Denník N

Chcela učiť dejepis, predáva mäso v Rakúsku: Učenie som si nemohla dovoliť

Foto – archív Sandry Svitekovej
Foto – archív Sandry Svitekovej

Sandra Sviteková sa učenia nechce vzdať. Aj keď najmä kvôli platu dnes neučí v škole, na Youtube si založila kanál Dejepis inak, cez ktorý chce vzdelávať ľudí v dejepise aj filozofii.

Sandra Sviteková (25) chcela byť učiteľkou, vyštudovala históriu a filozofiu. Keď si prerátala, koľko bude zarábať a že by nezvládla hypotéku, odišla do Rakúska, kde pracuje v potravinách. Na internete zverejňuje svoje videá o histórii a filozofii.

Vyštudovali ste dejepis a filozofiu, mala z vás byť učiteľka. Prečo sa to nestalo?

Vždy som chcela učiť. Ale nerobím to, lebo žijem v Rakúsku a robím niečo úplne iné. Keď som išla študovať môj odbor, vedela som, aké podmienky učitelia majú, že sú tam nízke platy. Ale chcela som učiť a bola som veľký idealista a dokonca som snívala o vlastnej škole. Lenže som zistila, že na to treba peniaze a tie som nemala, ani nemám. A tak som si spravila akúsi dejepisnú virtuálnu triedu a vznikol môj kanál na Youtube Dejepis inak. Teraz tam pridávam aj videá z filozofie, politológie či sociológie a „učím“ takto.

Prečo ste nešli učiť do školy?

Hlavný dôvod bol, že som si to finančne nemohla dovoliť. Narodila som sa v Bratislave, chcela som tu učiť, chcela som sa vrátiť na svoje Gymnázium Jura Hronca na Spojenej škole Novohradskej.

Nevedeli ste, aké majú učitelia platy, keď ste to išli študovať?

Vedela a ani som neočakávala extra veľké zmeny, kým budem študovať. Ale myslela som si, že si to budem môcť dovoliť. Mala som ružové okuliare, nerozmýšľala som nad vecami ako je hypotéka, úver. A keď som si to po škole prerátala, sama by som to neutiahla. Keďže viem po nemecky, tak som sa rozhodla, že pôjdem pracovať do Rakúska. Robím úplne niečo iné.

Čo robíte?

Pracujem v obchode s potravinami na oddelení mäsa. Robím predavačku, mám na starosti prevzatie tovaru, objednávku, kontrolu kvality. Môj ocino je mäsiar a máme to v rodine, že rozumieme mäsu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie