Denník N

Sýrska virtuózka ušla pred vojnou do Londýna a dnes rúca stereotypy o arabskej hudbe

Sýrska muzikantka Maya Youseffová. Foto – Facebook/M.Y.
Sýrska muzikantka Maya Youseffová. Foto – Facebook/M.Y.

Maya Youseffová sa vyrovnáva so smútkom za svojou krajinou skladaním hudby a hraním na tradičnom nástroji kanún. Do arabskej hudby vnáša džez aj západnú klasiku.

Maya Youssefová prednášala v Ománe o hudbe, keď sa v jej rodnej Sýrie začali tvrdé boje. Mala 28 a malé bábätko. Rozhodla sa, že sa pokúsi nájsť nejaké bezpečné útočisko. „Cítila som, že v Sýrii to už nie je bezpečné,“ povedala.

Mala šťastie. Uspela so žiadosťou o britské víza vďaka programu pre „výnimočné talenty“. Ten je určený tým, čo vynikajú vo svojich odboroch. Ako muzikantka zaujala svojím talentom a hrou na tradičnom orientálnom strunovom nástroji kanún.

Bolo to pred piatimi rokmi. Jej vlasť je v troskách, koniec vojny v Sýrii stále v nedohľadne a talentovanej 33-ročnej Youssefovej vychádza tento týždeň v Londýne debutový album Syrian Dreams (Sýrske sny).

Na kanúne dievčatá nehrajú

Jej prvý album inštrumentálnej hudby, kde do arabských melódií vmiešala džez s klasikou, si všimli aj Financial Times. „Skladby na jej albume sú čisto inštrumentálne, no žiaľ a utrpenie, ktoré vyslovujú, sa nedajú prehliadnuť. Sú výsledkom ponorenia sa do hudobnej kultúry – v tomto prípade sýrskej –, ako aj do exilu mimo nej,“ napísali o nej britské noviny.

Youssefová hovorí, že Sýrske sny berie aj ako modlitbu za svoju krajinu. Seba vníma ako strom, ktorý je zakorenený v starovekej tradícii sýrskej hudby a kultúry, no v rovnakom čase sa rozvetvuje kdekoľvek.

Maya Youssefová rozpráva o svojich Sýrskych snoch: 

Kanún – nástroj so 78 strunami, na ktorom hrá – trochu pripomína harfu. Vyvinul sa zrejme z jej staroegyptskej predchodkyne. Hrá sa na ňom na Blízkom východe, v Arménsku či Azerbajdžane, v Turecku aj Grécku a Albánsku. Pre Sýriu je veľmi typický a svojím spôsobom autoritatívny.

Polovicu života sa na ňom učíte hrať, druhú ho ladíte, citoval novinár Financial Times starý aforizmus o kanúne. Hudbu začala Maya študovať, keď mala sedem rokov. Ako prvé počas výučby chytila do rúk husle. Mala deväť, keď ju na ceste do hudobnej školy viezol taxikár, ktorý mal v aute pustenú hudbu s kanúnom.

„Čo to je? Chcem na tom hrať!“ zaspomínala Youssefová v rozhovore. Taxikár sa však len smial: „Na to zabudni, dievčatá nehrajú na kanún.“ „Ja budem,“ odvetila mu. Náhodou v ten večer otvárali novú triedu pre kanún a svojich rodičov zaskočila, keď trvala na tom, že sa tam prihlási.

Už ako dospelá dala dokopy ženskú sedemčlennú kapelu, s ktorou koncertovali po celom svete.

Vo svojom živle ste slobodní

„Kanún určuje polohu, v ktorej hrá zvyšok zboru,“ vysvetľuje sýrska virtuózka, ktorá je jednou z mála žien, ktoré na tomto nástroji hrajú.

V spoločnosti, kde majú ženy problém presadiť sa, a nieto ešte hrať na nástroji, na ktorom hrajú väčšinou iba muži, bolo jej rozhodnutie pomerne odvážne.

Jej silný príbeh a originálna hra na kanúne bola zase pre britských producentov dobrým dôvodom, aby jej vydali album.

Sama hovorí, že ním chce narušiť niektoré stereotypy o arabskej hudbe. „Tí, čo čakajú tradičnú arabskú hudbu, budú prekvapení,“ hovorí Youssefová.

„Nástroj je síce tradičný, ale odo mňa tradičnú hru muzikantov kanúnu nečakajte. Vyrástla som v Damasku obklopená hudbou. Môj otec miloval západnú klasiku a džez, a to sa dostalo aj do môjho prístupu k hudbe. Na YouTube je klip, na ktorom hrám Vivaldiho Štyri ročné obdobia v Berlíne. Som otvorená každej hudbe,“ cituje ju britský denník.

Maya Youssefová a Vivaldiho Zima na kanúne:

Na skladanie vlastnej hudby sa dala, keď raz vo svojom londýnskom byte sledovala správy zo Sýrie.

Rozplakala sa, chytila do rúk kanún a hudba, ktorá z neho vyšla, bola začiatkom prvých melódií Sýrskych snov. Pred vojnou nepísala vlastnú hudbu.

„Zrazu tu bola možnosť, že sa tam nikdy nevrátim, neuvidím ľudí, ktorých milujem, miesta, ktoré milujem. A tak som začala písať hudbu, našla som svoju silu v hraní na nástroji a zistila, že je to veľmi oslobodzujúce. Ak ste vo svojom živle, už necítite strach,“ rozpráva Youseffová.

Vojna v Sýrii

Teraz najčítanejšie