Denník N

U Kaliňáka zosekajú počty poslancov miest, zasiahnu Petržalku či Prešov, malé dediny a Košice takmer vôbec

Opátka, jedna z dedín, kde nechce byť nikto starostom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Opátka, jedna z dedín, kde nechce byť nikto starostom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo vnútra tvrdí, že máme priveľa komunálnych poslancov. Namiesto zlučovania malých obcí, ktorých správa je drahá, chce šetriť na veľkých mestách.

Komunálne voľby už na budúci rok čaká veľká zmena, vláda chce výrazne znížiť počet obecných poslancov. Ministerstvo vnútra tvrdí, že komunálnych poslancov máme v porovnaní s priemerom Európskej únie priveľa a veľa stoja.

Slovensko však má iný a zrejme zásadnejší problém. Veľký počet malých obcí, ktoré nemá kto spravovať a ak aj má, je to veľmi drahé. To však ministerstvo nateraz riešiť nebude.

Najmä obce s menej ako 250 obyvateľmi dávajú viac ako polovicu všetkých výdavkov na svoju správu, teda na plat starostov, poslancov a niektorých úradníkov, tvrdia ekonómovia štátneho Inštitútu finančnej politiky (IFP) v spolupráci s Katedrou verejnej správy a regionálneho rozvoja Ekonomickej univerzity v Bratislave v analýze Skrytý poklad v samospráve.

IFP tiež vyrobil kalkulačku, ktorá rýchlo ukáže, koľko dáva vaše mesto či dedina ročne na svoj chod, koľko to stojí každého obyvateľa. Napríklad v prípade Petržalky ide na jej chod 22 percent výdavkov, v Prešove 9 percent, v Modre 13 percent a v prípade malej obce Krajná Bystrá na východe to je až 42 percent.

Kalkulačka: Aké drahé je vaše mesto či obec

 

Petržalka, Prešov aj Martin stratia aj tretinu poslancov

Ministerstvo vnútra namiesto zlučovania malých obcí svojim návrhom ide meniť najmä najväčšie mestá a tvrdí, že tam sú počty zastupiteľov nadhodnotené. Nedotkne sa to veľkých zastupitelstiev Bratislavy a Košíc, ktoré nepatria pod obecný zákon, ale výrazne to zmení počty v zastupiteľstvách najmä väčších mestských častí Bratislavy.

Dnes môžu mať najväčšie samosprávy nad 100-tisíc obyvateľov až 41 poslancov, po zavedení nových pravidiel ich ministerstvo okreše na maximálne 25 poslancov. V prípade bratislavskej sídliskovej časti Petržalka počet miestnych poslancov klesne z 35 na 21 až 25.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie