Denník N

Pamiatkar Pavel Gregor: Investori ničia pamiatky cez mocenské rozhodnutia, to sa musí skončiť

Pavel Gregor a búrané pamiatky, o ktorých hovorí: nemocnica na Bezručovej v Bratislave a PKO. Foto – Andrej Bán/N, Tomáš Benedikovič/N a TASR
Pavel Gregor a búrané pamiatky, o ktorých hovorí: nemocnica na Bezručovej v Bratislave a PKO. Foto – Andrej Bán/N, Tomáš Benedikovič/N a TASR

Pamiatkari a architekti vyzývajú verejnosť, aby upozornila na dobre obnovené pamiatky, ale aj na tie v ohrození. Pri pamiatkach nie sme právnym štátom, hovorí architekt, vysokoškolský pedagóg a prezident pamiatkarskeho združenia ICOMOS Slovensko Pavel Gregor.

Všetci, ktorí prispievajú k ochrane, obnove a prezentácii kultúrneho dedičstva Slovenska, sa môžu odteraz uchádzať o Národnú cenu ICOMOS Slovensko – dedičstvo pre budúcnosť. Verejnosť môže hlasovať aj o nomináciách na anticenu a o ohrozenej pamiatke roka.

Nenapĺňa vás pocitom zmaru fakt, že napriek vášmu a inému úsiliu sa tu naďalej mnohé pamiatky ničia nevhodnými zásahmi, ktoré často posvätí dokonca pamiatkový úrad? Za všetky spomeniem prípad bývalej nemocnice na Bezručovej v Bratislave.

Isto, je tu aj pocit frustrácie. Vždy hovorím, že obvykle nejde o odborný, ale o politický problém. Chápal by som, že sú tu rôzne skupiny s iným odborným názorom. Prax je taká, že na odbornom názore sa všetci väčšinou zhodneme, ale zámer investora sa často presadí cez politické rozhodnutie, cez veľmi silný tlak investora. Je to, žiaľ, mocensky presadené.

Ako hodnotíte celkový stav na Slovensku, v zmysle vzťahu spoločnosti k hodnotám pamiatok a architektúry?

V tomto ohľade asi momentálne nie sme právnym štátom, keďže tu nie je vymožitelnosť práva. Presnejšie, je veľmi slabá. Nerozumiem tomu, ako sa môže stať, že stavebník dostane kolaudáciu a po nej si vynúti radikálnu zmenu. To je napríklad prípad vežiaka na Šancovej ulici v Bratislave. A potom sa úradníci čudujú, že sa tomu musia venovať, že sa musia vyjadrovať k niečomu, čo sa nemalo stať. Štát ťahá za kratší koniec, a to je zlé.

Ale ako sa vraví, všetko zlé je aj na niečo dobré. Ak hovoríme o našom kultúrnom dedičstve či o konkrétnych pamiatkach, zákon hovorí o pamiatkovom fonde a zákonodarca logicky považuje za pamiatku iba to, čo je v zmysle zákona za pamiatku vyhlásené. V skutočnosti však naše kultúrne dedičstvo tvorí všetko, čoho hodnoty si spoločnosť, teda my všetci, uvedomuje. A paradoxne, práve tie najvypuklejšie negatívne akcie z posledného obdobia (ako napríklad bratislavské PKO, búranie industriálnej architektúry a iné) určite prispeli k oveľa výraznejším aktivitám verejnosti na ochranu dedičstva. A o to predsa ide. Nemôžeme iba kritizovať pamiatkové úrady

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie