Denník N

Kto je tu králik? Kotleba alebo Fico?

Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič
Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič

Namiesto hľadania vinníkov vo vlastnej strane by mal Fico premýšľať, čo urobí s Kotlebom.

Víkend sa skončil porážkou fašistov. Spokojnosť Banskej Bystrice aj zvyšku Slovenska je na mieste. Zo župana je znovu vrece zemiakov a z jeho sluhov poplašení králici. Keď skončíme s oslavami, mali by sme sa však pozrieť na výsledky pozornejšie. Marian Kotleba totiž silu vôbec nestratil.

Ukazuje sa, že víťazstvo nad fašizmom bolo možné iba vo voľbách, kde sa hrá podľa väčšinového systému. V situácii všetci proti Kotlebovi demokrati vyhrávajú. Ak teda nezanedbajú prácu, neberú to ako samozrejmosť a nudu. No to už štyri roky vieme a zdá sa, že sa s tým zmierili aj politici.

Kolega Dušan Mikušovič a politológ Daniel Kerekes dali dokopy výsledky kotlebovcov a porovnali ich s výsledkami v parlamentných voľbách. Už z prvých prepočtov bolo jasné, že získali okolo osem percent hlasov a v parlamente by sedeli stále. Podrobnejší pohľad hovorí, že na mnohých miestach sa ešte posilnili. A najviac práve v Bystrici a okolí, kde tak jasne prehrali.

Kotleba stále priťahuje a jeho sila neklesá. Ukazujú to prieskumy verejnej mienky, kde si jeho strana drží stále nad desať percent podpory a potvrdzuje to aj naša mapa. V parlamentných voľbách, ktoré bežia stále podľa Mečiarovho modelu s jedným volebným obvodom, by tak Kotleba znovu uspel.

Asi už nevymyslíme nič nové, všetky recepty na zníženie úspechu fašistov už zazneli: menej kradnúť, lepšie spravovať krajinu, prísne dodržiavať zákon a zabezpečiť, aby policajti nesympatizovali viac so skinhedmi ako s ich odporcami.

Premiér Robert Fico sa po voľbách stratil. Na prvý pohľad sa zdá, že neuniesol prehru svojej strany. V skutočnosti by mal vážne premýšľať, čo urobí s Kotlebom. Veľa z toho, čo môže fašistov oslabiť, má totiž v rukách on. Aj to všetko už zaznelo: Kaliňák s Bašternákom, Bžán s miliónovou odmenou, e-štát, ktorý nie je na internete a desiatky ďalších škandálov a káuz jeho vlád.

Namiesto toho však premiér hľadá nepriateľov vo vlastnej strane a na koho by to hodil. Kto je tu potom králik?

Župné voľby 2017

Komentáre

Teraz najčítanejšie