Denník N

Obťažovanie je podľa žien problém, príklad s Kordom však považujú za nešťastný

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Autor Cynickej obludy rozprúdil debatu o nevhodnom správaní, keď opísal situáciu, v ktorej sa podľa neho neslušne zachoval známy novinár Eugen Korda. Doba sa zmenila a mnohí muži si to nevšimli, hovorí Katarína Farkašová z Aliancie žien.

Pred pár dňami sa na sociálnych sieťach v súvislosti s obťažovaním žien objavilo obvinenie, že novinár Eugen Korda mal na večierku sexuálne narážky voči jemu neznámej mladšej žene, ktorá okolo neho prechádzala po schodoch.

Tento fakt by nevzbudil takú diskusiu, ak by ho na sociálnej sieti nezverejnil autor Cynickej obludy Rado Ondřejíček a netýkala sa veľmi známeho novinára Eugena Kordu (.týždeň), ktorého poznámky na adresu žien sú medzi novinármi známe. V prvom facebookovom statuse Ondřejíček nenapísal, o koho ide, ľudia v diskusii však menovali Kordu a na viacerých miestach sa rozbehla vášnivá diskusia.

Keďže Ondřejíček napísal text a chcel ho uverejniť v Denníku N, oslovili sme ženy, ktoré s Kordom pracujú, pracovali alebo sa s ním pracovne stretávajú. Väčšina z nich vedela, že Korda hovorí podľa nich nevhodné vtipy, mnohé aj so sexuálnym podtónom.

Už toto sa dá podľa odbornej literatúry chápať ako jedna z foriem sexuálneho obťažovania – ide o nevyžiadanú sexuálnu pozornosť.

Nepríjemné stretnutia

Mirka Grófová sa s Kordom stretla, keď prišla pracovne do redakcie .týždňa. „Pri príchode do kancelárie mal sexistické komentáre a poznámky sexuálneho charakteru, ktoré mi boli nepríjemné. Komentoval môj výzor a vravel, že by si nechal povedať.“ Voči jeho poznámkam sa ohradila, povedala, že nie sú veľmi vtipné. „Na to mi odpovedal, že teraz sa ho nemusím báť, lebo už je starý, ale keby bol mladší, tak by som odtiaľ utekala,“ tvrdí Grófová.

„Nepovažujem to vyslovene za násilné správanie. Nemal nejakú mocenskú prevahu ani som sa ho nemusela báť, len to bolo nepríjemné a neprofesionálne, pretože navyše som bola jedinou ženou na stretnutí,“ tvrdí Grófová.

Nepríjemné poznámky a žarty však pokračovali aj po upozornení, celé sa to podľa nej uzavrelo tým, že je precitlivená feministka a nerozumie vtipu. Po tom, čo túto skúsenosť verejne opísala minulý týždeň na Facebooku, jej Korda napísal, že sa jej za to ospravedlňuje a je mu ľúto, ak nerozumie vtipom.

Korda sa teraz k ničomu nechce vyjadrovať. Reagovať bude po publikovaní Ondřejíčkovho a tohto textu. Verejne sa už vyjadril na Facebooku – za svoje správanie sa neospravedlnil.

„Viem, že nie som ‚svätý‘ a že niekedy by som si mal radšej zahryznúť do jazyka, ale to neznamená, že som taký, ako ma opisuje,“ napísal po Ondřejíčkovom obvinení Korda.

„Ja som si istý, že nič zlé som neurobil. Ak som sa aj niekedy nejakej dievčiny dotkol, tak som sa jej ospravedlnil, hneď ako prejavila najmenší nesúhlas, a už nikdy som to nespravil,“ reagoval na svoju kolegyňu Marínu Gálisovú, ktorá mu povedala, že nie je vždy vhodné len tak komentovať ženy.

Len anonymne

Viaceré ženy, ktorým správanie Eugena Kordu prekážalo, o tom nechceli hovoriť pod svojím menom. Tvrdili, že jeho sexuálne narážky ich otravujú, cítia sa pri nich zle a nepomáha ani skutočnosť, že sa na nich zabáva celý kolektív.

Prečo musel novinára z nevhodného správania obviniť až Rado Ondřejíček, ak sa ženy s nevhodným správaním stretávali často?

Jedným z vysvetlení môže byť fakt, že mnohé ženy jeho správanie nepovažujú za vážny problém a je súčasťou slovenského „folklóru“ a toho, ako boli vzťahy medzi pohlaviami u nás dlhodobo zadefinované.

Ďalší dôvod mlčania opísal v článku denník Guardian. Autorka textu Emer O’Toole tvrdí, že ak ide o populárnych ľudí, ktorí sú v spoločnosti obľúbení, nešlo by len o konfrontáciu samotného násilníka, ale celej komunity, v ktorej sa muž (a aj samotná žena) pohybuje. To ženy často odrádza od toho, aby poukázali na takéto správanie.

Navyše množstvo žien, ktorým sa správanie skúseného kolegu nezdá vždy vhodné, s ním budú musieť pravdepodobne ďalej komunikovať a pracovne sa stretávať. Väčšie nezhody preto nechcú riskovať.

Nejde z neho strach

Ženy, ktoré sme oslovili, na jednej strane tvrdia, že o nevhodných prejavoch Kordu vedia, na druhej strane tiež priznávajú, že jeho poznámky vnímajú ako trocha neobratný či trápny pokus o kompliment a on v nich nikdy nevyvolával strach.

Jeho kolegyňa z .týždňa Denisa Gdovinová si spomína, ako si z nej robil žarty, že „ak vie dobre variť, tak si vie predstaviť, čo všetko vie robiť rovnako dobre“. Prípadne jej povedal, „nech sa viac naje, lebo mu bude hrkať v posteli“.

Novinárka hovorí, že vždy bolo jasné, že ide len o žarty, a hoci ju to občas privádzalo do rozpakov, nikdy z neho nemala strach. „Mohla som s ním zostať aj sama v redakcii, ale nebála som sa, že by sa niečo mohlo stať.“ Uznáva však, že ak podobné poznámky hovorí aj celkom neznámym ženám, môže to byť problém.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie