Denník N

Dvaja sú preč, ďalší to majú nahnuté. Mayovej sa rúca vláda, po ministroch môže skončiť aj ona

Theresa Mayová to má ťažké doma aj v zahraničí. Foto – TASR/AP
Theresa Mayová to má ťažké doma aj v zahraničí. Foto – TASR/AP

Rokovania o brexite sa nehýbu podľa plánu, britská premiérka má navyše problémy aj doma.

Britská premiérka Theresa Mayová prežíva ťažké obdobie. V júni jej strana v predčasných voľbách stratila väčšinu, v strane stráca rešpekt, rokovania o brexite sa komplikujú, a teraz sa jej rozpadá aj jej krehká vláda.

Za pár dní z nej odišli dvaja ministri. Najprv to bol minulý týždeň minister obrany Michael Fallon, teraz odchádza aj ministerka pre medzinárodný rozvoj Priti Patelová.

Fallon skončil pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania novinárok. Patelovej zasa uškodili utajené stretnutia s viacerými izraelskými politikmi. Ministerka sa s izraelskými predstaviteľmi vrátane premiéra Netanjahua stretla v čase, keď tam bola na dovolenke.

Po tom, čo sa to dostalo na verejnosť, Mayová ministerku stiahla z pracovnej cesty a tá po stretnutí s premiérkou odstúpila. V súvislosti s jej odchodom sa na Twitteri hneď ujal hashtag Prexit – Patelová totiž patrí v Konzervatívnej strane medzi zástancov brexitu.

Brusel sa pripravuje na jej pád

Mayovej pozícia je tak čoraz slabšia a v Bruseli sa podľa britského denníka The Times už pripravujú na to, že čoskoro budú o brexite rokovať s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Brexit

Teraz najčítanejšie