Denník N

Danko je za Brusel, ale hlavne za Moskvu

Andrej Danko v Moskve. Foto - Facebook predsedu NR SR
Andrej Danko v Moskve. Foto – Facebook predsedu NR SR

Predseda SNS sa hlási do jadra a zároveň sa správa ako proruský troll.

Andrej Danko sa po mesiaci (!) opäť vybral do Ruska a pri tej príležitosti opäť trúsil vety, ktoré prebral od Roberta Fica; pre ktoré ho možno označiť za proruského trolla; ktoré idú proti našim záujmom; ktoré sú v rozpore s tým, čo pred časom podpísali traja najvyšší ústavní činitelia; a ktoré symbolicky negujú to, k čomu sa v pondelok Slovensko prihlásilo.

Druhý najvyšší ústavný činiteľ napríklad vyhlásil, že „Ruská federácia naďalej ostáva jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Slovenska mimo EÚ“. Akoby sme počuli premiéra v rokoch 2014 či 2015, lenže odvtedy sa naša už aj tak malá obchodná výmena s Ruskom znížila asi o polovicu.

Európska únia doteraz vždy predĺžila či rozšírila sankcie proti Rusku a jeho predstaviteľom a robí tak z dobre známych dôvodov, ktoré doteraz nepominuli. Lenže Danko rozpráva úplný opak, napríklad to, že s Ruskom sme predurčení na spoluprácu (v júni v Kórei), že Rusov potrebujeme vo veľa veciach a potrebujeme s nimi mať vynikajúce vzťahy (v júli v Bratislave) alebo, že urobí všetko pre to, aby prehĺbil spoluprácu medzi Národnou radou a ruskou štátnou dumou, pretože to pomôže Slovákom (v októbri v Petrohrade).

Predseda slovenského parlamentu svojimi návštevami v Rusku a vyhláseniami o tejto krajine nielenže pomáha tamojšiemu režimu, ale hlavne zabúda, koho záujmy má obhajovať.

Zvlášť pikantné je to pri pohľade na vládnu koalíciu. Jednou z jej priorít sa stalo prozápadné smerovanie našej krajiny, neskôr začal premiér vábiť voličov na „európske jadro“ a „proeurópsky ostrov v strede Európy“, v čom mu začali drukovať aj viacerí jeho odporcovia. Vyvrcholením bolo zatiaľ stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov, ktoré malo ukázať, že v strategických záležitostiach držia spolu.

Danko s týmto všetkým akože súhlasí, no na druhej strane jeho nominant na ministerstve zahraničia vypracuje bezpečnostnú stratégiu, ktorú minister radšej nechá prepracovať, jeho nominant na ministerstve obrany koketuje s nákupom ruských stíhačiek, jeho nominant na školstve šíri konšpiračné protizápadné hlúposti, stará garda jeho SNS túži po slovanskej vzájomnosti viac ako po NATO a on sám sa prihovára za Rusko, keď len môže.

V pondelok sa drvivá väčšina členských štátov EÚ prihlásila k užšej vojenskej spolupráci. Nejde o náhradu NATO, ale o jeho doplnok. Iste, pri európskych projektoch nie je nikdy dopredu jasné, či neskončia len ako frázy (pozri prípad Lisabonskej stratégie), ale skutočne môže ísť o prvý krok k tomu, aby bola Európa konečne sebestačná vo vojenskej oblasti. Dôvody tohto kroku sú tri: Trump, brexit a Rusko. To Rusko, ktoré v ten istý deň navštívil proruský troll na poste predsedu slovenského parlamentu Andrej Danko.

Teraz najčítanejšie