Denník N

Primátor Žiliny Choma nedodržal slovo, nepodporí bezplatnú dopravu pre chudobné deti

Primátor Žiliny a poslanec NR SR za Smer Igor Choma a rodina z Bratislavskej ulice v Žiline. Foto - tasr / Denník N - Peter Kováč
Primátor Žiliny a poslanec NR SR za Smer Igor Choma a rodina z Bratislavskej ulice v Žiline. Foto – tasr / Denník N – Peter Kováč

“Toto už je ale v rozpore aj so zdravým rozumom, ľudskosťou a elementárnou slušnosťou,“ hovorí Monika Končalová, ktorá pre deti v septembri zbierala peniaze na cestovné.

Zastupiteľstvo v Žiline pred týždňom schválilo bezplatnú dopravu pre všetky deti v Žiline. Dovtedy ju totiž mohli využívať len deti, za ktorých rodičia platia poplatky za odpad. Deti z chudobných rodín mali do školy chodiť pešo.

Na zastupiteľstve, kde sa táto zmena schvaľovala, primátor Žiliny a poslanec za Smer Igor Choma povedal, že bude rešpektovať rozhodnutie mestských poslancov. Nakoniec však cúvol a uznesenie nepodpísal.

Nemá však pocit, že by klamal. „Zákon hovorí, že primátor aj zastupiteľstvo majú svoje rovnocenné postavenie a jeden ani druhý nie je podriadený tomu druhému. Ak poslanci schválili takéto uznesenie, ja mám možnosť ho nepodpísať,“ hovorí Choma.

Poslanci teraz môžu do 60 dní zvolať mimoriadne mestské zastupiteľstvo. Za uznesenie by na ňom museli hlasovať tri pätiny všetkých mestských poslancov.

„Tak môžu moje veto prelomiť a ja proti nim už nebudem môcť nič urobiť,“ hovorí Choma.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie