Denník N

Upozornili sme Facebook na vyše 70 falošných profilov. Reakcia adminov bola veľmi zlá

Falošné účty a profily porušujúce pravidlá Facebooku. Administrátori v nich problém nevidia.
Falošné účty a profily porušujúce pravidlá Facebooku. Administrátori v nich problém nevidia.

Testovali sme, ako vie Facebook zakročiť proti trollom. Upozornili sme na 74, zakročil len proti siedmim.

Hrdý Slovák, Trpaslík Šťastko či Reinhard Heinrich. To je len niekoľko profilov na Facebooku, ktoré sa ani len netvária ako skutočné osoby. Majú vymyslené meno a namiesto profilovky používajú náhodný obrázok z internetu.

Zrejme každý, kto na takéto profily narazí, v momente pochopí, že má dočinenia s podozrivým účtom a že nikde po Slovensku nebehá človek, ktorý by mal v občianskom preukaze napísané meno Trpaslík Šťastko (ten internetový má navyše len troch kamarátov – volajú sa Trpaslík Dudroš, Kyblík a Vedko).

Pravidlá Facebooku jednoznačne zakazujú používanie inej ako skutočnej totožnosti. Čo sa však stane, keď administrátorov upozorníte na evidentne falošné účty ako Nadrzany Samcek, Pravda Pravdivá či Vadný Spínač? Vo väčšine prípadov nič.

Našli sme 74 nespochybniteľne vymyslených identít. Žiadna z nich sa nepokúšala imitovať skutočného človeka, všetky boli evidentne a na prvý pohľad falošné. Správcom Facebooku sme na ne poslali upozornenia – do nahlásenia sme uviedli, že ide o falošný účet alebo že účet používa iné meno ako v bežnom živote.

V 67 prípadoch administrátori odpísali, že nahlásené účty neporušujú ich pravidlá. Zmazaných bolo len šesť falošných účtov, v ďalšom jednom prípade Facebook konal, až keď sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Falošní diskutéri

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie