Denník N

Muž na Záhorí napadol švédskeho pútnika, zrejme si ho pomýlil s utečencom

Hranice Slovenska prekročil v okrese Skalica. Na ceste do Bratislavy ho napadli. Foto – Facebook/Benjamin Ladraa
Hranice Slovenska prekročil v okrese Skalica. Na ceste do Bratislavy ho napadli. Foto – Facebook/Benjamin Ladraa

Toto je Európa, choď domov, kričal údajne na aktivistu muž v stredných rokoch.

Švédsky aktivista Benjamin Ladraa sa rozhodol, že prejde pešo zo svojej krajiny až do Palestíny. Hovorí, že tak chce upozorniť svet na porušovanie ľudských práv Palestínčanov.

V piatok dokráčal na Slovensko. Po prekročení hraníc s Českou republikou prešiel iba niekoľko kilometrov, keď sa stal obeťou tvrdého útoku. Na Záhorí neďaleko Veľkých Levár ho napadol muž, ktorý si ho pravdepodobne pomýlil s utečencom.

Nezastavila ho ani dcéra v aute

„Kráčal som popri ceste, keď predo mnou zastavilo auto a zablokovalo mi trasu. Z auta vyšiel muž v strednom veku,“ hovorí pre Denník N Ladraa, ktorý o incidente najskôr napísal na Facebooku.

„Spýtal sa ma, odkiaľ som. Povedal som mu, že zo Švédska. Nosím so sebou veľkú palestínsku zástavu. Ukázal na zástavu a spýtal sa ma, aká je to zástava. Povedal som, že palestínska. Chcel mi ju vziať a zlomiť na dva kusy. Chvíľu sme spolu zápasili.“

Detský kočík, v ktorom nosí svoju batožinu, sa prevrátil. „Muž mi povedal: Toto nie je tvoja krajina, toto je Európa, choď domov,“ rozpráva Ladraa.

Ladraa tvrdí, že v aute útočníka sedelo dievča, zrejme jeho dcéra. Podľa neho to možno zastavilo muža, aby ho priamo udrel.

Sám Ladraa hovorí, že si ho zrejme zmýlil s utečencom. Pútnik sa pritom narodil vo Švédsku, jeho mama je Švédka, otec z Alžírska a sotva ho poznal. S Palestínou ho spája len propalestínsky aktivizmus.

Nebol to prvý incident, ktorý na svojej ceste zažil. Ešte vo Švédsku boli voči nemu agresívni dvaja muži. „Hovorili mi, aby som opustil ich teritórium. Aké teritórium, však ja som zo Švédska,“ odpovedal som.

Takto býval na ceste do Bratislavy. Foto – Facebook/Benjamin Ladraa

V Bratislave má prednášku o Palestíne

Po incidente na Slovensku políciu nevolal. O hodinu neskôr ho však zastavili slovenskí policajti, ktorí chceli vedieť, čo robí. „Zavolal ich niekto, kto ma videl. Spýtal som sa ich, či je tu normálne útočiť na utečencov a či mám očakávať ďalšie útoky. Povedali mi, že je zlý nápad potulovať sa tu so zástavou,“ vraví Ladraa.

Dodáva, že policajti ho kontrolujú často. „V Nemecku ma polícia zastavila asi 20-krát. Skontrolujú mi pasy, dokumenty a pokračujem ďalej,“ vraví študent, ktorý mal pred týždňom 25 rokov.

V nedeľu mal v Bratislave prednášku o porušovaní ľudských práv v Palestíne. „Ľudia sú bombardovaní, nemocnice zničené, žijú pod vojenskou okupáciou,“ hovorí aktivista. Podľa neho sa utrpeniu Palestínčanov médiá v Európe venujú nedostatočne.

Do Palestíny by chcel prísť budúce leto.

Cestou chce upozorniť na nedodržiavanie ľudských práv v Palestíne. Foto – Facebook/Benjamin Ladraa

 

Slovensko

Teraz najčítanejšie