Denník N

Maďarič oznámil, že ponúkol abdikáciu vo vedení Smeru, strana potom informovala, že tak urobili viacerí

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 19:02 – Minister kultúry povedal, že nevie, či ešte dokáže byť platným členom vedenia strany.

Minister kultúry Marek Maďarič na dnešnom rokovaní vedenia strany ponúkol svoju abdikáciu na post podpredsedu strany.

„Vedenie strany, za účasti predsedu, sa zaoberalo aj situáciou po župných voľbách. Túto tému neuzavrelo a bude v nej pokračovať na najbližšom stretnutí. Na vedení som prezentoval svoj pohľad na voľby, ako aj názor na potrebu zmien na viacerých úrovniach strany,“ napísal v stanovisku Maďarič.

„Nehovoril som o menách, okrem vlastného, keďže som ponúkol možnosť svojej abdikácie na funkciu podpredsedu strany. Túto abdikáciu som ničím nepodmieňoval a vzťahuje sa najmä na môj pocit, či dokážem byť ešte dostatočne platným členom vedenia,“ vyhlásil minister kultúry.

Nespresnil, či bola táto abdikácia prijatá.

Vraj všetci podpredsedovia

Smer viac než hodinu po Maďaričovom vyhlásení v tlačovej správe oznámil, že svoju funkciu ponúkli pred decembrovým snemom všetci podpredsedovia. „Robert Fico si váži ich krok a zároveň vyjadruje plnú dôveru všetkým podpredsedom strany, s ktorými má záujem na ďalšej spolupráci,“ pokračuje oznámenie.

Na otázky o čom vedenie rokovalo a ani na vyhlásenie Maďariča strana nereagovala.

Je možné, že funkciu najprv ponúkol Maďarič a ostatní podpredsedovia sa až dodatočne pridali.

V Smere hovoria, že ponúknutie podpredsedníckych kresiel môže byť signál regionálnym štruktúram strany, že za výsledok vo voľbách je zodpovedné aj jej vedenie. Debata o tom, čo má strana robiť po župných voľbách, bude pokračovať a stále nie je jasné, kto ponesie za výrazné oslabenie strany v župných voľbách osobnú zodpovednosť.

Denník N oslovil predsedu Roberta Fica aj ďalších podpredsedov. Jeden z nich, minister hospodárstva Peter Žiga cez hovorcu odkázal, že to v tejto chvíli nebude komentovať.  “Je to vnútrostranícka diskusia, ktorá sa ešte neskončila, a preto ju nebudem komentovať,” povedal.

Maďaričov krok nechcel komentovať ani predseda poslaneckého klubu a šéf bratislavského kraja Martin Glváč. Odpísal len, že je na pracovnej ceste v Moskve, takže o tomto rozhodnutí nemá informácie.

V najužšom vedení strany sú okrem predsedu Fica šiesti podpredsedovia Robert Kaliňák, Peter Kažimír, Peter Pellegrini, Peter Žiga, Juraj Blanár a Marek Maďarič a generálny manažér strany Ján Richter.

Maďarič sa už raz postu podpredsedu vzdal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marek Maďarič

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie