Denník N

Dankovi ľudia pri najväčšom vojenskom nákupe obišli vládu, v tichosti objednali fínske vozidlá

Fínske transportéry, ktoré sa páčia SNS, má vo výzbroji susedné Poľsko, ktoré ich vyrába doma pod licenčným označením Rosomak. Niekoľko rokov ich nasadzovalo aj v Afganistane. Foto – BAE
Fínske transportéry, ktoré sa páčia SNS, má vo výzbroji susedné Poľsko, ktoré ich vyrába doma pod licenčným označením Rosomak. Niekoľko rokov ich nasadzovalo aj v Afganistane. Foto – BAE

Nominanti SNS na ministerstve obrany v tichosti rozbehli projekt za 400 miliónov, hoci im to neschválila vláda. Vystúpili proti nim aj slovenskí zbrojári, ktorí boli doteraz voči ministerstvu lojálni.

Doteraz najväčší zbrojný obchod od vzniku samostatného Slovenska sa začína meniť v čím ďalej, tým väčší zmätok.

Minister obrany za SNS Peter Gajdoš v piatok prvýkrát potvrdil, že plánuje prezbrojiť armádu osemkolesovými obrnenými vozidlami, ktoré budú postavené na podvozku fínskych transportérov Patria.

Zmluvu na nákup vozidiel ešte neuzavreli, podľa Gajdoša je však už podpísané takzvané memorandum o porozumení s fínskym ministerstvom obrany. Na memorandum nadväzuje aj technická dohoda, podľa ktorej majú slovenské a fínske firmy takéto vozidlo vyvíjať.

V súčasnosti vzniká dokonca už aj prototyp nového vozidla, ktorý by mohol byť hotový do konca roka. „Fínsku stranu sme požiadali o odtajnenie tejto dohody, pretože nechceme nič tajiť,“ dodal.

Tieto dokumenty by sa mali stať základom finálneho kontraktu, ktorý má spočívať v nákupe celkovo 81 obrnených vozidiel za viac než 400 miliónov eur.

Utajené aj pred štátnym tajomníkom

Dokumenty sú podľa informácií Denníka N podpísané už niekoľko týždňov. Na takéto kroky však Gajdoš nemal poverenie od vlády. Naposledy v máji mu vláda schválila materiál, podľa ktorého má „analyzovať všetky možnosti a na základe záverov stanoviť najvýhodnejší spôsob obstarania“.

Nepíše sa tam nič o tom, že majú byť podpísané memorandá s Fínmi, ani to, že by sa mal začať vyvíjať prototyp vozidla.

O dohodách nevedel ani štátny tajomník ministerstva obrany za Most-Híd Róbert Ondrejcsák. „Nemôžem sa vyjadriť, nič o tom neviem,“ povedal Ondrejcsák.

Finta so štátnym podnikom

Obchod pripravoval tím ľudí, na ktorých dohliadal priateľ Andreja Danka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

SNS na obrane

Teraz najčítanejšie