Denník N

Návod pre ministerku školstva, ako sa vyznať v konšpiračných teóriách

Božie oko je spájané okrem iného aj so slobodomurármi. Keďže je aj na dolárovej bankovke, konšpirační teoretici v tom vidia dôkaz, že svet riadia tajné spolky. V skutočnosti sa tento symbol objavil 200 rokov pred slobodomurármi a zďaleka nesúvisel len s nimi. Foto – Wikipédia
Božie oko je spájané okrem iného aj so slobodomurármi. Keďže je aj na dolárovej bankovke, konšpirační teoretici v tom vidia dôkaz, že svet riadia tajné spolky. V skutočnosti sa tento symbol objavil 200 rokov pred slobodomurármi a zďaleka nesúvisel len s nimi. Foto – Wikipédia

Po prvé: všímajte si web, ktorý konšpiračnú teóriu šíri. Po druhé: všímajte si údajné dôkazy. Po tretie: zvážte jednoduchšie vysvetlenie udalostí. Po štvrté: pripusťte existenciu náhody a ľudských zlyhaní.

Mediálny poradca Andreja Danka a dnes už bývalý úradník ministerstva školstva Lukáš Machala je podľa svojho Facebooku človekom, ktorý vie viac než ostatní. Keď v Bratislave prebehne Veľký protikorupčný pochod, Machala hneď pochopí, že je to „pokus o majdanizáciu Slovenska“ organizovaný skupinou „vlastizradných mimovládok“.

Utečencov podľa Machalu neprivádza do Európy to, že na rozdiel od ich domovských krajín je tu mier a prosperita. V skutočnosti je vraj za tým sprisahanie iluminátov, ktorí sa pomocou islamu snažia rozložiť európsku civilizáciu.

A napokon, keď na Tour de France rozhodcovia diskvalifikujú Petra Sagana, nepripúšťa možnosť, že by sa jednoducho zmýlili. V statuse vysvetlí, že ide o komplot rozhodcov z krajín západnej Európy proti pretekárovi zo Slovenska.

Machala bol až do tohto týždňa generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva školstva, ktoré zodpovedá za výchovu mladej generácie. Jeho náhly koniec komentovala ministerka Martina Lubyová (nominantka SNS) len ako Machalovo osobné rozhodnutie.

Novinári na ministerku naliehali, aby sa jasne vyjadrila aj k Machalovým statusom. Konšpiračné teórie sú totiž fenoménom dnešného Facebooku, ktorému podlieha aj množstvo mladých.

Vlaňajší prieskum školskej inšpekcie a Univerzity Komenského ukázal, že takmer šesťdesiat percent stredoškolákov si myslí, že svet ovládajú tajné spolky. A iný prieskum inštitútu Globsec potvrdil, že weby šíriace konšpiračné teórie nepriamo vyrábajú voličov pre Mariana Kotlebu.

Lubyová napriek tomu žiadne jasné stanovisko neponúkla – nemala vraj čas skúmať Machalove statusy. Zároveň dodala, že ani nepozná definíciu toho, čo je to konšpiračná teória.

„V médiách, akademickej obci a vo verejnosti nie je definované, čo je konšpirácia. Konšpirácia sa stáva predmetom vedeckého skúmania, každý politológ, novinár a možno aj politik operuje niekde na rozhraní medzi informáciami, ktoré sú dané, ktoré sú utajované, a tým, čo sa domnieva,“ odpovedala ministerka.

Širšia definícia konšpiračnej teórie

Ako to teda je? Ministerka má pravdu, že v konšpiračných teóriách nemusí byť jednoduché sa vyznať. Zmätok sa začína už pri používaní pojmov. Napríklad aj novinári si často pletú „konšpiráciu“ a „konšpiračnú teóriu“.

Jednoducho povedané: konšpirácia je skutočné sprisahanie, ktorých bolo v histórii mnoho. Zatiaľ čo konšpiračná teória sa iba snaží vysvetliť nejakú udalosť ako sprisahanie.

A teraz prejdime k otázke, ktorú nadniesla ministerka: čo je a čo nie je konšpiračná teória?

V médiach aj diskusiách na internete sa pod týmto termínom väčšinou myslia bludy o tajných celosvetových sprisahaniach, medzi akademikmi však existuje aj iný pohľad.

„Pri širšej definícii konšpiračnej teórie by sem patrili aj rôzne miestne udalosti, napríklad aj správy o zákulisí bežnej politiky,“ hovorí etnologička Zuzana Panczová zo Slovenskej akadémie vied, ktorá sa dlhodobo zaoberá konšpiračnými teóriami.

Konkrétne: slovenské médiá mohli dlhé roky len opatrne naznačovať, že na politikov či už Dzurindovej, alebo Ficovej vlády majú vplyv zákulisní hráči z biznisu. Aj takéto články mohli z istého uhlu pohľadu pôsobiť ako konšpiračné teórie.

Potom sa však objavili dôkazy, ktoré tieto informácie posunuli do inej roviny. Napríklad spis Gorila, ktorého pasáže označili za vierohodné viacerí zainteresovaní aktéri, ukázal, že v konšpiračnom byte sa mohol osobne stretávať spolumajiteľ Penty Jaroslav Hačšák s úradníkmi či politikmi, aby s nimi v súkromí riešil dôležité štátne obchody.

V takomto prípade sa z konšpiračnej teórie stalo už jasné podozrenie o nitkách v politickom zákulisí.

Užšia definícia konšpiračnej teórie

A potom je tu druhý, rozšírenejší pohľad na vec. Podľa neho je konšpiračnou teóriou predovšetkým teória, ktorá rieši rôzne celosvetové súvislosti a ktorá je – a to je podstatné – spoločensky nebezpečná.

„Do tejto užšej definície už patria hlavne teórie o židovskom sprisahaní, slobodomurároch, iluminátoch,“ hovorí Panczová.

Prečo sú nebezpečné? „Z histórie vieme, že práve globálne konšpiračné teórie o židovskom, slobodomurárskom, iluminátskom či sionistickom sprisahaní využívala propaganda totalitných režimov na ospravedlnenie represálií proti svojim odporcom,“ hovorí etnologička.

Pripomína, že aj dnes šíritelia týchto teórií vyvolávajú paniku medzi ľuďmi alebo označujú nepohodlné osoby za nepriateľov národa. „Potom len stačí, že svojho protivníka onálepkujú ako žida alebo ilumináta, a tým sa v očiach prívržencov tejto teórie stane škodcom, ktorého je potrebné eliminovať,“ dodáva Panczová.

Žid rovná sa škodca. Motívy, ktoré sa dnes šíria aj Facebookom, existovali už pred takmer 150 rokmi. V Uhorsku ich priživovala Krajinská antisemitská strana, ktorá v 80. rokoch 19. storočia dokonca vydala antisemitský kalendár.

Čo šíril Lukáš Machala?

Pri pohľade na Machalove statusy je zrejmé, že v jeho prípade nám stačí brať do úvahy užšiu definíciu konšpiračnej teórie.

Bývalý úradník ministerstva sa zaradil do hlavného prúdu slovenských konšpirátorov (alebo konšpiračných teoretikov), ktorí neriešia skutočné zákulisie slovenskej politiky, ale zato vedia všetko o tom, kto riadi súčasný svet.

Machala ako Dankov mediálny poradca a číslo 21 na kandidátke SNS do parlamentu by zrejme vedel rozprávať o tom, s akými biznismenmi sa Danko stretáva, radšej však rozoberá mimovládky a iluminátov.

Ministerka Lubyová k jeho statusom vyhlásila, že nie je odborníčka na iluminátov, preto nemôže vedieť, či Machala šíril alebo nešíril konšpiračnú teóriu. „Neviem poriadne, kto sú ilumináti, snažím sa vyjadrovať k profesionálnym záležitostiam,“ povedala.

V skutočnosti na zaujatie jasného postoja nemusí byť ani profesionálnym historikom, ani etnológom či politológom.

Spísali sme pre ministerku štyri tipy, ako sa môže pomerne ľahko zorientovať v dnešnom informačnom svete.

1. Všímajte si pôvod na webe

Facebook umožnil rôznym webom, ktoré pred pár rokmi neexistovali alebo na ne chodila len úzka skupina ľudí, stať sa masovou záležitosťou. Stačí im vyrobiť článok s emotívnym titulkom alebo titulkom odhaľujúcim „pravdu, ktorú médiá zamlčujú“ a tisíce bežných používateľov Facebooku už sami zariadia jeho šírenie.

Neskúmajú, či článok publikoval seriózny spravodajský portál alebo anonymný český server Aeronet, ktorého šéfredaktor vystupuje pod prezývkou „vedoucí kolotoče“.

Čo sa s tým dá robiť? Pri každom článku šírenom cez Facebook je nutné všímať si zdroj – názov webu, ktorý je umiestnený v ľavej dolnej časti.

Konkrétne: Lukáš Machala šíril články napríklad zo serverov Lajkit.cz a Zemavek.sk. Na Slovensku máme výhodu, že u nás existuje jednoduchý nástroj, ako zistiť, či sú tieto servery dôveryhodné.

Od minulého roka funguje stránka Konšpirátori.sk, na ktorej je zverejnený zoznam webov „so sporným obsahom“. Zostavila ho komisia, v ktorej sú novinári, odborníci na sociálne siete, historička, biológ či lekár. Ich mená sú na stránke uvedené, podobne ako kritériá, podľa ktorých tento zoznam vytvárali.

Stačí teda ísť na stránku Konšpirátori, otvoriť si zoznam, stlačiť klávesovú skratku CTRL+F a vložiť do okienka názov dotyčného webu. Do tridsiatich sekúnd môžeme zistiť, že na tomto zozname sú napríklad aj Machalom šírené weby.

Napríklad Lajkit.cz je anonymný server, ktorý sa pomocou rôznych dezinformácií snaží cieliť hlavne na mladšie publikum. „Redakcia je úplne anonymná a neviditeľná, pri prezeraní webu sa nedá zistiť, kto obsah pripravuje,“ napísal český server Neovlivni.cz.

Redaktori servera Neovlivni.cz zároveň zistili, že Lajkit si nechal zaregistrovať podnikateľ Ondřej Grešl. Ten istý muž stojí aj za proruským webom AC24, ktorý šíril napríklad slávny hoax o tom, že Putin „spláchne“ dolár zlatým rubľom.

Ešte známejším prípadom je časopis Zem a vek, ktorého internetová stránka je ďalším z webov, z ktorých Machala čerpá informácie o svete.

Zem a vek už napríklad „odhalil“, že liečba rakoviny pomocou chemoterapie je podvod, alebo že Katynský masaker v roku 1941 v skutočnosti neorganizovali Sovieti, ale Nemci.

Hlavnou tvárou časopisu a webu Zem a vek je Tibor Eliot Rostas, muž známy napríklad tým, že si v roku 2014 na ruskej ambasáde pýtal peniaze na prevádzku svojho magazínu. Zároveň pravidelne lieta do Moskvy na „team-buildingy“, ako bol nedávny Všeslovanský zjazd, ktorý má podľa analytikov za cieľ rozširovať ruský vplyv v krajinách strednej a východnej Európy.

2. Všímajte si „dôkazy“

Vráťme sa späť k iluminátom. Najprv stručne o pozadí: ilumináti boli tajným spolkom, ktorý vznikol v druhej polovici 18. storočia v Bavorsku. Hlásili sa k nemu viacerí umelci i príslušníci vtedajšej elity. Niekoľko rokov pôsobili legálne, v roku 1785 ich však zakázal bavorský vojvoda Karol Teodor Falcký (spolu s ďalšími tajnými spolkami).

Ich slávu pomohol naštartovať škótsky fyzik John Robison, ktorý v roku 1797 vydal knihu Dôkazy o sprisahaní proti náboženstvám a vládam v Európe. Podľa Robisona sa iluminátom podarilo infiltrovať medzi členov iného tajného spolku – slobodomurárov. „Robison pripisoval iluminátom politické vraždy, snahy o rozvrat kresťanskej morálky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie