Denník N

Newsfilter: Sulík a Poliačik sa krásne rozviedli, Progresívne Slovensko vyzvalo SaS na súboj

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Poliačik odišiel veľmi civilizovane. 2. Robert Fico mlčí, deň piaty a posledný. 3. Znova idú po Matovičovi + krátke správy, citát a status dňa, nový Shooty, odkaz Martina M. Šimečku, zaujímavé články.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Poliačik odišiel veľmi civilizovane

Martin Poliačik odišiel z SaS. Schyľovalo sa k tomu dlho, definitívne sme to vedeli už v stredu, ale až vo štvrtok došlo k oficiálnemu oznámeniu vzájomnej nekompatibilnosti s predsedom strany. Stalo sa tak na tlačovke, ktorú vymyslel Richard Sulík a výsledok bol mimoriadne civilizovaný, čo bol zjavne jeho cieľ.

Medzi oboma politikmi pritom existujú obrovské názorové rozdiely. Keďže ľudia sa tu už na smrť pohádali aj pre drobnosti, je príjemné vidieť celkom opačný prístup, pri ktorom si znesvárené strany navzájom vymieňajú komplimenty, ďakujú za spoluprácu a želajú veľa šťastia v budúcnosti.

Keby niekomu so slabším pozorovacím talentom napadla otázka, tak prečo sa vôbec rozchádzajú, nech sa páči hlavné dôvody:

Poliačik:

– Budúcnosť vidím len v silnej a zjednotenej Európe.

– Alternatívou k súčasnej vlády má byť aj jasne proeurópska sila.

Sulík:

– Videl som, ako Poliačik niekedy trpí a niektoré jeho názory boli pre mňa nepochopiteľné.

– Obom bude po odchode lepšie.

– Nie sme socialistická a ľavicová strana, pre mňa liberalizmus v EÚ je totožný so socializmom (dôrazne sa však ohradil voči nálepke euroskeptik).

Čo sa bude diať:

  • Poliačik už rokuje s Progresívnym Slovenskom aj s Miroslavom Beblavým, u koho z nich skončí. Vyzerá to na progresivistov.
  • SaS si nebude nárokovať jeho mandát.
  • Poliačik prestane byť predsedom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, nárok na funkciu si uplatní SaS.
  • Sebareflexiu, na ktorú vyzýval Ľubomír Galko, si predseda predstavuje tak, že v SaS budú ďalej diskutovať.
  • Lucia Nicholsonová zo strany zatiaľ neodchádza. V pondelok s ňou bude mať Sulík tlačovku o riešení situácie v osadách.

Čo sa už stalo:

Progresívne Slovensko okamžite oznámilo, že odchodom liberálov z SaS sa stáva „jediným autentickým nositeľom liberálnej proeurópskej politiky na Slovensku“.

Bude z toho možno malá, ale predsa len zaujímavá bitka o liberálnych voličov. Sulíkovi v nej bude Poliačik s jeho 50-tisíc preferenčnými krúžkami chýbať. Ešte viac mu v očiach voličov-eurooptimistov bude chýbať, že na rozdiel od Poliačika nechápe, o čo v debate o Únii a našom mieste v nej v prvom rade ide.

Takto to definoval odídenec a takto to aj do bodky sedí:

„Myslím, že SaS ako najsilnejšia alternatíva voči súčasnému vedeniu štátu neplní jednu zo svojich základných úloh. Je to stabilizácia Slovenska ako demokratickej krajiny, ktorá sa chce udržať v strede iných demokratických krajín v EÚ. Rétorika najmä predsedu Sulíka nezdôrazňuje dostatočne potrebu orientácie na EÚ a na podporu slobody a demokracie v tom najširšom možnom chápaní na to, v akej šlamastike sa Európa a svet začínajú nachádzať.“

2. Robert Fico mlčí, deň piaty a posledný

Robert Fico ani piaty deň po prehratých voľbách necítil potrebu prihovoriť sa národu. Nezdá sa síce, že by jeho názor národu momentálne akútne chýbal, ale slušnosť politikom káže nehrať to na ignoranta skoro celý týždeň. Radostná správa je, že sa vyjadrenia dočkáme o pol tretej v piatok.

Čakanie na stanovisko predsedu Smeru vyplnili drobné štuchance medzi nižšie postavenými členmi strany. Drobná zvada sa točila okolo zodpovednosti za debakel v Žiline.

Začal ju víkendový komentár Mareka Maďariča, ktorý už v nedeľu otvorene priznal, že za zlým výsledkom nie je len slabý výkon konkrétnych kandidátov, ale aj celkový stav strany a jej chyby.

Časť ľudí v Smere mu nahnevane vyčíta, že jemu blízky Juraj Blanár županské voľby prehral aj preto, že Maďarič nechodil medzi ľudí robiť kampaň. Maďaričova chyba to má byť práve preto, že Blanár je jeho spojenec. Tejto dvojici v očiach kritikov priťažuje aj to, že Branislav Bačík, ktorý priklepol obrovský honorár advokátovi Bžánovi, je zo Žiliny.

(Bratislavčan) Maďarič reaguje, že Bačíka žilinská krajská organizácia nikam nenominovala a pripomenul, že Blanár čelil zlej zhode okolností (silný opozičný protikandidát, dvaja odpadlíci zo Smeru, ktorí mu vzali časť hlasov a protikandidát ešte aj z SNS).

Nie je ambíciou rozsudzovať dve časti Smeru a hľadať medzi nimi väčšieho vinníka. No poznámku si zaslúži možnosť, že Smeru voľby v Žiline prehral práve Maďarič.

Dajme tomu, hypoteticky, že to môže byť pravda. Odkaz na Súmračnú však v takom prípade znie: V Žiline ste už vinníka našli, teraz už len zistiť, kto to pokašľal v Bratislave, Trnave, Prešove a Košiciach. Tam to už na Maďariča nezvalíte.

3. Policajti Matoviča naháňajú za niečo, čo daniari viackrát bezvýsledne preskúmali

Predseda OĽaNO má opäť na krku políciu. NAKA Igora Matoviča oficiálne podozrieva, že pri predaji svojej firmy krátil daň. Ide až o 645-tisíc eur, ktoré si údajne ulial pre seba.

Malo sa to stať v roku 2008. Matovič vtedy firmu regionPress predal, ale podľa polície zisk z predaja nedal do daňového priznania z príjmu fyzickej osoby.

Matovič sa bráni, že je to nezmysel. On a jeho advokát Daniel Lipšic argumentujú, že keby sa riadil názorom NAKA, tak by svoje peniaze zdanil dvakrát, pretože suma, ktorú z predávanej firmy získal, už raz bola normálne zdanená sadzbou 19 percent.

Ide o rovnakú spoločnosť, pri ktorej z daňových deliktov Matoviča obviňoval Robert Fico, keď krátko pred parlamentnými voľbami verejne porušil jeho daňové tajomstvo. Dopustil sa toho tým, že na tlačovke ukazoval Matovičove daňové dokumenty, ku ktorým sa legálnym spôsobom nemohol dostať.

Zakladateľ OĽaNO tvrdí, že zo strany Smeru teraz ide o pokus prekryť zlý výsledok v župných voľbách, Lipšic hovorí o policajnej šikane.

Aj v tomto prípade platí, čo pri všetkých predchádzajúcich pokusoch stíhať Matoviča. Polícia začala vyšetrovať niečo, čo pred ňou opakovane a bezvýsledne preverovali daniari. Ich kontroly Matovičovi nič zničujúce nedokázali a polícii možno len závidieť jej vytrvalé odhodlanie dokázať niečo nečestné práve tomuto konkrétnemu politikovi, pričom mnohých iných od svojej pozornosti ochotne odbremenila oveľa rýchlejšie.

Jednou vetou

4. Marian Tkáč už nebude šéfom Matice slovenskej, odstavil sa nechtiac sám, keď zmenil stanovy, definitívne sa dozvedel, že po dvoch funkčných obdobiach už maticu viesť nemôže.

5. Štefan Harabin nebude disciplinárne potrestaný, odvolací disciplinárny senát zamietol odvolanie šéfky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej, trest mu hrozil svojvoľné rozhodnutie v dovolacom konaní.

6. Organizátori Veľkého protikorupčného pochodu organizujú 16. a 17. novembra Celonárodný zber protikorupčných podpisov, nepáči sa im, že Robert Fico ich ignoruje a nechce sa s nimi stretnúť.

7. V dokumentoch Paradise Papers sa nachádza aj majiteľ firmy Doxx, píše Trend, Milan Šmehýl založil na Malte v rokoch 2007 až 2014 viac spoločností, vďaka čomu mohol optimalizovať dane.

8. Bratislava a Miláno sú favoritmi v súboji o Európsku agentúru pre lieky, informuje denník Financial Times, tajné hlasovanie má byť 20. novembra.

9. Do vzdelávania na Slovensku ide málo peňazí a platy učiteľov sú nízke, tvrdí Európska komisia vo svojom aktuálnom monitore vzdelávania.

10. Do systému duálneho vzdelávania sa musí do roku 2020 zapojiť 12-tisíc žiakov, inak je ohrozená konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a štát bude musieť vrátiť EÚ 33 miliónov eur, uviedli predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu.

Zaujímavé články:

Marián Leško o šoku v Smere. (etrend.sk)

Jozef Majchrák o Blanárovi. (postoj.sk)

Dušan Mikušovič o Kotlebovi. (dennikn.sk)

Dag Daniš o Poliačikovi. (aktuality.sk)

Peter Tkačenko o Sulíkovi. (sme.sk)

Status dňa:

Citát dňa:

Martin je ešte mladý a možno časom dospeje k inému videniu sveta. V tom prípade – aj preto, že sa dnes kultivovane rozchádzame – sa možno raz niekedy naše cesty znovu spoja.

Richard Sulík, predseda SaS o odchode Martina Poliačika zo strany

Nový Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Prečo sa ručičky hodín pohybujú zľava doprava a nie naopak? V princípe by totiž malo byť jedno, ktorým smerom sa krútia, plynúci čas by ukazovali rovnako.

Jack Forster v tomto texte píše, že smer hodinových ručičiek je taký zažitý, že podľa jednej z povier stačí, aby ste obišli kostol trikrát po sebe v opačnom smere a privoláte diabla.

Nikto presne nevie, prečo si ľudia zvolili meranie času týmto smerom, ale hlavným dôvodom zrejme bude, že hodiny vznikli na severnej pologuli, kde sa slnko nad našimi hlavami pohybuje z východu na západ, teda zľava doprava. Plynutie času si preto predstavujeme v tomto smere.

Nie je to fér voči južnej pologuli, kde sa slnko pohybuje opačne, a napríklad v Bolívii umiestnili v roku 2014 na priečelie parlamentu hodiny, ktorých ručičky idú opačne. „Žijeme na juhu a chceme týmto obnoviť našu identitu,“ vyhlásil bolívijský minister zahraničia.

Je to pre nás trochu čudné, lebo ak sa pozeráte na hodiny, ktorých ručičky idú opačným smerom, ťažko sa zbavíte pocitu, že čas ide do minulosti. Jedny také sú v Prahe na priečelí Maiselovej (alebo Židovskej) radnice.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie