Denník N

IT-čkári zo združenia Slovensko.Digital zhodnotili 14 štátnych projektov, pochválili len päť z nich

Nové štátne IT projekty sú zatiaľ len na papieri, no už medzi nimi vidno veľké rozdiely, ukazuje hodnotenie.

IT-čkári zo Slovenska.Digital zhodnotili 14 IT projektov, ktoré štát buď ešte len chystá, alebo už aj obstaráva.

Kvalitu projektov hodnotili podľa pravidiel, ktoré sami vytvorili a nazvali ich „red flags“. Chcú tým upozorniť na nedostatky projektov a pomôcť lepšej orientácii v štátnom IT.

„Aby sme nemuseli robiť videá, keď už bude neskoro, mávame červenou vlajkou, keď sa ešte dá niečo zmeniť,“ hovorí Ján Hargaš zo Slovenska.Digital. Dnes je na stole viac ako 30 IT zámerov v hodnote viac ako 500 miliónov eur.

Z projektov, ktoré už majú štúdiu uskutočniteľnosti, dopadli v hodnotení najlepšie Informačný systém obchodného registra, čo je projekt ministerstva spravodlivosti, a projekt Dátová integrácia, ktorý je základom na presadenie princípu jedenkrát a dosť.

V hodnotení Slovenska.Digital dopadol, naopak, najhoršie projekt internetu pre školy Edunet, Informačný systém výstavby na ministerstve dopravy a IS odpadového hospodárstva na ministerstve životného prostredia.

IT-čkári hovoria, že už v papierovej forme vidno veľké rozdiely v projektoch. „Dúfam, že viaceré z projektov sa nebudú realizovať alebo ich prínos bude konkretizovaný, alebo budú vylepšené,“ hovorí Ľubor Illek zo Slovenska.Digital.

Pravidlá hodnotenia

IT-čkári dali dokopy 50 kritérií, ktoré sú rozdelené do piatich skupín. Každá skupina predstavuje jednu z fáz, ktorými IT projekt postupne prejde – prípravná fáza, obstarávanie/nákup, realizácia, produkt a prevádzka. Projekty sa budú postupne podľa týchto fáz aj hodnotiť.

„Nechceme od projektov nič, čo by nebolo v národnej koncepcii informatizácie. Kritériá vychádzajú aj z našich 20 opatrení na zlepšenie informatizácie. Metodiku sme konzultovali s úradníkmi, neziskovkami, budeme ju stále vylepšovať,“ hovorí Hargaš.

IT-čkári napríklad skúmajú,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Verejné IT zákazky

Teraz najčítanejšie