Denník N

Rátame metódou Smeru: Ficova strana prehrala aj s OKS, nielen na OĽaNO a SaS nemá

Ak spočítame absolútnu podporu pre županov, víťazom volieb je pravicová koalícia.

Keď predseda Smeru v piatok skončil dokazovanie úspechu Smeru cez počet získaných poslaneckých kresiel v krajských parlamentoch, prešiel k argumentácii počtom hlasov získaných ich kandidátmi na župana. Fico spočítal všetky hlasy, ktoré dostali župani, ktorých nominovala alebo podporovala jeho strana, a vyšlo mu, že z tohto pohľadu bol Smer vo voľbách najúspešnejšou politickou stranou (vo videu od 45. minúty).

Podľa toho, či za kandidátov Smeru považoval len tých, ktorí to mali aj za menom na oficiálnej kandidátke, alebo k nim pridal aj Tibora Mikuša, Milana Ftáčnika a Jána Luntera, mu vyšlo, že v krajoch, kde kandidovali, získali priemerne 34 až 37 percent hlasov pre županov.

„Ktorá iná politická strana získala taký vysoký počet hlasov?“ pýtal sa predseda Smeru.

Ak by táto premiérova metodika a otázka mali byť brané vážne, odpoveď by znela: OKS, KDH, OĽaNO aj SaS.

Podrobnejšie: ak spočítame hlasy, ktoré získali kandidáti podporení KDH v 7 krajoch, kde mala táto mimoparlamentná strana svojich favoritov, Smer v tomto súboji tesne prehrá.

Pre poriadok, celoslovensky to neplatí: KDH nepodporilo v Bratislavskom kraji nikoho, a tak si nemôže dať na nástenku, že v županských voľbách bola podľa metodiky Smeru úspešnejšia ako Smer aj celoslovensky.

OĽaNO, ktoré po víkende oslavovalo fakticky troch vlastných županov, by Smer podľa jeho metodiky porazilo aj celoslovensky.

A, samozrejme, aj SaS sa tak môže cítiť ako víťaz. V každom kraji mala SaS nejakého nominanta na župana a v B. Bystrici podporila v závere Jána Luntera a podľa metodiky Smeru je po spočítaní hlasov pre svojich kandidátov na županov rovnako úspešná ako OĽaNO.

Inak povedané: ak by bola metodika prezentovaná Ficom správna, znamenala by, že víťazom volieb do VÚC je pravicová koalícia postavená najmä z OĽaNO, SaS, OKS, KDH a NOVA.

Upravené o 13.00: Z textu sme vypustili chybnú informáciu, že OKS nepodporila Milana Majerského v Prešovskom kraji. V oficiálnych výsledkoch na webe štatistického úradu nie je OKS ako člen koalície v Prešovskom kraji, strana ho však podporila. Podľa metodiky Smeru tak OKS v županských voľbách mala lepší výsledok ako Smer.

Metodikou SaS je prehra Smeru ešte hlbšia

Na výpočet úspešnosti volieb podľa Smeru reagovala aj SaS. Tá zvolila uhol, v ktorom vyzerá výsledok pravice ešte lepšie ako podľa Ficovej metodiky.

SaS zdôrazňuje, že kandidáti na županov na hlasovacom lístku s podporou Smeru získali 284 560 hlasov, kým kandidáti na županov s podporou spojenej opozície získali 357 409 hlasov, teda o vyše 72 000 viac ako kandidáti Smeru.

Rozdiel je spôsobený tým, že pravicová koalícia sa k svojim prihlásila od začiatku v 7 krajoch, kým Smer len v piatich – Mikuš a Ftáčnik formálne neboli kandidáti Smeru.

Opozícia Ficovi pripomína, že v takom porovnaní nedopadne dobre ani pri počítaní úspechu cez poslancov. „Smer získal 88 poslancov, kým strany demokratickej pravicovej alternatívy 105 poslancov,“ odkazuje mu SaS.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie