Denník N

Fotograf Záhornacký spolupracuje na novom fantasy projekte Daniela Heviera

Michal Zahornacký. Foto – WELIN
Michal Zahornacký. Foto – WELIN

Michal Záhornacký (29) si pôvodne kúpil fotoaparát, aby zaznamenával akcie s kamarátmi. Dnes ho fotografovanie živí, svoje diela vystavoval v Číne a pracoval na novom diele Daniela Heviera.

Keď si pred šiestimi rokmi kúpil svoj prvý fotoaparát, vôbec mu nenapadlo, kam by sa s ním až mohol dostať. Odvtedy získal prestížne ceny, napríklad tento rok ôsmu priečku v ocenení Top 10 Európskej federácie profesionálnych fotografov. Okrem toho sa jeho fotografie objavili na medzinárodnej výstave v Šanghaji.

„Moje začiatky s fotografiou boli viac-menej náhodné,“ spomína. „Kúpil som si fotoaparát, aby som si mohol zaznamenávať akcie s kamošmi a výlety. Až neskôr som pochopil, čo všetko sa dá s fotografiou robiť a že nemusí slúžiť len ako nástroj na zachytávanie momentiek.“

Na fotografovaní má najradšej to, že sa prostredníctvom nej dokáže vyjadrovať: „Rád do fotiek vkladám kus samého seba.“

Väčšinu jeho práce tvoria konceptuálne portréty a fine-art.  „Pre štýl, ktorému sa venujem, je asi najťažšie urobiť scénu fotografie. Aktuálne fotím svoje projekty na film a chcem, aby pôsobili na diváka snovo, nereálne, a pritom boli scény nachystané a reálne.“

Bloom. Foto – Michal Záhornacký

Najradšej fotí ľudí

Nedokáže povedať, čo presne robí fotografiu kvalitnou. „Je veľa štýlov a v každom je dôležité niečo iné. Niekde potrebuje kvalitná fotografia dokonalú kompozíciu, iná emóciu, ďalšia dokonalú ostrosť, neostrosť a podobne. Na túto otázku sa priamo odpovedať asi nedá.“

Zo svojich diel si najviac cení fotografiu s názvom Byrokracia. „Túto fotografiu som vytvoril asi štyri mesiace po tom, ako som si kúpil svoj prvý fotoaparát. Vtedy som ešte ani netušil, čo je clona, čas a podobné veci. Chcel som len niečo vyskúšať a podarilo sa. V tom momente som sa začal pozerať na fotografiu úplne inak.“

Byrokracia. Foto – Michal Záhornacký

Podľa neho sú všetky aktuálne fotografie veľmi zložité na realizáciu a príprava na snímok mu niekedy zaberie pár dní až týždňov. „Okrem toho, že sa venujem umeleckým portrétom, fotím aj svadby. V princípe teda najradšej fotím ľudí. Svadby sú fajn, ale je tam určitý harmonogram, ktorý musím vždy dodržať a je to niekedy riadna naháňačka. Preto najradšej fotím svoje projekty. Vtedy som si sám sebe pánom a je len na mne, čo odfotím a čo ľudom ukážem,“ vysvetľuje.

Fotí pre Heviera

Záhornacký sa dostal až k spolupráci s Danielom Hevierom na jeho najnovšom projekte CHYMEROS. „Projekt Chymeros je fantasy príbeh, ktorý bude mať dokopy až deväť kníh a potrvá približne štyri roky. Je to obrovský projekt a pracuje na ňom veľmi veľa ľudí. Ja som akoby fotograf z jeho krajiny Pravdozem.“

„ojnarovyč. Foto –  Michal Záhornacký

„Vymýšľam a fotím postavy/kreatúry, ktoré Daniel následne zakomponuje do svojho príbehu. V tomto mám úplne voľnú ruku a fantázia mi môže pracovať bez hraníc. Fotografie budú použité na rôzne účely. Aktuálne je z nich kalendár k prvej knihe, ktorá sa krstila na Bibliotéke v Bratislave. Neskôr budú mať fotografie vlastnú knihu ako satelitný projekt k Chymerosu.“

Záhornacký vysvetľuje, ako si ho Hevier všimol. „Začiatkom roka som sa snažil vydať svoju prvú fotografickú knihu cez jednu crowdfundingovú stránku a v médiách sa zverejnili rôzne články o mojej práci a knihe. Pravdepodobne sa to dostalo až k Danielovi a napísal mi email, že pracuje na novom fantasy projekte a či by som nechcel s ním spolupracovať. Práve vtedy som uzatváral svoj projekt Poems a hľadal som cestu, ako posunúť svoju tvorbu. Prišlo mi to ako skvelá príležitosť.“

Siren. Foto – Michal Záhornacký

Ľudia nie sú na umenie pripravení

Marek Pupák, ďalší fotograf z Považskej Bystrice, ktorý bol nedávno ocenený v súťaži Slovak Press Photo, v nedávnom rozhovore hovoril, že umenie, vrátane fotografie, stále zostáva na Slovensku nedocenené.

Záhornacký s ním súhlasí. „S Marekom som dobrý kamarát a poznáme sa roky. Myslím si úplne to isté. Ako keby ľudia neboli na umenie všeobecne pripravení, akoby stále potrebovali názor niekde zhora, ktorý im povie – toto je dobré a toto nie je dobré.“

To, že sa Záhornacký dokáže fotografiou uživiť, považuje za svoj pravdepodobne najväčší úspech. „Chcel by som svoje fotografie vystavovať v známych galériách po celom svete,“ hovorí. Šanghaj by mohol byť iba začiatkom.

Belatarr. Foto – Michal Záhornacký

Súčasný trend, keď sa fotografii venuje aj veľa amatérov, ktorí sa snažia presadiť napríklad cez sociálne siete, nevníma negatívne. „Momentálne žijeme v dobe, kde fotoaparát nájdete pomaly aj na ovládači z televízora. Je prirodzené, že veľa ľudí fotí. Vôbec mi to neprekáža a neovplyvňuje ma to.“

„Skôr mám pocit, že to určitým spôsobom fotografiu ako takú posúva dopredu a ľudia sa musia viac a viac snažiť, aby spravili dobrý a hodnotný záber. Stále sa dá vyselektovať kvalita aj v takomto množstve.“

„Vertigos“. Foto – Michal Záhornacký

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Považská Bystrica

Kultúra

Teraz najčítanejšie