Denník N

Ako dostať aj chudobné deti do žilinských škôl?

Unimobunky, v ktorých sa tlačia mnohopočetné rodiny. Foto N - Peter Kováč
Unimobunky, v ktorých sa tlačia mnohopočetné rodiny. Foto N – Peter Kováč

Vydierať maloletých s rodičmi v nezávideniahodnej situácii je neprijateľné.

Autor je pedagóg, riaditeľ občianskeho združenia eduRoma

Dostať sa dnes v Žiline do základnej školy a plniť si v nej povinnú a hlavne pravidelnú školskú dochádzku je takmer nemožné. Najmä pre deti z chudobných rodín. Ide o výsledok politiky primátora Igora Chomu (Smer-SD), ktorý so svojimi poslancami dostal nápad, že bezplatnú mestskú dopravu nemôžu využívať tie deti, ktorých rodičia majú voči mestu podlžnosti. V tomto prípade za komunálny odpad. Výsledkom je, že žiaci, ktorí mali šťastie a narodili sa do solventných rodín, môžu pokojne cestovať do vzdialených škôl bezplatne. Naopak, rómske deti z chudobných rodín musia chodiť do školy hodinu pešo.

Schopnosť vydierať maloletých s rodičmi v nezávideniahodnej situácii a robiť ich za to vinnými sú mentálne vetry tých „najsociálnejších“ politikov zo Smeru a strany Zelených (!). Vydieranie zo strany primátora a jeho poslancov je však možné aj vďaka zlému nastaveniu školskej politiky, ktorá znemožňuje chudobným dostávať sa do bežných škôl.

Ministerku školstva Lubyovú môžeme ubezpečiť, že za touto skutočnosťou nestoja ilumináti, ale jej rezort. Netreba vedecky dokazovať fakt, že odborníci už roky volajú po zmene

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie