Denník N

Józef Pinior: Vyniesol som z banky milióny pre Solidaritu

<strong>Józef Pinior </strong>sa narodil sa v roku 1955. V 80. rokoch bol členom opozičného odborového hnutia Solidarita. Mal na starosti peniaze a účtovníctvo Solidarity v Dolnom Sliezsku. Za svoju činnosť bol aj vo väzení. Po páde režimu bol poslancom Európskeho parlamentu, dnes je senátorom. Foto - Gazeta Wyborcza
Józef Pinior sa narodil sa v roku 1955. V 80. rokoch bol členom opozičného odborového hnutia Solidarita. Mal na starosti peniaze a účtovníctvo Solidarity v Dolnom Sliezsku. Za svoju činnosť bol aj vo väzení. Po páde režimu bol poslancom Európskeho parlamentu, dnes je senátorom. Foto – Gazeta Wyborcza

Mal 26 rokov, keď zorganizoval akciu, v rámci ktorej odišli tajne z banky k arcibiskupovi a naspäť k odborárom všetky úspory poľskej Solidarity.

Mohla to byť banková lúpež storočia. Bola to však tá najbežnejšia peňažná operácia, úplne legálne vyplatenie hotovosti z účtu. Napriek tomu sa táto akcia stala v Poľsku legendou, dokonca sfilmovanou. Išlo totiž o 80 miliónov zlotých, ktoré opozičná Solidarita vyfúkla súdruhom priamo pred nosom. Len pár dní pred vyhlásením výnimočného stavu. Prezieravosť jediného človeka pomohla k porážke komunistického režimu.

Je rok 1981 a v komunistickom Poľsku už rok fungujú prvé nezávislé odbory, hnutie Solidarita. V priebehu niekoľkých mesiacov do nich vstúpili milióny Poliakov a režim sa začína tejto nespokojnej sily báť. Na účte Solidarity v Dolnom Sliezsku je 80 miliónov zlotých, vtedy asi milión dolárov. Ide o členské príspevky odborárov. A tie peniaze treba dostať z pobočky Národnej banky vo Vroclave, skôr než sa súdruhovia rozhodnú, že ich zabavia. Bola to veľmi dobre premyslená, ale riskantná operácia. Jej autorom bol vtedajší účtovník Solidarity a bankový úradník Józef Pinior, dnes poľský senátor.

Vy ste tušili, čo sa chystá? Peniaze ste vybrali len pár dní predtým, ako v krajine vyhlásili výnimočný stav.

Bola to len moja intuícia. Predpokladal som, že dôjde k stretu režimu s opozíciou. Bolo totiž jasné, že stav po roku 1980 je neudržateľný. Buď režim vypíše čiastočne demokratické voľby, alebo vyhlási výnimočný stav a stane sa niečo podobné, čo urobil Pinochet v Čile. Solidarita silnela a režim sa toho začal báť. Bolo to evidentné a potvrdilo sa to. O pár dní neskôr poslal generál Wojciech Jaruzelski do ulíc tanky, prerušil telefónne spojenie, na výjazdoch z miest boli policajné hliadky, zaviedla sa cenzúra. Za tejto situácie by si už ľudia zo Solidarity nevybrali z účtu ani groš.

Boli ste zodpovedný za peniaze a účtovníctvo Solidarity v Dolnom Sliezsku. Mali ste skúsenosti z práce v Národnej banke. Čo ste v nej robili?

Pracoval som ako tlmočník na oddelení zahraničných transakcií. Po založení odborov v banke sa však zo mňa stal profesionálny odborár. Formálne som bol zamestnaný v banke, ale už som v nej nepracoval. Solidarita si ma vybrala ako človeka, ktorý bude mať na starosti peniaze.

Sám ste sa rozhodli, že peniaze z účtu vyberiete?

Musela to byť absolútne utajená akcia. Nikomu som o tom nepovedal. Bolo mi jasné, že sú v našich radoch agenti Štátnej bezpečnosti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie