Denník N

Vlhová začala sezónu fantasticky, v Levi vyhrala slalom Svetového pohára

Petra Vlhová po víťazstve v Levi. Foto – AP
Petra Vlhová po víťazstve v Levi. Foto – AP

Vlhová pred sezónou avizovala, že sa cíti byť v životnej forme, čo vo Fínsku potvrdila. V prvom kole bola tesne druhá, druhé kolo vyhrala.

Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára vo fínskom Levi. Na druhú priečku odsunula favorizovanú Američanku Mikaelu Shiffrinovú.

Vlhová jazdila výborne už v prvom kole, keď skončila tesne druhá, pričom v druhom kole bola najrýchlejšia. Shiffrinovú porazila o desatinu sekundy.

Prvá desiatka v slalome SP v Levi

Zdroj – FIS

Vlhová získala svoj tretí triumf kariéry vo Svetovom pohári, zaregistrovala svoje 18. umiestnenie v prvej desiatke pretekov SP a po siedmy raz sa dostala na pódium.

„Je to fantastický pocit. Mikaela je vždy skvelá a rýchla a je to pre mňa najšťastnejší deň. Bolo to náročné, no dokázala som dostať zo seba maximum,“ povedala Vlhová v prvom rozhovore v priestore cieľa.

Mladá Slovenka je po Shiffrinovej prvou lyžiarkou, ktorá vyhrala dva slalomy Svetového pohára po sebe, keďže aj uplynulú sezónu zakončila víťazstvom.

Vlhová pred sezónou avizovala, že sa cíti byť v životnej forme, čo vo Fínsku potvrdila.

Ďalší slalom Svetového pohára je na programe v nedeľu 26. novembra v americkom Killingtone, predtým v sobotu sa bude jazdiť obrovský slalom.

Na olympiádu začnem myslieť v januári

„Cítila som sa výborne, bolo to však pre mňa náročné, keďže som vyhrala záverečné preteky minulej sezóny v Aspene a každý si tu preto dával na mňa pozor. Som šťastná, že som dokázala dvakrát za sebou zdolať takú silnú slalomárku, akou je Shiffrinová,“ dodala Vlhová ešte v dojazdovom areáli pre ORF.

„Veľmi tvrdo som trénovala na olympijskú sezónu, veľmi som túžila, aby som to pretavila v pretekoch. Chcela by som sa poďakovať celému tímu. Rada by som na toto víťazstvo nadviazala aj v ďalších pretekoch Svetového pohára, až v januári začnem myslieť na olympiádu.“

„Druhé miesto je v poriadku, pódium je pre mňa dobré. Druhé kolo bolo veľmi náročné. Vedela som, že Petra je ako kladivo, že sa môže ešte zlepšovať. Bol to skvelý súboj. V slalome som bola vždy na čele, vždy ma niekto naháňa. V Killingtone to budú pre mňa špeciálne preteky, veľmi sa na ne teším,“ konštatovala pre ORF Shiffrinová.

Výborné prvé kolo

Vlhová ukázala výbornú formu už v prvom kole, keď ako jediná z elitnej sedmičky konkurovala favorizovanej Američanke Mikaele Shiffrinovej a po stotinkových odstupoch na medzičasoch jej v cieli namerali stratu 21 stotín.

Polárny štart sezóny medzi husto postavenými bránkami, bez zranenej Veroniky Velez-Zuzulovej, predznamenal niekoľko poznatkov.

Predovšetkým že za štandardných okolností bude opäť vo veľkej forme 22-ročná Shiffrinová a že z minima konkurentiek ju bude najviac atakovať jej slovenská vrstovníčka. Američanka s číslom tri presvedčivou jazdou i časom jasne zdolala obe svoje rivalky z minulej sezóny, Frida Hansdotterová zaostala o 73 stotín.

Mikaela Shiffrinová. Foto – AP

Ďalšie na štarte stratili viac ako sekundu a so sedmičkou sa vydala na trať Vlhová.

Už na úvodnej zvlnenej plošine nasadila optimálny rytmus a na medzičase ju od Shiffrinovej delila stotinka. Podľa očakávania excelentne zvládla aj najťažší technický spád, lyže dlho v oblúkoch nedržala a išla dostatočne nad bránkami. Jej strata sa zvýšila iba o ďalšiu stotinku a nebyť drobného zaváhania v najnáročnejšej zatvorenej kombinácii bránok, mohla byť aj pred súperkou.

Napokon za ňou zaostala o dve desatiny a tento výsledok predurčoval veľký duel oboch slalomárskych hviezd v 2. kole.

Po Vlhovej sa z prvej tridsiatky štartujúcich už žiadna pretekárka nezmestila do poldruhasekundovej straty. Naopak, väčšina lyžiarok mala manko vyše dvoch a dokonca troch sekúnd.

Petra Vlhová v 1. kole. Foto – AP

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie