Denník N

7 dobrých správ: Z ruín kaštieľa vybudovali centrum vinárstva

Reštaurácia v Toronte zamestnáva HIV pozitívnych, kaviareň v USA ľudí s Downovým syndrómom. Na Slovensku ocenili učiteľa fyziky a našli nový druh vtáka. Dobré správy, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Do Benátok nepustia obrovské lode

Proti veľkým výletným lodiam bojujú obyvatelia Benátok spolu s aktivistami už roky. Vytvorili niekoľko kampaní, podpisovali petície. Nedávno sa v talianskom meste objavili plagáty s obrími výletnými loďami, ktoré mali podobu žralokov. Tie hrozili gondolám, rybárom aj samotnému mestu, že ich všetkých zhltnú. Cez týždeň poslanci v Ríme odhlasovali, aby sa tieto žraloky držali čo najďalej.

Skupina politikov na miestnej, provinčnej aj celoštátnej úrovni po dlhoročných rozpravách schválila plán odklonenia výletných lodí, ktoré vážia viac ako 96-tisíc ton, od Námestia svätého Marka, Veľkého kanála a ďalších významných benátskych pamiatok. Výletné lode tak nevpustia do prístavu – budú smieť urobiť len okružnú plavbu. V priemyselnej oblasti Benátok vybudujú pre ne prístav, odkiaľ sa turisti pohodlne dostanú do ďalej centra.

„Našli sme skutočné riešenie,“ cituje New York Times ministra dopravy a infraštruktúry Graziana Delria. „Už žiadne ďalšie veľké lode.“

Najznámejší benátsky most Rialto. Foto – TASR/AP

2. Reštaurácia v Toronte bojuje proti predsudkom

Reštauráciu v kanadskom Toronte otvorili v júni a je prvou reštauráciou na svete, kde sú zamestnancami kuchyne HIV pozitívni.

„Skutočne sme chceli poraziť stigmu, ktorá existuje okolo HIV,“ cituje Guardian Joanne Simonsovú z kanadskej nemocnice pre ľudí s HIV. Myšlienka založiť takúto reštauráciu vznikla po nedávnom prieskume, v ktorom sa len polovica Kanaďanov vyjadrila, že by ochutnala jedlo pripravené niekým, kto je HIV pozitívny.

„Neexistuje absolútne žiadne riziko, že by sa niekto mohol nakaziť HIV z jedla,“ uviedla Simonsová. „HIV nedokáže prežiť mimo tela a počas varenia vírus hynie.“

Jedným z kuchárov v reštaurácii je Trevor Stratton, ktorý viac ako polovicu života žije s HIV. „Potrebujeme pomoc, potrebujeme spojencov, potrebujeme byť uznávaní ako časť spoločnosti,“ povedal. „Sme neviditeľní. A to je naša práca – pokúsiť sa a dostať nás na mapu.“

3. V kaviarni pracujú len postihnutí

Podobne výnimočných zamestnancov má aj kaviareň, ktorú založili Ben a Amy Wrightovci. Po narodení dvoch detí s Downovým syndrómom si uvedomili, že takto postihnutí ľudia sa veľmi ťažko zamestnajú.

Vo svojej kaviarni, ktorá nesie mená ich dvoch detí – Bitty & Beau’s Coffee, preto zamestnali ľudí s autizmom aj Downovým syndrómom. Väčšina z nich predtým nikdy nepracovala. Aby si uvedomili svoj potenciál, Ben a Amy im pomáhajú tým, že im dali zmysluplnú prácu. Denne sa tak v kaviarni v meste Wilmington v štáte Severná Karolína stretávajú s novými ľuďmi a navyše zarábajú peniaze. Zároveň tak menia vnímanie postihnutých ľudí zo strany zákazníkov.

„Vytvorením tohto podniku sme dali ľuďom šancu komunikovať s osobami so zdravotným postihnutím,“ povedala pre CNN Amy Wrightová. „Je to bezpečné miesto, kde si ľudia môžu uvedomiť, o koľko viac sme si navzájom podobní než odlišní. A to je presne to, o čo ide.“

4. Učiteľ fyziky hľadá talenty už desaťročia

Jozef Smrek vyučuje fyziku a matematiku na michalovskom Gymnáziu Pavla Horova. Desaťročia sa venuje talentovaným študentom, motivuje ich, rozvíja v nich schopnosti a pripravuje ich na viaceré súťaže. Jeho študenti pritom bodujú aj v medzinárodných kolách. Za svoju prácu získal Cenu Dionýza Ilkoviča.

„Je to úžasný počin. Kolegyňa, ktorá u nás učí slovenčinu, sa priznala, že nám, učiteľom prírodných vied, závidí, že máme takúto cenu,“ cituje SME Smreka. „Verím, že táto cena pomôže zlepšiť výučbu prírodných vied, že inšpiruje aj ďalších učiteľov, kolegov, ktorí sa venujú iným predmetom. Jednoducho, je to úžasný projekt.”

Cenu Dionýza Ilkoviča vyhlásila slovenská IT spoločnosť PosAm, ktorá dlhé roky podporuje aktivity v oblasti vzdelávania. Nominácie na ocenenie mohol zaslať ktokoľvek – študenti, ich rodičia alebo kolegovia zo školy. Porota z 54 prihlášok vybrala troch finalistov. Meno Jozefa Smreka sa objavilo na štyroch nezávislých nomináciách.

Učiteľ fyziky Jozef Smrek. Foto – sme.sk

5. Z ruín kaštieľa vybudovali centrum vinárstva

Kaštieľ na okraji juhoslovenskej obce Rúbaň pri Nových Zámkoch bol dlho len chátrajúcou ruinou. Bývalé sídlo grófa Aladára Zichyho sa za posledné roky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

7 dobrých správ

Teraz najčítanejšie