Denník N

Barbie bude mať aj hidžáb, tvorcovia sa inšpirovali americkou šermiarkou z olympiády

Americká šermiarka Ibtihaj Muhammad a Barbie podľa jej vzoru. Foto – AP
Americká šermiarka Ibtihaj Muhammad a Barbie podľa jej vzoru. Foto – AP

Jednou z podmienok americkej športovkyne bolo, aby mala bábika široké stehná, ako má ona sama.

Po prvý raz od uvedenia Barbie na trh sa objaví aj model, v ktorom bude mať bábika na hlave hidžáb.

Legendárnu hračku vyrábajú od roku 1959, v poslednom období jej predaj klesá, a to aj preto, že mnohí kritizujú jej nerealistické miery a nesprávny odkaz malým dievčatám, ako by mali vyzerať.

Aj preto sa výrobcovia snažia do kolekcie pridávať bábiky, čo sú reálnejšie, a teda nezdôrazňujú iba štíhly driek, dlhé nohy a perfektné vlasy, ale napríklad aj profesionálne úspechy či to, že dievčatá môžu byť aj dobré športovkyne alebo vedkyne.

Dojalo ju to k slzám

Inšpiráciou pre Barbie v hidžábe, ktorú by mali uviesť na trh na jar budúceho roka, sa stala americká šermiarka Ibtihaj Muhammad. 31-ročná reprezentantka získala na minuloročnej olympiáde v Riu de Janeiro bronzovú medailu. Bola prvou Američankou, čo na olympiáde súťažila v hidžábe.

Muhammad je absolventkou Duke University, kde študovala afroamerické štúdiá a arabčinu, a má firmu na výrobu odevov pre moslimské ženy.  Pochádza z rodiny afroamerickej učiteľky a policajta, ktorí konvertovali na islam. Rodičia ju rovnako ako jej štyroch súrodencov viedli k športovaniu, ale zároveň trvali na tom, aby si vybrala disciplínu, kde sa nemusí vzdať nosenia hidžábu.

Šermiarka nosí pri športe hidžáb pod ochrannou maskou a presne tak vyzerá aj „jej“ Barbie. K jej ďalším doplnkom patrí aj džíp a limuzína. Muhammad sa magazínu New Yorker zdôverila, že sa rozplakala, keď sa dopočula, že bude predlohou pre novú Barbie.

Mala však aj niekoľko požiadaviek. Okrem hidžábu a toho, aby mala Barbie oči zvýraznené tmavou linkou, športovkyňa chcela, aby mala aj silné nohy.

„Pamätám si, že keď som bola dievča, ľudia komentovali šírku mojich stehien. Potom, keď som začala športovať, začala som svoje telo oceňovať,“ vysvetlila. Ona sama sa ako dieťa hrávala s Barbie, ale pamätá si, že vtedy nevidela veľa bábik, čo by sa podobali na ňu alebo ženy z jej rodiny.

Predávajú sa lepšie ako tie klasické

Barbie v hidžábe je súčasťou kolekcie Shero (slovná hračka she – ona, hero – hrdina), ktorá ukazuje ženy vymykajúce sa bežným predsudkom o výzore či požiadavkám na krásu. Sú v nej bábiky inšpirované afroamerickou balerínou Misty Coepland so svalnatými lýtkami, modelkou nadmerných veľkostí Ashley Graham či režisérkou Avou DuVernay. Tá má na hlave dredy, oblečené džínsy, rolák a obuté tenisky.

Práve tieto modely Barbie sa teraz predávajú viac ako klasické. Mattel tiež pred pár rokmi začal predávať bábiky Barbie s rôznymi telesnými proporciami: vysoké, drobné, s oblými tvarmi, či rôznou farbou pokožky a vlasov, tak aby odrážali reálne zloženie populácie.

Viceprezidentka Barbie marketingu Sejal Shah Millerová povedala, že moslimskú športovkyňu si ako inšpiráciu pre Barbie vybrali preto, lebo „je inšpiráciou pre neskutočné množstvo dievčat, ktoré neboli nikdy reprezentované, a tým, že zvýrazníme jej príbeh, dievčatám pripomenieme, že môžu byť, čím chcú, a robiť, čo chcú“.

Hračkársky priemysel v posledných rokoch prechádza zmenami, keď obchádza doterajší model rozdeľovania hračiek na dievčenské a chlapčenské, či už vo farebnosti, alebo obsahu. Lego napríklad zaviedlo sériu ženských figúrok, ktoré už nie sú len kuchárky, záhradníčky, učiteľky či speváčky, ale aj vedkyne.

Niečo podobné plánuje aj Mattel. Ďalšia Barbie má byť inšpirovaná úspešnou vedkyňou.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie