U Kaliňáka zosekajú počty poslancov miest, zasiahnu Petržalku či Prešov, malé dediny a Košice takmer vôbec

Ministerstvo vnútra tvrdí, že máme priveľa komunálnych poslancov. Namiesto zlučovania malých obcí, ktorých správa je drahá, chce šetriť na veľkých mestách.

Opátka, jedna z dedín, kde nechce byť nikto starostom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Komunálne voľby už na budúci rok čaká veľká zmena, vláda chce výrazne znížiť počet obecných poslancov. Ministerstvo vnútra tvrdí, že komunálnych poslancov máme v porovnaní s priemerom Európskej únie priveľa a veľa stoja.

Slovensko však má iný a zrejme zásadnejší problém. Veľký počet malých obcí, ktoré nemá kto spravovať a ak aj má, je to veľmi drahé. To však ministerstvo nateraz riešiť nebude.

Najmä obce s menej ako 250 obyvateľmi dávajú viac ako polovicu všetkých výdavkov na svoju správu, teda na plat starostov, poslancov a niektorých úradníkov, tvrdia ekonómovia štátneho Inštitútu finančnej politiky (IFP) v spolupráci s Katedrou verejnej správy a regionálneho rozvoja Ekonomickej univerzity v Bratislave v analýze Skrytý poklad v samospráve.

IFP tiež vyrobil kalkulačku, ktorá rýchlo ukáže, koľko dáva vaše mesto či dedina ročne na svoj chod, koľko to stojí každého obyvateľa. Napríklad v prípade Petržalky ide na jej chod 22 percent výdavkov, v Prešove 9 percent, v Modre 13 percent a v prípade malej obce Krajná Bystrá na východe to je až 42 percent.

Kalkulačka: Aké drahé je vaše mesto či obec

 

Petržalka, Prešov aj Martin stratia aj tretinu poslancov

Ministerstvo vnútra namiesto zlučovania malých obcí svojim návrhom ide meniť najmä najväčšie mestá a tvrdí, že tam sú počty zastupiteľov nadhodnotené. Nedotkne sa to veľkých zastupitelstiev Bratislavy a Košíc, ktoré nepatria pod obecný zákon, ale výrazne to zmení počty v zastupiteľstvách najmä väčších mestských častí Bratislavy.

Dnes môžu mať najväčšie samosprávy nad 100-tisíc obyvateľov až 41 poslancov, po zavedení nových pravidiel ich ministerstvo okreše na maximálne 25 poslancov. V prípade bratislavskej sídliskovej časti Petržalka počet miestnych poslancov klesne z 35 na 21 až 25.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |