Denník N

Newsfilter: Na počesť volebného víťazstva ponúkli funkcie všetci podpredsedovia Smeru

Smer desiaty deň bilancoval. Matovič sa pripomenul Kaliňákovi. Minister obrany vysvetľoval prezidentovi transportéry + všetko dôležité v skratke a Odkaz Milana Šimečku o tom, prečo v Ríme nevynašli parný stroj.

Tri správy dňa vybral a skomentoval Tomáš Gális

1. Dva dni v Chujave

Robert Fico už piaty deň pokračuje v informačnej ofenzíve, ktorá nás má presvedčiť, že župné voľby dopadli inak ako dopadli. No na stretnutí straníckych špičiek sa ukázalo, že všetko je vlastne naopak.

Premiér vo svojom článku na hnonline.sk publikovanom ešte o polnoci z pondelka na utorok opatrne priznáva, že Smer možno stratil čiastočne na svojej politickej dominancii, ale naďalej zostáva rozhodujúcou silou, ktorá určuje témy a obsah slovenskej politiky.

Zlí sú tí druhí. Samozrejme, premiér sa dôvodom prepadu svojej strany vyhol, zato opäť našiel všetko zlé v médiách a v opozícii. Prečítali sme si, že zlepenec nie je alternatívou, pretože Hlina si so Sulíkom tak skoro nesadne za jeden stôl a zo SaS odišiel ďalší poslanec. Premiér akoby zabudol na to, aká nesúrodá je jeho koalícia, na to, ako sa jedna koaličná strana rozpadla ešte pred zložením vlády, i na to, ako predseda ďalšej koaličnej strany v lete vypovedal koaličnú zmluvu.

Zlepence nie sú alternatívou. Fico robí, čo môže, aby dehonestoval svojich protivníkov rôznymi hanlivými prívlastkami ako zlepenec, sociálny netvor, krajne pravicová vláda, blázon či narkoman, ale pri pohľade na slovenské politické dejiny vidieť niečo iné. Napríklad to, ako dve Dzurindove pozliepané vlády zachránili Slovensko pred pádom na ekonomické dno a ako krajina profitovala z ich reforiem, ktorých sa Fico napriek silným rečiam takmer nedotkol. Naopak, jeho jednofarebná druhá vláda všetky problémy obchádzala alebo tlačila pred sebou, v čom pokračuje aj jeho tretí kabinet.

Mimo mainstreamu. Azda najpozoruhodnejšie na Ficovom článku je však to, že používa pojem mainstream, akoby doň nepatril: „Som presvedčený, že slovenský mainstream po bujarých oslavách čaká poriadny hlavybôľ.“ Takže podľa článku tu máme šéfa rozhodujúcej politickej sily a jediného garanta správneho ekonomického a zahraničnopolitického vývoja, ktorý sa však akoby z pozície outsidera vymedzuje proti hlavnému prúdu. Spracovať výsledky župných volieb muselo byť ťažké, ale že by to s premiérom až tak zamávalo?

Déjà vu. V utorok na obed sa zišlo šéfstvo strany a z pekného dňa, ktorý opísal Fico, sa stal deň škaredý. Ako prvý sa zase ozval Marek Maďarič. Politik, ktorý sa v posledných rokoch štylizuje do úlohy toho premýšľavého a v rámci straníckych mantinelov kritického smeráka, ktorý si získal uznanie zo strany umelcov, ktorý robí veľa pre to, aby sme zabudli, že v prvej Ficovej vláde bol autorom protimaďarskej politiky a na konci druhej Ficovej vlády bol stále zodpovedný za kampaň, čo na utečeneckú krízu reagovala šírením strachu, dal k dispozícii svoju funkciu.

Asi dve hodiny to vyzeralo tak, že sa opakuje situácia po prezidentských voľbách v roku 2014, keď sa po výraznej prehre predseda strany a vlády stiahol a svoj výsledok obhajoval podobnými nezmyslami ako, že ľudia si ho želajú na poste predsedu vlády. Šéf kampane vtedy tiež ponúkol svoju funkciu.

No o siedmej večer už bolo jasné, že tu nejde o nejakú reprízu spred troch rokov, ale o bezprecedentnú situáciu, pretože svoje funkcie ponúkli všetci podpredsedovia.  

Akoby to ani nebol Smer. Tento nečakaný krok otvára množstvo otázok. Napríklad, či to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie