Denník N

Referenda sa nezúčastní, o právach homosexuálov chce diskutovať

Foto - Gabriel Kuchta
Foto – Gabriel Kuchta

Richard Stanke neľutuje, že podporil Kisku, hoci s jeho postojmi k referendu nesúhlasí.

Keď sa herci v Slovenskom národnom divadle rozhodnú vyjadriť k politickým témam, väčšinou to iniciuje RICHARD STANKE (47). Tak to bolo aj v prípade posledných výziev týkajúcich sa korupcie v zdravotníctve. S partnerom vychováva syna a na referendum aj o ňom samotnom vo februári nepôjde.

VŠMU ste končili v školskom roku 1989/1990. Tam sa z vás stal revolucionár?

„Bežne sme sa doma o politickej situácii rozprávali aj predtým. Každý večer sme pozerali viedenské správy a celé študentské roky som to intenzívne vnímal. Socializmus som bral ako niečo nenormálne. Ten dvojitý život, že doma sa rozpráva niečo iné ako vonku, bol hrozný.“

Rečnili ste v novembri 1989 na tribúne?

„Nejaké vystúpenia som tam absolvoval, skôr som sa však zapájal do praktických vecí. Už v stredu 22. novembra sme boli na prvom výjazde na vysokých školách v Banskej Bystrici.“

Ste stále predseda odborov v SND ako za mečiarizmu?

„Som v odboroch, ale už nie som predseda.“

Ako ste sa ním stali?

„Vzniklo to náhodne, keď sme za Mečiara štrajkovali proti ministrovi kultúry Hudecovi. Vtedy chceli hlavne dostať z divadla Maroša Porubjaka a ďalších, ktorí jasne vystupovali proti praktikám vtedajšej Mečiarovej vlády a boli aj proti rozdeleniu Československa. Rozdelenie som intenzívne prežíval a zaujímal som sa o to. S mnohými ľuďmi, ktorí boli dovtedy moji známi alebo blízki, som sa pre rozdielny pohľad na túto vec nebol schopný ani stretávať. Bral som to ako podvod na občanoch urobiť také zásadné rozhodnutie bez referenda.“

Za posledný rok herci SND vyzvali na zjednotenie kandidátov na prezidenta proti Robertovi Ficovi, pred druhým kolom volieb ste podporili Andreja Kisku, vyzvali ste vládu, aby jasne odmietla anexiu Krymu, teraz sa zapájate do protestov proti korupcii v zdravotníctve. Ako to funguje? Vy to vymyslíte a potom sa ostatných hercov spýtate, či sa pridajú?

„Ako kedy. Niekedy prídem s iniciatívou sám, niekedy to vznikne z viacerých hláv a potom oslovíme kolegov, ktorí majú možnosť pridať sa. Napríklad v prípade Krymu ma zarazilo, že Robert Fico vystupuje v mene nás občanov tak podliezavo prorusky a ešte aj v rozpore s oficiálnou štátnou politikou, ktorou sme viazaní v rámci EÚ a členstva v NATO. Vtedy sme mali ísť aj na zájazd do Moskvy a časť z nás uvažovala, že by sme nešli, alebo ak by sme šli, chceli sme tam prečítať toto vyhlásenie. Nakoniec sa to zrušilo zo zdravotných dôvodov.“

Sú takí, čo sa nikdy nepridajú?

„Našťastie, náš súbor je taký, že v zásadných veciach máme podobný názor a z môjho hľadiska ten správny.“

Ako vám napadlo prečítať výzvu na odstúpenie Pavla Pašku priamo na javisku po predstavení? To sa od mečiarizmu nestalo. 

„Bol som s Vladom Talianom na námestí na prvom proteste a napadlo mi, že ľudí viac zobudí, keď im výzvu po predstavení prečítame. Ide o zásadnú vec. Nechávali sme to na parlament a politikov dosť dlho a nič sa neudialo. Špeciálne sa mi zdalo vhodné urobiť to večer pred 17. novembrom.“

Vo veľkej sále činohry ste výzvu neprečítali, lebo riaditeľ si to neželal aj s odôvodnením, že v sále sedí minister kultúry Maďarič. Vy sa s ním poznáte ešte zo školy. Myslíte si, že by to nezniesol?

„Myslím si, že by to zniesol. Niekedy je druhá strana ostražitejšia, ako treba.“

Na protestoch na námestí sa hovorilo aj o finančných skupinách, ktoré sú pre kauzu Gorila symbolom korupcie. Teraz začali skupovať médiá vrátane televízií. Je pre herca dôležité, pre koho pracuje?

„Bohužiaľ, Slovensko je taká malá krajina, že keby mal každý herec riešiť, kto stojí za vlastníctvom rôznych televízií, asi by skončil ako Vlasta Chramostová, ktorá mala v čase normalizácie svoje bytové divadlo. Veľakrát človek ani nevie, čo komu patrí a kto za kým stojí. Ja sa rozhodujem na základe konkrétneho projektu.“

Napríklad televíziu Joj vlastní J&T. Napadlo vám, že by ste ich ponuky preto odmietli?

„V prípade, že by ma konkrétny projekt nútil do vecí, ktoré sú proti môjmu presvedčeniu, vkusu, určite by som to odmietol, čo som aj neraz urobil. A preto ani nikoho neodsudzujem, ak sa rozhodne inak.“

Keby Penta kúpila Markízu, riešili by ste to?

„Myslím, že áno. Tento pojem na mňa pôsobí trochu inak, aj keď sú medzi oboma skupinami možno minimálne rozdiely. Nie je dobré ani v prípade politikov, ak kumulujú moc cez médiá. Celkovo ľudia, čo majú nejakú finančnú moc spojenú s ovládnutím mediálneho priestoru v tej-ktorej krajine, sú pre demokraciu mimoriadne nebezpeční. Politikom, ako je Babiš a jemu podobní, ktorí majú ekonomickú moc, by som zakázal vlastniť médiá.“stanke2

Začiatkom februára bude referendum o viacerých otázkach týkajúcich sa práv homosexuálov. Budete sa angažovať v tom, aby bolo neúspešné?

„Zatiaľ som iba rozhodnutý, že sa nezúčastním. Tieto otázky vo mne vyvolávajú obavu, že väčšina opäť uprie právo menšine bez toho, aby to bolo verejnosti objektívne predložené bez tendenčných a bulvárnych informácií.“

Pred druhým kolom prezidentských volieb ste podporili Andreja Kisku. Ten povedal, že sa referenda zúčastní a na otázku, či nesúhlasí s tým, aby si osoby rovnakého pohlavia mohli adoptovať alebo osvojiť deti, odpovie áno. Neľutujete, že ste ho podporili?

„Neľutujem. Neviem, aké má informácie a čo ho vedie k tomu, že sa tak rozhodol, či to nie je len vízia zvolenia na ďalšie obdobie, aby si neodohnal konzervatívnych voličov, ale všeobecne je táto téma vysvetľovaná ľuďom veľmi povrchne. Tu ešte vôbec neprebehla zásadná debata, o čo ide, prečo to tí ľudia chcú, že im to znemožňuje normálny život, napríklad v prípade úmrtia, rôznych majetkovo-právnych vecí. V Česku sa jednotlivé body rozoberali do detailov a vo všetkých médiách k tomu prebiehali fundované debaty.“

Ste pripravený o tom otvorene diskutovať?

„Áno, som pripravený zúčastniť sa na takej debate.“

Čo by ste povedali ľuďom, ktorí radšej nechajú dieťa vyrásť v detskom domove, ako by mu umožnili žiť v rodine dvoch registrovaných partnerov?

„Asi by som im doprial vyskúšať si to. Nejde len o domovy, ale vôbec o fungujúce a nefungujúce rodiny. Aká je to rodina, kde je otec alkoholik alebo asociál či tyran a kde sa o dieťa nestarajú? Len preto je to dobré, že ide o muža a ženu? To nedáva zmysel. Bohužiaľ, dieťa si nemôže vybrať.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Teraz najčítanejšie