Denník N

Ako dostať aj chudobné deti do žilinských škôl?

Unimobunky, v ktorých sa tlačia mnohopočetné rodiny. Foto N - Peter Kováč
Unimobunky, v ktorých sa tlačia mnohopočetné rodiny. Foto N – Peter Kováč

Vydierať maloletých s rodičmi v nezávideniahodnej situácii je neprijateľné.

Autor je pedagóg, riaditeľ občianskeho združenia eduRoma

Dostať sa dnes v Žiline do základnej školy a plniť si v nej povinnú a hlavne pravidelnú školskú dochádzku je takmer nemožné. Najmä pre deti z chudobných rodín. Ide o výsledok politiky primátora Igora Chomu (Smer-SD), ktorý so svojimi poslancami dostal nápad, že bezplatnú mestskú dopravu nemôžu využívať tie deti, ktorých rodičia majú voči mestu podlžnosti. V tomto prípade za komunálny odpad. Výsledkom je, že žiaci, ktorí mali šťastie a narodili sa do solventných rodín, môžu pokojne cestovať do vzdialených škôl bezplatne. Naopak, rómske deti z chudobných rodín musia chodiť do školy hodinu pešo.

Schopnosť vydierať maloletých s rodičmi v nezávideniahodnej situácii a robiť ich za to vinnými sú mentálne vetry tých „najsociálnejších“ politikov zo Smeru a strany Zelených (!). Vydieranie zo strany primátora a jeho poslancov je však možné aj vďaka zlému nastaveniu školskej politiky, ktorá znemožňuje chudobným dostávať sa do bežných škôl.

Ministerku školstva Lubyovú môžeme ubezpečiť, že za touto skutočnosťou nestoja ilumináti, ale jej rezort. Netreba vedecky dokazovať fakt, že odborníci už roky volajú po zmene zákona o školských obvodoch, na ktoré sa viažu peniaze na cestovné pre žiakov. Nikomu z jej rezortu pri nedávnej novele zákona o financovaní nenapadlo, že treba riešiť aj cestovné pre školopovinných vo vnútri väčších miest, v ktorých sú školy od miesta bydliska žiakov rovnako (ak nie viac) vzdialené, ako školy medzi jednotlivými obcami.

Poskytovať (bezplatnú) verejnú službu platenú z verejných zdrojov len jednej skupine obyvateľstva nie je napokon žiadny benefit, ale hlúposť. Kauza cestovného v Žiline je vopred vyhraný súdny spor aj pre študenta práva zo Sládkovičova, no zároveň dobrá prípadová štúdia na prevenciu nepríčetnosti pre politikov z iných slovenských miest a obcí.

Kým sa do prípadu vloží Úrad verejného ochrancu práv, oboznámme primátora Chomu s ďalšou naliehavou skutočnosťou: ak rómski žiaci – z dôvodu nemožnosti využívať bezplatnú školskú dopravu – začnú navštevovať najbližšiu špeciálnu školu, môže si byť istý, že toto zariadenie bude čoskoro čeliť hĺbkovému šetreniu zo strany Štátnej školskej inšpekcie. Školskí inšpektori majú od roku 2015 pre takéto prípady zriadený špecializovaný tím odborníkov. Vďaka nim zanikla špeciálna škola v Rokycanoch, v ktorej sa vzdelávali rómske deti, ktoré tam nemali čo hľadať.

K bezplatnému cestovaniu, ktoré nemôžu v Žiline využívať rómske deti, konštruktívne pristúpil mestský poslanec Ľubomír Bechný. Navrhol, aby ju mohli využívať všetky deti do 18 rokov bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú ich rodičia zadlžení voči mestu. K schváleniu tohto návrhu chýbal jeden hlas. Primátor Žiliny hlasoval proti. Faktom je, že voči politike, ktorou mesto Žilina vydiera školopovinných z chudobných rodín, niet žiadnej mäkšej alternatívy.

Odpoveďou na otázku, ako dostať všetky deti do žilinských škôl, je, že primátor Choma z úcty k zdravému rozumu bezodkladne zabezpečí, aby aj rómski žiaci mohli bezplatne cestovať za vzdelaním a dostávať v bežných školách vyhliadky na lepšiu budúcnosť. Pri tomto úsilí budeme pánovi primátorovi radi nápomocní.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie