Denník N

Virgínia má prvú transgendrovú poslankyňu. Danica Roemová porazila hlavného virgínskeho homofóba

Danica Roemová v strede. Foto – AP
Danica Roemová v strede. Foto – AP

Američanka sa narodila ako chlapec, keď mala 28 rokov, začala so zmenou svojho pohlavia.

Voľby v amerických štátoch New Jersey a Virgínia priniesli okrem víťazstva demokratov aj jedno prvenstvo. Vo Virgínii sa do miestneho parlamentu amerického štátu prvýkrát dostala transgendrová poslankyňa.

Tridsaťročná bývalá novinárka Danica Roemová porazila republikána Boba Marshalla, 73-ročného konzervatívca, ktorý vo virgínskom parlamente sedel 26 rokov a preslávil sa svojimi nenávistnými výrokmi voči sexuálnym menšinám. Sám seba v minulosti označil za „hlavného virgínskeho homofóba“.

Podporoval dodatok ústavy z roku 2006, ktorým sa mali zakázať manželstvá rovnakého pohlavia. Sponzoroval aj návrh zákona, ktorý zakázal gayom slúžiť v národnej garde Virgínie.

Zasadzoval sa tiež za návrh zákona, ktorý mal zakázať transgendrovým študentom používať toalety podľa ich výberu.

„Toto je historické… Vyslalo to správu politikom všade vo svete, že bigotná politika sa skončila,“ cituje Guardian Davida Toscana, šéfa demokratov v miestnom parlamente vo Virgínii, ktorý sa tešil z víťazstva Roemovej. Tá porazila Marshalla v obvode, ktorý zahŕňal aj predmestie Washingtonu.

Pred rokom tam v prezidentských voľbách zvíťazila demokratka Hillary Clintonová.

Z chlapca poslankyňa

Okrem víťazstva Roemovej priniesli voľby aj ďalšie dobré správy o rozmanitosti politiky v USA. Andrea Jenkinsová získala miesto v mestskej rade Minneapolisu, čím sa stala prvou transgendrovou osobou, ktorá takéto miesto získala v hlavnom meste.

Ravindera Bhallu zvolili za prvého sikhského primátora mesta Hoboken v štáte New Jersey. Jeho zvoleniu však predchádzala agresívna kampaň, v ktorej ho súperi označovali za teroristu.

Roemová, prvá transgendrová poslankyňa parlamentu štátu Virgínia, sa k tejto menšine otvorene hlási od roku 2013.

Narodila sa s chlapčenskými pohlavnými znakmi, avšak v roku 2012, ako 28-ročná, začala proces zmeny fyzického pohlavia. Pred dvoma rokmi si legálne zmenila krstné meno na Danica.

V kampani obhajovala práva homosexuálov, transsexuálov a prisťahovalcov, ale zamerala sa aj na zvyšovanie platov učiteľov, vytváranie nových pracovných miest, či opravu ciest.

„Nezáleží na tom, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie