Denník N

Posteľ s nami lietala, hovorí Iránka, čo prežila silné zemestrasenie

Foto - ap
Foto – ap

Aktualizované 14:20 – Viac než 350 obetí a okolo 5300 zranených si v nedeľu v noci vyžiadalo zemetrasenie so silou 7,3 stupňa, ktoré zasiahlo pohraničné oblasti medzi Irakom a Iránom. Epicentrum bolo neďaleko irackej Halabdže.

„Moje dve deti spali, keď sa začal dom pre otrasy rozpadať. Schytil som ich a utekal na ulicu. Zostali sme tam niekoľko hodín, než nás humanitárni pracovníci ubytovali v škole,“ hovorí Hodždžat Gharíbíán z dediny Kasr Šírín pre Reuters.

Jeho rodina mala šťastie – prežila. Rodina Nasrin Khoudat prišla nielen o dom, ale aj o jedného člena. S Nasrin sme pred rokom cestovali vlakom z Teheránu. Pozývala nás do Kermanšáhu. Rozprávala, ako by sa nám krásne oddychovalo na dvore s fontánou. Odvtedy si píšeme aspoň raz za týždeň. V nedeľu v noci sme sa s ňou nevedeli spojiť. Ozvala sa až na obed.

„Náš dom je zničený, ale pôjde opraviť, čo je však horšie, z domu mojej sesternice (tá žije v dedine asi 80 kilometrov od Kermanšáhu) sú ruiny a ona sama zahynula.  Až ráno ju našli záchranári,“ napísala do správy. Nasrin stále nevie nič o ďalších členoch rozvetvenej rodiny, ktorá žije mimo mesta.

„Spali sme, keď sa začali otrasy. Posteľ so mnou doslova lietala. Starého otca sme vynášali na ulicu, pretože po vlastných by to nezvládol.“

Počet obetí bude stúpať

Zatiaľ čo Irak hlási okolo desať obetí a materiálne škody, na druhej strane pohraničného pohoria Zagros v Iráne je oblasť úplne zničená a záchranári vyťahujú spod trosiek stovky mŕtvych.

Nemocnice v správnom stredisku, kam prevážajú zranených, sú preplnené, zdravotníci ordinujú nielen na chodbách, ale aj na dvoroch nemocníc. Jediná nemocnica na vidieku v Sarpol Zahábe je zničená, armáda tam postavila poľnú. Iránska televízia vysiela letecké zábery z vidieckych oblastí, kam sa záchranári dostali až nad ránom. Celé dediny sú v troskách.

V priebehu pondelkového dopoludnia zaznamenali seizmológovia ešte okolo sto dotrasov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie