Denník N

Médiá mali o eurofondoch na vedu pravdu, potvrdila kontrola NKÚ aj samotného ministerstva

Bývalý minister Peter Plavčan a súčasná ministerka Martina Lubyová. Foto N – Peter Kováč, Tomáš Benedikovič
Bývalý minister Peter Plavčan a súčasná ministerka Martina Lubyová. Foto N – Peter Kováč, Tomáš Benedikovič

O informácie z kontroly zrušenej aj zachovanej výzvy sa zaujíma aj NAKA. Tri firmy už od zmlúv na eurofondy samy odstúpili.

Kontroly, ktoré preverovali, ako sa v rezorte školstva rozdeľovalo 600 miliónov z eurofondov na vedu a výskum, už majú prvé výsledky. Skupina z ministerstva školstva už má hotovú čiastkovú správu, kde skontrolovali administratívny postup pri vyhodnocovaní žiadostí na dlhodobý a strategický výskum.

V takmer 170-stranovej správe opisuje takmer 40 pochybení, vyše 30 je závažných. Skupina kontrolovala, ako úradníci postupovali vo výzve, ktorá je už dnes zrušená, uvádza ministerstvo.

„Predmetná kontrola sa týka výhradne výzvy na podporu dlhodobého strategického výskumu, ktorá bola zrušená. Ide o čiastkovú správu, ktorá nie je konečná, a kontrola stále pokračuje. K akýmkoľvek zisteniam je preto predčasné sa vyjadrovať,“ odpovedalo na konkrétne otázky ministerstvo školstva.

Čiastkovú správu aj s vyjadreniami Výskumnej agentúry k nálezom má Denník N k dispozícii. O správe informovala ako prvá TV Markíza.

Eurofondy preveruje NAKA

Podobne dopadla aj kontrola NKÚ. „Naše zistenia vo vzťahu k Výskumnej agentúre poukazujú na vážne systémové nedostatky, absenciu vnútornej kontroly a veľkú mieru subjektivizmu v procese prípravy, ako aj realizácie výziev,“ povedala hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu Daniela Bolech Dobáková.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Eurofondy v školstve

Teraz najčítanejšie