Denník N

Černoch nemôže byť Poliak, povedal hovorca. Poľskí extrémisti sa po pochode cítia silní

Na pochode sa zúčastnilo 60-tisíc ľudí, podľa Kaczyńského tvorili extrémisti okraj okraja. Foto – tasr/ap
Na pochode sa zúčastnilo 60-tisíc ľudí, podľa Kaczyńského tvorili extrémisti okraj okraja. Foto – tasr/ap

Extrémne nacionalistická organizácia sa od výrokov svojho hovorcu dištancovala.

Hovorca sa možno cítil príliš sebavedome. V rozhovore, ktorý dal v nedeľu, deň po kontroverznom Pochode nezávislosti vo Varšave, povedal viac, ako mal.

Mateusz Pławski, inak študent bezpečnostných štúdií na Varšavskej univerzite, pre portál dorzeczy.pl povedal, že na hesle Biela Európa, ktoré sa objavilo počas pochodu, nevidí nič zlého.

„Nie sme rasisti, sme rasoví separatisti. Nemyslíme si, že jedna rasa je lepšia od druhej, ale každá je iná, býva na inom kontinente. Etnicita sa nemá miešať,“ povedal mladý hovorca.

„Osoba s čiernou farbou pleti nie je Poliakom,“ dodal zároveň.

Jeho organizácia Młodzież wszechpolska (Všepoľská mládež) sa od jeho slov dištancovala, hovorca vravel, že ho zle citovali. Práve táto skupina patrila medzi organizátorov sobotného pochodu.

Bol to pochod extrémistov?

O Pochode nezávislosti sa v Poľsku stále veľa diskutuje. Jeho zástancovia hovoria, že pochodovali hlavne vlastenci, často rodiny s deťmi. A skupiny, ktoré kričali Sieg Heil, či heslá ako „Európa bude biela alebo vyľudnená“, boli len ojedinelé.

Podľa analýzy dziennika.pl mnohé z tých slov porušovali poľskú ústavu.

Výskyt extrémistov počas pochodu zľahčoval aj predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a najmocnejší muž v krajine Jaroslaw Kaczyński. „Toto je v Poľsku okraj okraja. Po druhé, veľmi pravdepodobne to bola provokácia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kaczyńského Poľsko

Teraz najčítanejšie