Denník N

Prečo si zobrať hypotéku pre mladých do konca roka

Svet úverov zažíva v poslednom období veľa zmien. Od januára prídu na rad aj hypotéky pre mladých.

Zníženie poplatkov za predčasné splatenie, mimoriadne splátky raz ročne k výročiu zmluvy bez poplatku, povinná rezerva či obmedzenie 100% -ných hypoték. To všetko už máme za sebou. Od 1. 1. 2018 prichádza do platnosti ďalšia zmena. Tento krát sa dotkne štátneho príspevku pre mladých. Ak máte menej ako 35 rokov a zvažujete vlastné bývanie, mali by ste sa poponáhľať. Štátny príspevok pre mladých , ako ho poznáme, bude platiť už len pre zmluvy podpísané do konca roka.

Ako to funguje dnes

Ak máte v deň podania žiadosti menej ako 35 rokov a váš priemerný mesačný príjem za rok 2016 bol nižší ako 1 227,20 € v hrubom, resp. bol váš spoločný príjem s manželom/manželkou nižší ako 2 454,40 €, môžete v banke požiadať o hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých ( ŠPM ). Nemusíte chodiť po úradoch ani o príspevok extra žiadať. Banka všetko vybaví za vás a počas prvých piatich rokov si budete užívať  zníženú úrokovú sadzbu o príspevok štátu a príspevok banky. Aktuálna výška príspevku je 3%, pričom 1% dáva banka a 2% štát. Pri výbere banky je dobré si zistiť, či Vám bude úveru úročiť už zníženou úrokovou sadzbou ako napríklad Tatra banka , alebo  ho bude úročiť plnou úrokovou sadzbou a príspevok Vám bude posielať na účet dodatočne. Niektoré banky úročia úver sadzbou zníženou o príspevok banky a príspevok štátu vám dotujú spätne.

Daňový bonus od 1.1.2018

Pre všetky zmluvy podpísané od 1. januára nasledujúceho roka platí, že štátny príspevok pre mladých  vám už nebude znižovať mesačnú splátku hypotéky. V banke si vybavíte štandardnú hypotéku na kúpu, výstavbu či rekonštrukciu a v nasledujúcom daňovom priznaní požiadate o priznanie daňového bonusu. Štát Vám vyplatí bonus, podobne ako daňový bonus na dieťa alebo na príspevky do 3. dôchodkového piliera. Výška bonusu sa vypočíta ako polovica zaplatených úrokov za hypotéku v danom roku, maximálne však 400 €. Naďalej musíte spĺňať podmienku veku a príjmu v čase podania žiadosti o hypotéku. Nekontroluje to však banka, ale daňový úrad po podaní daňového priznania. Daňový bonus si môžete uplatniť prvých 5 rokov, maximálne zo sumy 50 000 € ako to platí aj dnes.

Prečo si zobrať úver do konca roka

Ak zvažujete, či sa s hypotékou poponáhľať do konca roka, tu je pár dôvodov:

  1. Vybavenie ŠPM je dnes jednoduchšie, všetko za vás vybaví banka
  2. Nemusíte každý rok od banky žiadať potvrdenie o zaplatených úrokoch na uplatnenie daňového bonusu
  3. Nemusíte čakať na vrátenie príspevku v daňovom priznaní, ale uplatňujete si ŠPM mesačne a tak váš rodinný rozpočet mesačne utrpí menej

Viac informácií o hypotéke pre mladých

Teraz najčítanejšie