Denník N

Biela pokožka Európanov je novinka, nedávno bola tmavá

Pokožka prvých obyvateľov Európy mala celkom inú farbu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Pokožka prvých obyvateľov Európy mala celkom inú farbu. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR

Ešte okolo roku 6 500 pred Kristom mali obyvatelia južnej a strednej Európy tmavú pokožku. Biela pokožka je preto relatívne novým znakom. Ide o ukážku evolúcie v praxi.

Farba pokožky väčšiny prvých obyvateľov Európy bola tmavá ešte pred zhruba 8-tisíc rokmi. Blednúť začala až potom.

Vyplýva to z dát, ktoré genetik Iain Mathieson z Harvardu a tím predložili na výročnom stretnutí Americkej asociácie biologickej antropológie. O výskume informoval časopis Science.

Tmaví ešte pred 8-tisíc rokmi

Naši predkovia, ktorí prišli do Európy zhruba pred 40-tisíc rokmi z okolia rovníka v Afrike, mali tmavú pokožku. Išlo o dôsledok života v oblasti, kde je vysoké UV žiarenie.

Rozšírenou predstavou je, že po presťahovaní do severnejších zemepisných šírok začala ich pokožka postupne blednúť. Lenže ukazuje sa, že tmavou bola ešte aj pred 8-tisíc rokmi. Znamená to, že ide o relatívne novú adaptáciu na život v odlišnom európskom prostredí.

Vedci porovnávali kľúčové časti DNA v genómoch (súhrn všetkej genetickej informácie, ktorá je zapísaná v DNA vo vnútri ľudských buniek) ľudí, ktorých pozostatky staré 8-tisíc rokov sa našli na archeologických náleziskách naprieč Európou, s genómami súčasníkov, ktoré máme k dispozícii vďaka 1000 Genomes Project.

Porovnávanie genómu

Zistili, že lovci a zberači z nálezísk v Španielsku, Luxembursku a Maďarsku, čiže v južnej a strednej Európe, nemali ešte pred 8500 rokmi varianty dvoch génov – SLC24A5 a SLC45A2, ktoré postupne viedli k strate tmavého pigmentu a vzniku svetlej pokožky. Znamená to, že v tom období boli ešte tmaví.

Ukázalo sa tiež, že prví farmári z Blízkeho východu, ktorí prišli do Európy pred asi 8-tisíc rokmi, boli nositeľmi oboch génov pre svetlú pokožku. Vzájomným krížením s pôvodným obyvateľstvom sa tak gén preniesol aj na ľudí z južnej a zo strednej Európy, ktorí tak začali mať svetlejšiu pokožku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie