Denník N

Traja zo štyroch pacientov sa neliečia na závažnú pľúcnu chorobu. Slováci hľadajú spôsob, aby si ju lekári všimli

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Odborníci využívajú poznatky z psychológie, aby vylepšili aj výberový proces či správanie zamestnancov, ktorí nerecyklujú odpad. Uvažujú tiež, ako to spraviť, aby si ľudia sporili na dôchodok v dynamických fondoch.

„Verím, že prispejeme k tomu, aby sa diagnostikovalo viac pacientov, takže zachránime viac ľudských životov,“ vraví pre Denník N Matej Šucha o novom projekte, ktorý sa týka chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2004 až 64 miliónov ľudí trpí uvedeným ochorením, z nich tri milióny zomreli. „Svetová zdravotnícka organizácia predpokladá, že chronická obštrukčná choroba pľúc sa do roku 2030 stane treťou najčastejšou príčinou smrti na svete.“ Momentálne je na štvrtej priečke.

Pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc dochádza k obštrukcii v dýchacích cestách, takže keď človek dýcha, vzduch sa nemôže voľne pohybovať dovnútra a von. „Problémom choroby je, že je veľmi poddiagnostikovaná. Až traja zo štyroch pacientov nie sú vôbec diagnostikovaní,“ vraví Šucha.

Lekári liečia iné ochorenia

Ľudia, ktorí chorobou trpia, sa vyhýbajú spoločenským kontaktom a uzatvárajú sa do seba. „Majú záchvaty kašľa. Pred okolím im je to nepríjemné, tak prestávajú chodiť do spoločnosti,“ povedal Šucha.

Odborník pracuje v spoločnosti Mindworx, ktorá využíva moderné poznatky z psychológie, aby ľudí postrčili (z angl. nudge) k správaniu, ktoré im prospieva.

V tomto prípade sa Šucha a jeho kolegovia zamerali na všeobecných lekárov, ktorí si ochorenie často nevšimnú a namiesto toho pacientov chybne liečia na astmu či bronchitídu.

Foto – Fotolia

Heuristika dostupnosti

„Podľa nás je jedným z najhlavnejších dôvodov poddiagnostikovania choroby takzvaná heuristika dostupnosti,“ objasňuje Šucha.

Za učeným názvom o heuristike dostupnosti (z angl. availability bias) sa ukrýva pomerne jednoduché psychologické zistenie, že výskyt nejakého javu posudzujeme podľa toho, ako ľahko je dostupný našej mysli.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

behaviorálna ekonómia

Teraz najčítanejšie