Denník N

Medzi nami, ženami a mužmi

Ilustračné foto Fotolia
Ilustračné foto Fotolia

Každé sexuálne obťažovanie je predovšetkým prejavom moci a muži sa už nemôžu dlhšie tváriť, že tomu nerozumejú.

Pred niekoľkými rokmi som v Prahe večer prechádzal opustenou úzkou uličkou, oproti mne kráčali tri mladé ženy. Zastavili sa v rojnici od múra k múru a jedna z nich povedala: „Tak čo, kocúrik, nerozdáme si to?“ Nezmohol som sa na slovo, ony sa rozosmiali a nechali ma prejsť. Aj ja som sa pobavil.

Nedávno som si spomenul na túto príhodu a predstavil si, ako by som sa vtedy cítil, keby som bol ženou a ony mužmi. A po prvý raz mi naozaj došiel ten existenciálny rozdiel: kým ja som nikdy nevnímal žiadnu ženu ako možnú hrozbu, ja sám som pre ženy touto možnou hrozbou po celý svoj dospelý život. Napríklad keď kráčam opustenou ulicou v ústrety osamelej žene.

Som vyšší a silnejší ako drvivá väčšina žien, mám nad nimi fyzickú prevahu, teda moc, ktorá by síce v našej civilizácii mala byť anulovaná, ale nie je. Ženy to dobre vedia. Ale vedia to aj muži? Obávam sa, že nie. Považujú svoju historicky zabudovanú prevahu za takú samozrejmú ako vzduch, ktorý dýchajú. Nepremýšľajú o nej, hoci mnohí ju zneužívajú, lebo si ju chcú každý deň overiť a potvrdiť.

Nové svedectvá miliónov žien znásilňovaných a zneužívaných mužmi práve štartujú kultúrnu revolúciu, ktorá – dúfam – prebehne aj na Slovensku. Pôjde v nej o zrušenie inštitucionálnej nadvlády mužov, ktorá vyplýva z ich tradičnej prevahy presadzovanej silou, inými slovami, má ich zbaviť nezaslúženej moci.

Jefferson a Churchill

Každú revolúciu sprevádza veľký zmätok a táto nebude výnimkou. Každý muž upadne do podozrenia, a kým sa zrodí nová spoločenská dohoda, mnohí z nich s prekvapením zistia, že sú odrazu považovaní za vyvrheľov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Teraz najčítanejšie