Denník N

Slovák hrá hokej na americkej univerzite: Ak nemám z každého predmetu aspoň 75 percent, hrozí mi vylúčenie

Foto – Facebook A. D.
Foto – Facebook A. D.

„Videl som, ako mnohí, ktorí zanechali hokej, končili na zlých miestach. To som nechcel,“ hovorí mladý slovenský hokejista Adam Dauda.

Adam Dauda (22) je skrytým talentom slovenského hokeja. S rodinou sa ako sedemročný odsťahoval do Kanady, postupne sa prepracoval až do prestížnej univerzitnej súťaže NCAA, v ktorej hráva za Colgate University. Nastupuje na pozícii centra prvého útoku. Rozhovor prebiehal v angličtine, keďže Daudova slovenčina nie je podľa jeho slov najlepšia. Rád by však reprezentoval Slovensko.

Na univerzite si vybral náročný ekonomický smer. Jeho cieľom je NHL. Za Slovensko hral iba v kategórii do 16 rokov, neskôr už nedostal pozvánku na žiaden turnaj, čo ho podľa vlastných slov trochu prekvapilo. V budúcnosti by veľmi rád hral za Slovensko.

Slovenské médiá nedávno prebrali príbeh otca hokejistu Kevina Labanca, ktorý odišiel zo Slovenska do Ameriky, aby zabezpečil deťom lepšiu budúcnosť. Sú za odchodom vašej rodiny podobné dôvody?

Nie som si úplne istý, aké dôvody viedli mojich rodičov k sťahovaniu do Kanady, ale kedykoľvek sa ich na to spýtam, cítim, že šlo najmä o lepšie životné podmienky, hoci si myslím, že niečo spoločné s tým mala aj moja šanca stať sa profesionálnym hokejistom. Sťahovali sme sa, keď som mal sedem. Môj otec videl, že mám nejaký potenciál. Často premýšľam, aká náročná zmena to pre nich musela byť, ale myslím si, že sú šťastní, že sa takto rozhodli a dopadlo to dobre.

Univerzitná NCAA je považovaná za jednu z najlepších, ak nie najlepšiu možnosť pre mladých športovcov. Už tretí rok hrávate a študujete na Colgate University. Kedy prišla šanca prestúpiť na školu?

Ako som už spomínal, na NCAA som začal myslieť, keď som mal sedemnásť, ale so žiadnou zo škôl som nehovoril do devätnástich. Prvé rozhovory prišli, keď som hral v juniorskej CCHL za tím Pembroke Lumber Kings. Ponuka z Colgate University prišla po siedmich zápasoch sezóny v Pembroke.

Hovorili ste s viacerými školami?

Spomínam si, že som hovoril s Providence College, Robert Morris University, Merrimack College, Cornell University, Rochester Institute of Technology a možno ešte s dvoma ďalšími školami. Colgate však ako prvá prejavila záujem a vyzerala v tom najkonzistentnejšie. S výberom mi pomáhal môj tréner v Pembroke a bol jedným z tých, ktorí mi povedali, že Colgate má výborný hokejový program a ich akademická povesť je jedna z najlepších v Amerike. Pochopil som, že to pre mňa bude perfektné miesto.

Čo musí hokejista podstúpiť, aby mohol v Amerike hrávať na univerzite?

V podstate jedinou vecou, ktorú som potreboval, boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie