Denník N

Newsfilter: Kotleba sa vyhráža zrušením vlakových hliadok, voliči ich neocenili

1. Kotlebovi vlakové hliadky nepomohli 2. SaS prišla s Rómskou reformou 3. Danko robí užitočného idiota Rusovi zo sankčných zoznamov + hlavné udalosti dňa, nový Shooty a nový odkaz od Šimečku.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Kotlebovi vlakové hliadky nepomohli a nič iné pre voličov nemá

Nový Čas si všimol, že Kotleba v rozhovore pre isté rádio vinil voličov z nevďačnosti. Presnejšie, že jeho vlakové hliadky sa nijako neprejavili vo volebnom výsledku. Hovorí Kotleba:

„Hliadky majú na jednej strane obrovský úspech najmä v Prešovskom kraji. Na druhej strane musím povedať, že aj v týchto voľbách sme videli, že ľudia ich absolútne neocenili. Že ich berú ako samozrejmosť, že prídu naši členovia alebo sympatizanti a starajú sa o ich bezpečnosť.“

Vzápätí dodáva, že „budú prehodnocovať veľa vecí a jedna z nich bude spojená s vlakovými hliadkami“.

Čo ešte „Kotlebovi“ voliči neocenili? Je toho viac, napríklad rôzne protipovodňové lopatovanie, rozdávanie šekov na 1 488 eur či rušenie  „zvrátených“ divadelných súborov. Na volebný úspech sa nepremenili ani petície za vystúpenie z NATO a z EÚ a ani uctievanie všeslovanskej vzájomnosti, Putina a Jozefa Tisa. A to je vlastne všetko, čo Kotleba ponúkal. To ostatné, čím sa zviditeľňoval, mu bolo skôr na príťaž – rodinkárstvo na úrade, jednominútové tendrefalšovanie dochádzky.

Kotlebovi sa zjavne vyprázdnil darčekový košík. Jeho podpora síce zostáva oveľa vyššia, než by sme mu priali, ale zdá sa, že bez výrazných zmien v jeho ponuke, už nebude mať prečo rásť. Kotleba samozrejme môže zmeniť ponuku. Lenže ktorým smerom? Ďalšiu radikalizáciu nemá dôvod skúšať. Jednak preto, že by bola rizikovejšia ako v minulosti, pretože polícia je dnes citlivejšia na rasistické činy a okrem toho aj preto, že kým chodil v uniforme Hlinkovej gardy, získaval vo voľbách desatinky. Keď sa naopak Kotleba pokúsi
„umravniť“, natoľko sa priblíži k iným stranám (Sme Rodina, SaS), že sa stane ešte viac prehliadaným.

Aj bez toho, aby sme dnes robili unáhlené optimistické závery, môžeme dúfať, že Kotleba to už bude mať vo voľbách len ťažšie a ťažšie.

2. SaS sa poučila, reformu o Rómoch už netlačí cez Sulíkove sterilizácie

Sloboda a solidarita dnes predstavila „Rómsku reformu“, ktorej už pred vyše mesiacom urobili reklamu Sulíkovými nešťastnými statusmi o sterilizácii. Teraz si dali väčší pozor, Sulík nechal väčšinu prezentácie na Lucii Ďuriš Nicholsonovej, zdržal sa statusovania na Facebooku a sterilizácie sa spomínali len okrajovo.

Čo chce SaS reformovať? Ako sami vravia, reforma má tri piliere: princíp zásluhovosti, prácu pre dospelých a vzdelanie deťom. Zásluhovosť vysvetlila Lucia Ďuriš Nicholsonová sulíkovským zjednodušením: „Ten, kto sa snaží má, ten kto sa nesnaží, nemá.“ Konkrétne to znamená, že štát cez dávku v hmotnej núdzi poskytne peniaze len „na absolútne minimum“ a medzi aktívnymi a pasívnymi ľuďmi tak vznikne „priepastný rozdiel“. Okrem toho chcú zásadne rozšíriť dnešné aktivačné práce tak, že už to nebudú musieť byť len práce, ale napríklad aj organizovanie kultúrnych podujatí. Navyše, Rómovia by okrem zametania vlastnej obce mohli robiť napríklad na diaľniciach alebo v lesoch.

V čom bude problém? SaS síce nepredstavila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie