Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kotleba sa vyhráža zrušením vlakových hliadok, voliči ich neocenili

1. Kotlebovi vlakové hliadky nepomohli 2. SaS prišla s Rómskou reformou 3. Danko robí užitočného idiota Rusovi zo sankčných zoznamov + hlavné udalosti dňa, nový Shooty a nový odkaz od Šimečku.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Kotlebovi vlakové hliadky nepomohli a nič iné pre voličov nemá

Nový Čas si všimol, že Kotleba v rozhovore pre isté rádio vinil voličov z nevďačnosti. Presnejšie, že jeho vlakové hliadky sa nijako neprejavili vo volebnom výsledku. Hovorí Kotleba:

„Hliadky majú na jednej strane obrovský úspech najmä v Prešovskom kraji. Na druhej strane musím povedať, že aj v týchto voľbách sme videli, že ľudia ich absolútne neocenili. Že ich berú ako samozrejmosť, že prídu naši členovia alebo sympatizanti a starajú sa o ich bezpečnosť.“

Vzápätí dodáva, že „budú prehodnocovať veľa vecí a jedna z nich bude spojená s vlakovými hliadkami“.

Čo ešte „Kotlebovi“ voliči neocenili? Je toho viac, napríklad rôzne protipovodňové lopatovanie, rozdávanie šekov na 1 488 eur či rušenie  „zvrátených“ divadelných súborov. Na volebný úspech sa nepremenili ani petície za vystúpenie z NATO a z EÚ a ani uctievanie všeslovanskej vzájomnosti, Putina a Jozefa Tisa. A to je vlastne všetko, čo Kotleba ponúkal. To ostatné, čím sa zviditeľňoval, mu bolo skôr na príťaž – rodinkárstvo na úrade, jednominútové tendrefalšovanie dochádzky.

Kotlebovi sa zjavne vyprázdnil darčekový košík. Jeho podpora síce zostáva oveľa vyššia, než by sme mu priali, ale zdá sa, že bez výrazných zmien v jeho ponuke, už nebude mať prečo rásť. Kotleba samozrejme môže zmeniť ponuku. Lenže ktorým smerom? Ďalšiu radikalizáciu nemá dôvod skúšať. Jednak preto, že by bola rizikovejšia ako v minulosti, pretože polícia je dnes citlivejšia na rasistické činy a okrem toho aj preto, že kým chodil v uniforme Hlinkovej gardy, získaval vo voľbách desatinky. Keď sa naopak Kotleba pokúsi
„umravniť“, natoľko sa priblíži k iným stranám (Sme Rodina, SaS), že sa stane ešte viac prehliadaným.

Aj bez toho, aby sme dnes robili unáhlené optimistické závery, môžeme dúfať, že Kotleba to už bude mať vo voľbách len ťažšie a ťažšie.

2. SaS sa poučila, reformu o Rómoch už netlačí cez Sulíkove sterilizácie

Sloboda a solidarita dnes predstavila „Rómsku reformu“, ktorej už pred vyše mesiacom urobili reklamu Sulíkovými nešťastnými statusmi o sterilizácii. Teraz si dali väčší pozor, Sulík nechal väčšinu prezentácie na Lucii Ďuriš Nicholsonovej, zdržal sa statusovania na Facebooku a sterilizácie sa spomínali len okrajovo.

Čo chce SaS reformovať? Ako sami vravia, reforma má tri piliere: princíp zásluhovosti, prácu pre dospelých a vzdelanie deťom. Zásluhovosť vysvetlila Lucia Ďuriš Nicholsonová sulíkovským zjednodušením: „Ten, kto sa snaží má, ten kto sa nesnaží, nemá.“ Konkrétne to znamená, že štát cez dávku v hmotnej núdzi poskytne peniaze len „na absolútne minimum“ a medzi aktívnymi a pasívnymi ľuďmi tak vznikne „priepastný rozdiel“. Okrem toho chcú zásadne rozšíriť dnešné aktivačné práce tak, že už to nebudú musieť byť len práce, ale napríklad aj organizovanie kultúrnych podujatí. Navyše, Rómovia by okrem zametania vlastnej obce mohli robiť napríklad na diaľniciach alebo v lesoch.

V čom bude problém? SaS síce nepredstavila žiadne čísla – teda koľko bude „absolútne minimum“ alebo aký veľký môže byť „priepastný rozdiel“, no aj bez toho sa dá o niektorých prvkoch ich reformy pochybovať. SaS napríklad chce viazať rodičovský príspevok (čo je zo zákona 214 eur) na povinné návštevy takzvaných Centier včasnej intervencie. To sú inštitúcie, ktoré pomáhajú rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením alebo s rizikovým vývojom. Centrá týmto rodinám sprostredkujú lekárov či iných odborníkov a snažia sa, aby sa v dôsledku znevýhodnenia dieťaťa nestali sociálne vylúčenými.

Problém je, že týchto centier je na Slovensku šesť (v krajských mestách), kým rodín žijúcich v osadách sú tisíce. Vážne si SaS myslí, že prinúti rómsku matku zo spišskej osady navštevovať košické centrum so svojimi štyrmi či s piatimi deťmi a to pravidelne? Lebo ak áno, tak potom vlastne chcú vážne vziať tisíckam rodín tento príspevok. Podobne je to s prídavkami na deti (23 eur na dieťa a mesiac), ktoré chcú viazať na „plnenie si povinností, ktoré rodičovi vyplývajú zo zákona“. Zásadná otázka znie: čo bude s deťmi, ktoré síce za svojich rodičov nemôžu, ale budú s nimi musieť prežívať pomerne drastické škrty?

Odpoveďou na túto otázku nie je ministerstvo pre sociálne vylúčené spoločenstvá a ani koordinátori aktivačných prác, ktoré SaS tiež plánuje zriadiť v rámci svojej reformy.

3. Danko robí užitočného idiota Rusovi zo sankčných zoznamov

Parlamentná delegácia na čele s Andrejom Dankom bola na návšteve v Rusku a okrem fotenia sa s baletkami (v statuse dňa) sa predseda nášho parlamentu stretol so šéfom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom. Už druhýkrát za posledný polrok.

Volodin je Putinov človek. Je pre prezidenta taký dôležitý, že okrem riadenia dolnej komory parlamentu riadi i voľby, tvorí tvrdé zákony proti demonštrantom či mimovládkam a reprezentuje stanoviská krajiny k takým maličkostiam, akými sú anexia Krymu (zákaz obyvateľom pochybovať o tom, že Krym je ruský) či voľba amerického prezidenta (“názory Trumpa ako človeka, ktorý miluje svoju krajinu a chráni jej záujmy, sú nám blízke”). Od roku 2014 je síce na sankčných zoznamoch USA aj EÚ, ale pri Putinovi sa mu podarilo tak zbohatnúť, že určite nie je odkázaný na pašovaný tovar z Poľska.

Čo Danko vybavil? Oficiálny výsledok rokovaní medzi Dankom a Volodinom je vo vzájomnom uznávaní si vysokoškolských diplomov a v intenzívnejšej výmene študentov. To je na dve stretnutia s Volodinom a tri návštevy Ruska trochu málo. O to väčší význam preto získavajú nekonkrétne posolstvá. Hovorí Danko:

Naše národy majú k sebe veľmi blízko, čo podčiarkuje aj podobnosť našich jazykov.“

„V našich vzťahoch by sme sa mali viac sústrediť aj na posilňovanie medziľudskej dimenzie.“

To boli citáty z poslednej návštevy, no podobne sa Danko vyjadroval aj v minulosti, takže sa to dá zhrnúť do odkazu, že NATO-neNATO, Rusi boli, sú a budú našimi bratmi.

Načo je Danko dobrý Rusom? Pravdepodobne na dve veci. Tou prvou je lobing za ruskú techniku v slovenskej armáde. Tou druhou je propaganda presne v duchu Dankových rečí o blízkosti národov. Našťastie Danko nemá ani zďaleka takú moc a taký vplyv ako jeho ruský kolega, takže pri ruských stíhačkách ešte bude musieť pretlačiť Fica i Bugára. A na rozdiel od Ruska na Slovensku platí, že priania politikov sa filtrujú v demokratických voľbách, takže pri svojej aktuálnej politickej podpore to bude mať Danko ťažké aj s tou vzájomnou láskou medzi národmi. Snáď je to tak, že Danko je v tejto chvíli viac užitočným idiotom pre Rusov, než vážnou hrozbou pre Slovensko.

Jednou vetou:

4. Krajský súd v Bratislave už dostal spis v kauze odvolania voči väzbe Pavla Ruska, má 5 dní na rozhodnutie, senát po oboznámení sa so spisovým materiálom vytýči termín neverejného zasadnutia.

5. Progresívne Slovensko odovzdalo na ministerstve vnútra 13-tisíc podpisov so žiadosťou o registráciu strany, strana chce mať v januári svoj snem a na jeseň 2018 chce kandidovať v komunálnych voľbách.

6. Marian Kotleba podporuje trestné oznámenie na ministrov prvej Dzurindovej vlády, ktoré podal sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin pre bombardovanie Juhoslávie v roku 1999.

7. Do Bratislavy dorazil nákladný vlak z Číny, vyše dvojtýždňovú cestu chce štát ešte skrátiť. Má byť ukážkou toho, že nová Hodvábna cesta môže viesť cez Slovensko.

8. Ministerstvo vnútra chce výrazne znížiť počty poslancov najmä vo veľkých mestách, až tretinu poslaneckých miest zrušia v Petržalke, Prešove či v Žiline, Košíc sa zmena veľmi nedotkne.

9. Ceny tovarov a služieb na Slovensku v októbri rástli najrýchlejšie od jari 2013, tempo medziročnej miery inflácie zrýchlilo na 1,7 z 1,6 % v septembri, informoval Štatistický úrad.

10. Developerský projekt Penty Sky Park od Zahy Hadid bude väčší, firma kúpila susedný pozemok a postaví tam štvrtú obytnú vežu. Sky Park tak bude mať štyri rovnaké obytné veže, jednu najvyššiu 116-metrovú a jednu nižšiu administratívnu budovu.

Zaujímavé články:

Status dňa:

Citát dňa:

„Budeme prehodnocovať veľa vecí a jedna z nich bude spojená aj s vlakovými hliadkami.“

Marian Kotleba, bývalý župan Banskobystrického kraja.

Nový Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku: O slobode prejavu

Sloboda prejavu okysličuje všetky ostatné slobody, hovorí oxfordský historik Timothy Garton Ash. Ako príklad uvádza slávnu štúdiu Amartya Senu, podľa ktorej sa v krajinách so slobodnými médiami nikdy neudial hladomor (na rozdiel od mnohých diktatúr) – jednoducho preto, lebo nezávislé spravodajstvo o hroziacom hladomore vyvolalo okamžitú reakciu verejnosti, ktorá privolala pomoc hladujúcim. Takže sloboda doslova zachraňuje životy.

Garton Ash sa posledných desať rokov venuje fenoménu slobody prejavu (napísal o tom aj knihu) a z tohto rozhovoru o piatich knihách, ktoré by mal čítať každý, kto sa o túto zaujíma, je jasné, že problému naozaj do hĺbky rozumie.

Je skôr zástancom úplnej slobody na americký spôsob, kde neexistujú zákony trestajúce popieranie holokaustu alebo nenávistné reči, ale na druhej strane uznáva, že v dnešnej dobe je istá regulácia štátu potrebná, lebo z dejín vieme, že slová dokážu zabíjať a sociálne siete sú vražednými slovami dnes zahltené.

Vychádza z knihy filozofa a zakladateľa liberalizmu Johna Stuarta Milla, ktorý je zástancom práva na akúkoľvek kritiku kohokoľvek a dokonca aj práva na klamstvo až dovtedy, pokiaľ tým nikomu neubližujete. Lenže Mill nemohol tušiť, čo sa stane v 21. storočí s nenávisťou na sociálnych sieťach. To nás stavia do novej situácie a Ash zdôrazňuje, že kľúčová je výchova našich detí, ktoré by sme mali „učiť sa navigácii v búrlivých vodách internetu“, odvolávajúc sa na gréckeho filozofa, ktorý už v antike hovoril o výuke k slobode ako o výuke navigácie (Gréci boli skvelí moreplavci).

Jednou z kníh, ktoré odporúča prečítať, je aj kniha izraelského spisovateľa Amosa Oza „Ako vyliečiť fanatika“ (vyšla aj po česky). Ako hovorí Oz: „Nikdy som nestretol fanatika, ktorý by mal zmysel pre humor, alebo niekoho, kto by mal zmysel pre humor a bol fanatikom.“

Ashova náklonnosť k americkému postoju k slobode však má svoje limity. Pôvod internetu je v USA a traja hegemóni – Facebook, Google a Twitter – sú americké firmy, ktoré prenášajú do sveta americké videnie slobody, čo sa Ashovi až tak nepáči. Napríklad Facebook sa rozhodne, že zakáže fotky nahého tela, ale so zákazom nahej nenávisti sa tak neponáhľa. Keby mal Facebook pôvod vo Francúzsku, bolo by to zrejme naopak.  „Ideme preberať americké kultúrne normy?“ pýta sa Ash.

A obavy má aj z toho, že americká ústavná tradícia slobody je síce dobrá na kontrolu politickej moci, ale zrejme nestačí na kontrolu moci súkromnej, ktorú majú dnes firmy ako Facebook, Google aj Twitter. A dnes vieme, že Facebook je taký silný, že dokáže ovplyvniť výsledok volieb.

Z tejto trojice má Ash rád len Twitter, ktorý velebí ako  skutočnú „verejnú platformu“ so sklonom k sebaregulácii. „Musíte ísť na Twitter,“ hovorí novinárke Sophie Roell, ktorá s ním tento dlhý rozhovor plný zaujímavých myšlienok a postrehov robila.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie