Denník N

Aj v Bratislave môže vzniknúť nový park, ale je to boj, hovorí architekt revitalizácie Šafárikovho námestia

Hans-Michael Földeak realizuje projekt pre Šafárikovo námestie. Má slovenské korene, desať rokov pôsobil v Berlíne, jeho ateliér dnes sídli a väčšinu projektov robí v Paríži. Foto - Margaux Kervarec
Hans-Michael Földeak realizuje projekt pre Šafárikovo námestie. Má slovenské korene, desať rokov pôsobil v Berlíne, jeho ateliér dnes sídli a väčšinu projektov robí v Paríži. Foto – Margaux Kervarec

„Počúvam argument, že v Bratislave sú veci komplikovanejšie ako inde, ale oponujem tomu. Je to príliš ľahká výhovorka pre všetko, čo sa nepodarí,“ hovorí Hans-Michael Földeak, architekt so slovenskými koreňmi, ktorý pôsobí v Nemecku a vo Francúzsku. Starosta Števčík ho obviňuje, že mešká s projektom, on verí, že Šafárikovo námestie bude zelené a nebude z toho fiasko.

Pred rokom ešte nestálo ani jedno z desiatich poschodí vežiaka Twin City, z autobusovej stanice jazdili autobusy, Stein bol bez fasády a Sky Park v tom čase kopal asi iba základy. Na predstavu o premene Bratislavy sme ešte nepotrebovali interaktívnu mapu, lebo takmer všetko, čo na nej rástlo, sa dalo poľahky predstaviť. Dokonca aj to, že Šafárikovo námestie, ktorého sa chopilo Staré mesto a vypísalo naň súťaž, má šancu na novú podobu napriek nie celkom bezstarostnému úvodu.

„Zatiaľ som, a zásadne som, optimista. Ale dôležitým prvkom nášho návrhu je čas. Celý projekt má byť ľahký a táto ľahkosť bude viditeľná len vtedy, ak bude návrh s ľahkosťou urobený. Ak budeme čakať alebo sa vracať k bodom, ktoré sa už riešili, táto kvalita sa stratí,“ hovoril Hans-Michael Földeak pred rokom na margo spolupráce so Starým mestom a starostom Radoslavom Števčíkom.

Dnes mesto na otázku, kedy sa začne konečne s realizáciou, v akej fáze je projekt a kedy bude park hotový, odpovedá iba tým, že všetko mešká kvôli architektovi a preto, že nedodržal zmluvu a oneskoril sa s projektom. Hans-Michael Földeak to odmieta. „Všetko je pripravené, a keď teraz zlyháme, tak to bude na úkor verejnosti a obyvateľov mesta, ale aj na úkor verejnej správy, ktorá v očiach verejnosti opäť zlyhá. Verím tomu, že sa to nestane,“ hovorí.

Vysvetľuje, že projekt má za sebou dlhú participatívnu genézu, počas ktorej doň zapracovali viacero pripomienok prerokovaných poslancami mestskej časti vrátane nového člena tímu – developera HB Reavis, ktorý má zabezpečiť stavebný manažment na realizáciu projektu a do projektu vstupuje so sumou 200-tisíc eur.

Návrh z dielne ateliéru f&b cc, s ktorým starosta Radoslav Števčík podpísal zmluvu. Z pozostatkov rôznych funkcií námestia chce Hans-Michael Földeak urobiť park, bude v ňom detské ihrisko aj letný pavilón na oddych. Odstráni väčšinu asfaltových a betónových plôch, ktoré nahradí lúčna zmes namiesto trávy a mlatové chodníky. Vizualizácia – f&b cc

Veľa hráčov na jednom mieste

S prácami na novom parku, ktorý by mal nahradiť neusporiadané plochy a pozostatky predošlých funkcií na Šafku, sa pôvodne malo začať v septembri. Časový posun teda nie je veľký, hoci termíny sa podľa Hansa-Michaela Földeaka posúvali viackrát. Najmä však z dôvodu zapracovávania pripomienok zo strany mesta a komplikovanosťou celej spravovanej plochy.

„Pracujeme na území, kde je veľa hráčov. Projekt sme preto prispôsobovali viackrát. Problémy nastali napríklad na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie