Denník N

Spoznajte finančný svet a jeho technologické zmeny v Bratislave

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Prvý ročník konferencie Fin.TechSummit sa bude konať 16. novembra 2017 v Bratislave v Hoteli Crowne Plaza. Ponúka príležitosť získať jedinečné know-how v oblasti inovácií a technologických zmien vo finančnom sektore, ako aj možnosť stretnúť sa s poprednými odborníkmi a investormi v tejto oblasti.

Osobitosť konferencie Fin.TechSummit nielen v tom, že sa zaoberá vplyvom technológií na napredovanie firiem vo finančnom sektore, ale najmä v tom, že o digitálnej ekonomike tam budú diskutovať skúsení spíkri z finančno-technologickej scény v netradičných konferenčných formátoch s dôrazom na B2B matching priamo na konferencii a osobné prepájanie odborníkov z rôznych oblastí.

Účasť na podujatí potvrdili spíkri napríklad z Veľkej Británie, Estónska, Hongkongu, Švajčiarska, Nemecka, Poľska, ktorí vo svojom odbore patria k svetovej špičke.

Účastníci konferencie majú jedinečnú možnosť stretnúť sa s nimi priamo na podujatí a konzultovať s nimi svoje špecifické problémy.

Organizátori totiž pri koncipovaní konferencie dbali na to, aby účastníci nielen získali víziu o budúcnosti tohto odvetvia, ale zároveň mali možnosť stretnúť sa s tými, ktorých potrebujú pre ďalšie napredovanie.

Súčasťou konferencie bude aj ťažba kryptomien, bitcoinový automat a mnoho zaujímavých prezentácií v sekcii EXPO.

Fin.TechSummit je určený zástupcom finančných i poisťovacích spoločností, ktorí sú otvorení inováciám, IT špecialistom, projektovým či produktovým manažérom aj decision makerom, rovnako aj investorom z celého stredoeurópskeho regiónu.

„Naším cieľom je poukázať na nevyhnutnosť zmeny. Napríklad aj vďaka GDPR sa v čase mení tzv. bankový konzervativizmus. Našim cieľom je podporiť dialóg bankárov a tých, s ktorými môžeme vytvárať prostredie pre Fintech, aby aj naša krajina vytvorila čo najlepšie legislatívne prostredie pre tieto Fintechy,“ hovorí Davy Čajko, zakladateľ, organizátor a odborný garant podujatia.

„Našou víziou je priniesť rezonujúce témy a veľký svet do malej krajiny, ktorá vďaka svojej polohe v srdci Európy ponúka ideálne prostredie pre stretnutie leadrov. Fintech Summit je hlavne business event v rámci najväčšieho ekosystému konferencií v CEE, ktorý sme pripravili,“ dodal  CEO konferencie.

Jedinečné know-how a efektívny networking

Speakri konferencie Fin.TechSummit si pripravili obsah šitý na mieru, ktorý inak nie je voľne prístupný. Poradia tiež, ako investovať do spoločností zaoberajúcimi sa technologickými inováciami, alebo ako sa zapojiť do investovania. Experti vystúpia v panelových diskusiách, ktoré doplnia konkrétne prípadové štúdie, prezentácie start-upov a inovatívnych spoločností.

„Round table diskusia prináša priestor pre zdieľanie skúseností v oblasti finančníctva a bankovníctva so špičkami z celého sveta. Tento interaktívny formát vytvára priestor pere dialóg s publikom na aktuálne rezonujúce témy, a tým si odniesť z účasti neoceniteľné informácie,“

hovorí CEO FinTech.Summitu Čajko.

Súčasťou konferencie bude aj 24-hodinová výzva – hackathon, ktorej cieľom bude vytvoriť návrh aplikácie zameranej na správu rodinných financií. Na víťaza hackathonu čaká finančná odmena 3.000 eur od 365.bank a možnosť vzájomnej spolupráce.

Tri témy

Fin.TechSummit má súbežne bežiace 3 časti. Prvý unikátny formát diskusie za okrúhlym stolom tzv. roundtable povedie Lydia Goutas, pôvodom z USA a v súčasnosti žijúca a pracujúca vo Viedni je managing partner v Lehner Executive Partners. Spolu s ďalšími spíkrami budú rozoberať témy:

PSD2 a Regtech – legislatíva súvisiaca s PSD2 – Smernicou Európskej komisie o bankových platbách. Súčasťou tejto témy bude aj REGTECH – ako môže použitie nových technológií uľahčiť plnenie regulačných požiadaviek.

Ľudia kľúč k úspechu – druhý tematický okruh moderovaného okrúhleho stola sa dotkne ľudského kapitálu v oblasti bankových služieb. Bude sa pozerať na to, ako správne zavádzať inovácie, tak aby sa zamestnanci nimi necítili ohrození. A tiež sa pozrie na rozdiel medzi zavádzaním inovácií v malých, stredných a veľkých  podnikoch.

Blockchain revolúciaBlockchain (špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy, ktorá zaznamenáva všetky platby takzvaných kryptomien, ako napríklad bitcoin) ako technologická revolúcia  prináša so sebou veľa otázok. Je možné ju zneužiť na teroristické účely, aké výzvy prináša do finančného sveta.

Keďže táto téma Blockchain je veľmi rozsiahla, v druhej časti konferencie, ktorej program prebieha súbežne s prvou sekciou sa jej budeme opätovne venovať. Tentokrát s koncentráciou pozornosti na kryptomeny.

Medzi prezentáciami druhého bloku nebude chýbať ani case study zo Slovenska a to predstavenie úspešného modelu spolupráce banky 365 so start-upmi. „Spolupráca so startupmi je win-win model, tak pre banku, ako aj pre samotný startup a v neposlednom rade aj pre klienta. Startupisti sa špecializujú na oblasti finančných technológií, na ktoré banky nemusia mať kapacity ani dostatočnú expertízu. Výhodou je, že môžu odpilotovať svoje idey v reálnom bankovom prostredí. My sme pritom nemuseli hľadať ďaleko, pretože svetových expertov v oblasti umelej inteligencie, data science či user experience máme aj na Slovensku, resp. v Čechách,“ uvádza Marek Šupa, CEO 365.bank.

Technologické inovácie nastoľujú otázky najmä ohľadom zvyšovania bezpečnosti, preto sa špeciálna pozornosť bude venovať téme Security a GDPR. Zameriame sa na ochranu osobných údajov, zabezpečeniu účtov, kreditných kariet, identifikačných preukazov a tiež dáta analýze.

Ako tretia časť konferencie je prebiehajúca súťaž Hackathon.

Hľadanie nových business modelov

Fin.TechSummit predstavuje ideálnu platformu na rokovania. Pomáha prepájať správnych ľudí a šetriť čas.

„Téma Fintech je len jednou z mnohých, ktoré otvárame v rámci našich autorských konferencií. Tieto témy nielenže vnímame ale aj odborne spracovávame. Do prostredia centrálnej Európy prinášame najaktuálnejšie informácie a inovácie, ktoré sú dôležité pre zdieľanie knowledge, vytváranie nových prístupov a nových business modelov. Inovácie nás zastihli nepripravených a preto vidíme ako veľmi dôležité vytvárať priestor pre stretnutie predstaviteľov zo všetkých oblastí od vlády cez podnikateľov, startupy až po univerzity. Jedinečnosť je v unikátnych formátoch, do ktorých priťahujeme špičky z odborného sveta do Bratislavy. Aj preto sme založili európsku platformu – Fintecheurope.“

Block.chain bude aj témou konferencie Fin.TechSummit


TechSummit Events. 
TechSummit vytvára inovatívny eventový ekosystém so zameraním na špecifické témy. V stredoeurópskom regióne ide o unikátnu platformu inovatívnych konferencií, o ktorých sa môžete dozvedieť viac tu.

Vystúpia na konferencii Fin.TechSummit:

Damir Bicanic, poradca v spoločnosti Funderbeam, speaker konferencie Fin.Techsummit: 

„Neočakávam, že klienti v strednej Európe uvidia skutočný efekt PSD2 neskôr ako klienti v západnej Európe, t.j. Fintech spoločnosti sa vopred postarajú o demokratizáciu produktov do všetkých krajín. Naopak, najpravdepodobnejšie inovatívne využitie sa v mnohých prípadoch objaví najskôr v strednej Európe, pretože tam je väčší zlom/prasklina (disruption).

Hoci to nie je primárnou oblasťou fungovania spoločnosti Funderbeam, povedal by som, že bude trvať jeden až tri roky, kým fintech spoločností získajú prístup k údajom a účtom a budú ho využívať inovatívnym spôsobom, ktorý uľahčí život.“

Lydia Goutas, managing Partner, Lehner Executive Partners, speaker konferencie Fin.Techsummit:

„Hoci v strednej a východnej Európe existuje väčšia akceptácia nových technológií a transformácie, Fintech spoločnosti ovplyvnia tri faktory. Tým prvým sú regulačné predpisy národnej vlády a centrálnej banky, ktoré sú často prísnejšie ako EÚ, a mohli by podporiť alebo brániť existencii Fintech spoločností, pretože majú spoločnosti ako Uber. Po druhé, dôležitou otázkou sa stáva udržanie talentu; v Európe je dopyt po špičkovom talente a ten je často rekrutovaný do Londýna alebo Frankfurtu. Po tretie, miestna Fintech firma musí uspieť na medzinárodnom trhu. Príkladom sú spoločnosti Home Credit a Avast, v oboch prípadoch ide o globálne spoločnosti so sídlom v Prahe. Tento kritický základ závisí od investícií, talentu a právnych rámcov pre expanziu.

Výzvy, ktorým čelí stredná a východná Európa v tomto sektore, sú v skutočnosti väčšie pre banky a ich legacy (zastaralé) systémy,  často založené na papieri, vysoká úroveň regulácie bez ohľadu na veľkosť banky (t.j. Prima Banka vs. Slovenská sporiteľňa) a zložitosť ich podnikania.“

Ruz Chishty, International Dealmaker in the Pan European Startup Eco-System, speaker konferencie Fin.Techsummit:

„Veľká Británia je jedným z najlepších prostredí na meranie toho, po akých zručnostiach je v dnešnom sektore finančných technológií dopyt .

V posledných rokoch získavanie čoraz väčšieho počtu dát, dôraz na analýzu, mobilné technológie a integráciu platformy, to všetko  mení požiadavky na odborníkov z novej generácie zručností.

V podstate, vo Fintech sektore aj naďalej bude dopyt po hlavných tradičných technologických zručnostiach a starých (legacy) systémoch. Keďže sa finančný sektor stáva sektorom s digitálnym zameraním, schopnosťou analyzovať a využívať tieto údaje, vidíme väčší záujem o tradičné programovacie jazyky, ako sú Python, C ++ a Java. Spracovanie veľkého množstva údajov znamená lepšie pochopenie distribuovaných open source systémov, ako sú Unix a Linux. Medzi atraktívne zručnosti smerujú nevýpočtové zručnosti, ako sú napríklad pravdepodobnosť a štatistika.“

Teraz najčítanejšie