Denník N

Príliš nežný neonacista. Čo hovorí tento film o naozajstných fašistoch a čo o nás?

V našich kinách má premiéru český film Svet podľa Daliborka. Režisér sa doťahuje s hlavnou postavou, kto koho zmanipuloval.

Aj pol roka po premiére trvá v Česku debata o filme Víta Klusáka.

Režisér nakrúcal neonacistu, ktorého objavil cez internet, zašiel za ním do Prostějova a dlho ho presviedčal, nech účinkuje vo filme. Mal v ňom hrať sám seba.

36-ročný lakovač, sexuálne frustrovaný Dalibor Krupička, ktorý napriek svojmu veku stále býva s matkou, tvrdí, že to bolo inak. Filmár ho vraj zmanipuloval. Doma nemá rozvešané nacistické symboly, nikdy by mu nenapadlo popierať holokaust. Bol len hercom v hranom filme. Dôkazom je vlastnoručne podpísaná zmluva na hrané dielo, za ktoré mu vyplatili honorár.

Klusák zmluvu nepopiera, ale vraví, že to mal byť trik. Zmluva chráni Dalibora pred žalobou za výroky pred kamerou, keď chce „narobiť z cigánov asfalt“ či „potopiť lode s utečencami“. Za hraný film by ho stíhať nemohli.

Na polícii napriek tomu padlo prvé trestné oznámenie. Pokračuje aj výživná debata. Podľa jedných Dalibor nie je neonacistom. Urobil ho z neho Klusák.

Podľa iných je Dalibor autentickým, akurát, že netypickým neonacistom. Pre typických náckov zostáva „ich hanbou“. Šokujúce odhalenie priniesol dezinformačný web Parlamentní listy, podľa ktorého boli scény filmu inscenované a nejde o „autentický dokument“. Čiže Klusák klame.

Kde sa končí dokument

Aféra, kto koho zmanipuloval, by sa dala zobrať vážne, keby pravda v dokumente súvisela s mierou jeho štylizácie. Lenže tak to nefunguje.

Nakrúcanie prebiehalo spôsobom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie