Denník N

Pečie, hádže asfalt, pláva, beží, opaľuje sa. Staronový slovinský prezident je kráľom Instagramu

Slovinský prezident pózuje s vytetovaným delfínom na ramene. foto - Instagram/Borut Pahor
Slovinský prezident pózuje s vytetovaným delfínom na ramene. foto – Instagram/Borut Pahor

Borut Pahor znova vyhral voľby, aj keď jeho kritici tvrdia, že sa správa viac ako celebrita než prezident.

Sú to fotky, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani ruský prezident Vladimir Putin.

Na jednej z nich upravuje lopatou asfalt na chodníku. Na druhej pláva krásneho motýlika. Na tretej pádluje na surfe na Bledskom jazere oblečený v obleku. A strieda to s čiernobielymi fotkami zo svojho detstva a mladosti.

Slovinský prezident dotiahol sebaprezentáciu do dokonalosti. Kým Donald Trump môže byť kráľom Twittera, kráľom Instagramu je Borut Pahor. Podľa Politica sa tu na fotkách objavil v 50 rôznych povolaniach, vrátane mäsiara, kaderníka či smetiara.

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor) on

#boruting

Slovinci sa môžu tešiť na podobné fotografie svojho prezidenta ďalších päť rokov. Borut Pahor vyhral v nedeľu druhé kolo prezidentských volieb a obhájil tak prezidentský post ako prvý po 20 rokoch.

„Naučil som sa v tejto kampani veľa. Chápem, že ľudia chcú, aby som oveľa častejšie hovoril veci nahlas, a sľubujem, že vypočujem tieto hlasy,“ povedal prezident podľa New York Times.

Zatiaľ viac ako jeho rečí vidieť jeho fotky. Jeho súper vo voľbách ho aj preto označil za prázdny oblek, ktorý sa bojí rozhodovania.

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor) on

Slovinci si z jeho fotiek robia aj žarty. Vznikol hashtag #boruting, ktorý používajú pri fotkách, ktoré imitujú pózy prezidenta. Najpopulárnejšie sú jeho fotky pri mramorovom zábradlí. Denník Dnevnik dokonca napísal, že by ho mohli volať mramorový muž.

Malo to dvojaký význam. Mramorový je aj preto, že ako jeden z mála politikov prežil vo vrcholovej politike 26 rokov slovinskej nezávislosti. Ako jediný bol premiérom, prezidentom aj predsedom parlamentu.

Borut Pahor sa narodil v mestečku Postojna, známom svojou jaskyňou. Otec mu zomrel v detstve, vychovávala ho sama matka – krajčírka.

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor) on

Do politiky sa začal zapájať už na gymnáziu. Vyštudoval politológiu, a aby mal peniaze na študentský život, začal si privyrábať ako model. Neskôr mu preto prischla prezývka Barbie.

Pahor bol ako 26-ročný členom ústredného výboru slovinskej komunistickej strany, po páde komunizmu sa stal sociálnym demokratom. V rokoch 2000 až 2004 bol predsedom parlamentu, v roku 2008 vyhrala jeho ľavicová strana parlamentné voľby a z Pahora sa stal premiér krajiny.

Práve vtedy však prišla ekonomická kríza a Slovinsko sa v roku 2013 len tak-tak ubránilo bailoutu, aký potrebovalo Grécko či Írsko. To už Pahor nebol premiérom, v roku 2011 sa jeho vláda rozpadla a po voľbách získala jeho strana len 10 poslancov.

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor) on

Vyhral tesne

V roku 2012 kandidoval na prezidenta. Prieskumy mu neverili, no napokon prekvapujúco vyhral. A celkom jednoznačne, keď v druhom kole prevalcoval vtedajšieho prezidenta Danila Türka v pomere 2 k 1. Mnohí však hovoria, že to boli skôr hlasy proti Türkovi ako za Pahora.

V úrade zaujal mimo vlasti návrhom, aby sa prezidenti USA a Ruska, Donald Trump a Vladimir Putin, stretli v Ľubľane. Kritici mu podľa AP vyčítali, že znevažuje úrad prezidenta a mení sa na celebritu. Prezident má v Slovinsku najmä reprezentatívne právomoci.

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor) on

Nedeľné voľby vyhral len tesne (v pomere 53 k 47 percentám). V porovnaní s druhým kolom v roku 2012 stratil v 2-miliónovom Slovinsku 100-tisíc hlasov. Do druhého kola sa dostal s málo známym komikom a politickým satirikom Marjanom Šarecom.

Ten je bývalý starosta malého mesta kúsok od Ľubľany a bol kandidátom proti bežným stranám a politikom. „Zameriaval sa na bežných ľudí, ktorí majú pocit, že na nich globálna ekonomika zabudla,“ povedala pre New York Times novinárka Tanja Starićová.

„Borut Pahor čoskoro prelomí národný rekord vo frekvencii používania zámen môj, moja, moje. Marjan Šarec zasa tvrdil, že sa zaujíma iba o drobného človeka, ktorý dostáva príliš málo na slušný život. S istým zjednodušením môžeme povedať, že to bol súboj narcizmu a populizmu,“ napísal pre Delo publicista Miha Kovač.

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor) on

Aj Pahor pritom uznáva, že svojou instagramovou kampaňou je tak trochu populista. „Je však rozdiel medzi negatívnym a pozitívnym populizmom,“ odpovedal pre Guardian. Analytici použili termín „flirtujúci populizmus“.

Teraz najčítanejšie