Denník N

Fico: Kaliňák aj ostatní podpredsedovia majú moju plnú dôveru

Foto - tasr
Foto – tasr

Premiéra a predsedu Smeru Roberta Fica vyprovokovala agentúra SITA k skoršej reakcii na voľby, ako plánoval.

Agentúra SITA dnes ráno vydala správu, podľa ktorej päť podpredsedov Smeru žiada odchod Roberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra a odchod Jána Richtera z funkcie ministra práce. V správe zároveň bolo, že Robert Kaliňák požaduje odchod Juraja Blanára z funkcie podpredsedu strany.

Správu prevzali viaceré médiá, SITA neuviedla zdroj, z ktorého čerpá. Podľa agentúry by tiež mali vo funkciách skončiť krajskí predsedovia v Prešove Stanislav Kubánek, v Trnave Renáta Zmajkovičová a v Banskej Bystrici Jana Laššáková.

Fico na otázky Denníka N reagoval, že celá správa je vymyslená. „Predseda strany Smer Robert Fico považuje správu agentúry SITA za vymyslenú a vykonštruovanú s cieľom rozohrať účelové spravodajské hry. Podpredseda strany Robert Kaliňák, ako aj ostatní podpredsedovia majú jeho plnú dôveru. Vzájomne spolu diskutujú, naposledy sa tak stalo v stredu popoludní. Ďalšie rozhovory budú pokračovať,“ napísala hovorkyňa strany Ľubica Končalová.

V stredu rokovala vláda a niektorí ministri spolu po nej krátko sedeli s Ficom na obede.

Správu poprel aj minister financií a podpredseda strany Peter Kažimír. „Je to blbosť. S členmi úzkeho vedenia strany som v dennodennom kontakte, takže môžem povedať, že nič také, ako je uvedené v správe agentúry, sa nedeje,“ napísal v stanovisku, ktoré poslala tiež Končalová.

Za „zavádzajúcu a nepravdivú“ označil podľa Končalovej správu aj Peter Pellegrini. „O žiadnej dohode piatich podpredsedov neviem.“

Fico doteraz výsledok župných volieb nekomentoval. Vo štvrtok Úrad vlády oznámil, že v piatok o 14:30 poskytne Fico k voľbám vyhlásenie. Vyjadriť sa chce aj k záverom rokovania vlády.

Za výmysel označil správu aj predseda poslaneckého klubu Martin Glváč.

„Pripájam sa k vyhláseniam podpredsedov za stranu SMER a vyzývam agentúru SITA, aby zverejnila svoj zdroj týchto informácií, inak to považujem za novinársku kačicu,“ napísal v stanovisku podpredseda Juraj Blanár.

Správu agentúry SITA dementoval aj minister hospodárstva a podpredseda Smeru Peter Žiga, podľa ktorého vo vedení strany neexistuje dohoda alebo tlak na to, aby odstúpil Robert Kaliňák či niekto iný z vedenia strany. Tvrdí, že o ničom podobnom ani len nehovorili.

Niektorí Kaliňáka nechcú, ale otázne je, či to postavia principiálne

Jednotliví členovia strany sa zo zodpovednosti obviňujú zatiaľ len neoficiálne. Odchod Roberta Kaliňáka požaduje minister kultúry Marek Maďarič, ktorý to povedal ešte v lete. Vtedy zverejnil, že to povedal aj na vedení strany, ale väčšina Kaliňáka podržala a on to rešpektoval.

„Svoj postoj si vo vnútri strany hovorím, aj som si ho povedal, ale nie som človek, ktorý by išiel robiť disidenta. Nebudem narúšať to, na čom sme sa demokraticky dohodli, potom môžem z tej strany odísť,“ tvrdil v lete Maďarič.

Iní členovia teraz zase hovoria aj o Maďaričovej zodpovednosti za voľby, a to v Žilinskom kraji. Juraj Blanár, ktorý prehral, má blízko k Maďaričovi a požiadal ho aj o to, aby boli spolu na niektorých bilbordoch.

Vo vedení sú aj členovia, ktorí si myslia, že skončiť by mal Ján Richter kvôli kauze Čistý deň. Pri jeho odvolávaní v parlamente však Smer Richtera podržal.

Šéf mediálneho tímu Fica Erik Tomáš v utorok po rokovaní vedenia, na ktoré predseda strany neprišiel, povedal, že na výsledky volieb zareagujú na kongrese strany, ktorý bude prvý decembrový týždeň. Povedal aj to, že Smer potrebuje sebareflexiu a diskusiu, „ale to najhoršie, čo môžeme robiť, je odkazovať si cez médiá“.

O personálnych zmenách hovorili aj Peter Pellegrini alebo Ján Podmanický. Minister hospodárstva Peter Žiga zase povedal, že ak vedenie povie, že je zodpovedný on, bude to rešpektovať.

Najviac Smer bolia Košice

Prehru v Žiline alebo v Trnave v Smere tušili aj kvôli tomu, že OĽaNO postavilo silných kandidátov – Jozefa Viskupiča a Eriku Jurinovú, prekvapila ich však prehra v Košiciach. Europoslankyňa Monika Smolková to pripisovala aj veľkým kauzám ako Bžán alebo Bašternák.

„Žiadna kauza týkajúca sa našej strany pred voľbami nepomáha, ale voľby som prehral ja,“ povedal na to Raši.

Mal by podľa neho odstúpiť z funkcie Robert Kaliňák? „Vyvodenie či nevyvodenie prípadnej osobnej zodpovednosti ktoréhokoľvek člena strany je vždy vecou vedenia strany a konkrétnej osoby,“ povedal. Vyhlásil tiež, že momentálne neplánuje tretiu kandidatúru na primátora. Voľby budú budúci rok.

 

Smer

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie