Denník N

Vyhrali nezávislí? Zodpovednosť je aj u premiéra

Ak v spoločnosti rastie znechutenie z politiky a z politických strán, zodpovednosť je na strane vládnych politikov.

Autor je politológ

V regiónoch a župách rastie počet nezávislých poslancov, čo údajne nie je dobré. Vyjadrili sa cez víkend v diskusných reláciách dvaja Robertovia. Fico i Kaliňák, ale pridal sa k nim aj verný koaličný partner Béla Bugár. Tento dokonca vyzdvihol jeden dôležitý fakt, a teda to, že takzvaní nezávislí kandidáti kedysi patrili k politickým stranám, ale vo voľbách radšej kandidujú bez priznania straníckej príslušnosti.

Príčin tohto stavu je určite niekoľko, ale tú jednu, mimoriadne dôležitú, premiér nespomenul. Opäť akosi pozabudol, prípadne len zámerne nechcel zdôrazniť, že aj táto ryba smrdí od hlavy. Najskôr však predstavme argumenty, ktoré sú prijateľné aj pre koaličných spojencov.

Komunálna politika je iná. Starostovia, primátori, ale povedzme aj župani riešia diametrálne odlišné problémy, bolo počuť z viacerých kútov. No dobre, ale ak regionálni a komunálni poslanci riešia každodenné problémy ľudí, aké problémy rieši potom vláda? Ktorých ľudí? Svojich? Ak by sme predsa len chceli prijať argument, že nižšie úrovne samosprávy riešia iné úlohy, to ešte neznamená, že zástupcovia nemôžu byť členmi politických strán.

Ide o stratégiu kandidátov, aby mohli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie