Denník N

Hajdin, ktorý radil Lunterovi aj Kiskovi: Kotleba dostal nakladačku, ale mám strach, čo urobia politici

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Kauza okolo daní prezidenta Kisku je podľa Petra Hajdina, ktorý sa spolupodieľal na jeho kampani, absurdná.

Peter Hajdin sa narodil v roku 1973 v Bratislave, vyštudoval grafický dizajn na VŠVU, kde pár rokov robil aj asistenta a popritom pôsobil ako dizajnér na voľnej nohe. Od roku 2000 je spolumajiteľom agentúry Komplot, neskôr rozbehol Kompot.sk – obchod s trvanlivými tričkami. Hrá v kapelách Hviezda a Kamoško & Kokosko. Je šťastne ženatý, zatiaľ má 3 dcéry a 1 syna.

Ako ste strávili volebnú noc?

V Banskej Bystrici. Niektorých ľudí, ktorých som stretával pol roka cez internet, som konečne stretol naživo. Už keď za nami Ondrej Lunter prišiel prvýkrát asi pred trištvrte rokom, hovoril, aké množstvo ľudí vyjadrilo ochotu pomáhať. Zdalo sa mi to veľmi silné. Komunikovali sme hlavne cez internet, Facebook. Sledoval som, ako makajú – to sa málokedy vidí. Zrazu som ich všetkých stretol. Niektorí mali 17 alebo 18 rokov a prišli so staršími kamarátmi. Keď už bolo jasné, že Lunter to Kotlebovi riadne natrel, bola tam super atmosféra, silná emócia.

Úplne prvé číslo po zrátaní pár percent hlasov ukazovalo 38 percent Lunterovi a 30 Kotlebovi. Kedy ste pochopili, že vyhráte?

Veľmi som dúfal v to, že Kotleba prehrá potupne, že ho volebným výsledkom ponížime. Technicky je jedno, o koľko vyhráte, ale tu bol pre mňa symbol veľmi dôležitý. Tŕpol som, ale videl som, že to pomaly ide hore. Dostával som SMS správy od ľudí z komisií, že prehráva aj vo svojich vlastných baštách. Najprv sa zrátavajú malé obce, a keď som videl, že už aj v tých malých obciach nevyhral, dúfal som v naozaj dobrý výsledok.

Luntera niektorí volali bystrický Kiska. V čom sú podobní?

Obaja predtým nemali s politikou nič spoločné a obaja do nej vchádzali s podobnými motiváciami. Že ak čestní ľudia neprevezmú zodpovednosť, tak sa jej chopí niekto iný. Obaja majú veľmi vyvinutý cit pre etiku, morálku a jasne zadefinované, čo je správne a čo nie. Myslím, že preto sú schopní prestáť aj veci, ktoré by iného človeka položili. Majú aj podobné hendikepy – istú komunikačnú ťarbavosť, čo je výrazné najmä cez prizmu kamery. Obaja rozprávali veľmi civilne, obyčajne, nenaučení hovoriť na kameru alebo mikrofón. Neboli to žiadni veľkí rétori, ale prezident už v tomto prešiel kus cesty. A tak, ako sa to musel mesiace učiť pán prezident, tak si myslím, že to čaká aj Jána Luntera. Obidve kampane tiež mali veľmi čestné financovanie. Nezažil som nič priamočiarejšie a urobené s lepším úmyslom – napriek tej pseudokauze okolo prezidenta. Rozdiel medzi oboma kandidátmi je, že kým Andrej Kiska do toho vložil vlastné peniaze, Ján Lunter vložil vlastné na začiatku, ale potom ich už nemal dosť a nastal čarovný príbeh celého crowdfundingu.

Vyzbierali ste veľa peňazí?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kiskov problém s daňami

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie