážnejší ako slovenskí. „Ak sa celá spoločnosť len snaží vyhýbať chybám a je málo odvážna, to isté budú robiť aj hokejisti,“ hovorí.

Jukka Tiikkaja (40) nebol veľkou hokejovou hviezdou, no po ukončení kariéry sa stal úspešným metodikom. Na prelome desaťročí pomáhal s rozvojom hokeja v Ázii, posledných šesť rokov pôsobil ako vedúci systému vzdelávania trénerov vo Fínsku.

Od septembra je na Slovensku a v úzkej spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja sa pokúsi prispieť k reštartu hokeja u nás. Pracuje v občianskom združení Škola slovenského hokeja. Jeho úlohou je tvorba trénerského systému a projektu, ktorý pomôže prilákať nových hráčov do hokeja. V septembri zaujal svojou prezentáciou (nájdete na konci článku) na rozvojovom seminári v Jasnej, na ktorom sa zúčastnili slovenské hokejové elity. Na Slovensko sa presťahoval na dva roky aj s rodinou.

Ako vás Slováci prijali? Nesťažujú sa, že nám tu nejaký Fín hovorí, čo máme robiť?

Stále sa snažím zdôrazňovať, že som sem neprišiel na to, aby som ostatným hovoril, čo majú robiť. Som oddaný práci s miestnymi ľuďmi, ktorým som ochotný ponúknuť svoje odborné názory z pôsobenia nielen vo Fínsku. Mal som možnosť vidieť mnoho športových systémov na svete. Nie je to tak, že poviem, aby sa niečo robilo fínskym systémom, lebo je efektívnejší. Nie, chcem diskutovať s miestnymi a rešpektovať tých, ktorí niečo odviedli v minulosti, a zapojiť ich do procesu.

Čo je vašou úlohou?

Je ich viac a nie sú len moje, ale skupiny ľudí, ktorá má za úlohu rozvíjať slovenský hokej. Potrebujeme viac hokejistov a to, aby bol hokej dostupný pre všetky deti. Chceme vytvoriť prostredie, v ktorom si deti budú môcť jednoducho odskúšať viaceré športy a zistiť, čo ich naozaj baví. Aby nehrali hokej len kvôli rodičom, ale preto, že z neho majú radosť. Ak do systému dostaneme dosť hráčov, v kľúčovom veku okolo 15 až 16 rokov s nimi chceme začať naplno pracovať.

Ako chcete dosiahnuť zvýšenie základne? Už sme tu mali akciu Deti na hokej. Ide o projekt, keď sa chodí po slovenských štadiónoch, pričom deti aj dostávajú výstroj.

Pôjdeme inými cestami. Pokiaľ ide o rýchle riešenia, už teraz sa s klubmi rozprávame o zmene rozvrhu času, ktorý deti trávia na ľade. Podľa mňa majú slovenskí hokejisti až priveľmi organizovaný program už v nízkom veku. Ak desaťročné dieťa robí hokej, reálne popri tom nemôže stíhať iný šport. Plánujeme to zredukovať a vytvoriť priestor na neorganizované hry, ako bol voľakedy hokejbal.

Počkajte. Tvrdíte, že spôsob, ako sa zlepšiť v hokeji a mať väčšiu základňu, je hrať menej hokeja?

Niektorí budú môcť hrať viac, ale áno. Chceme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu o Matejovi Tóthovi Odchýlka

Do obchodu

Rozhovory

Teraz najčítanejšie