Denník N

Kiska v europarlamente kritizoval ruskú propagandu, Danko hovoril v ruskej dume o budovaní slovanského sveta

Andrej Danko v ruskej dume zažil „standing ovation“. Foto – FB Andreja Danka
Andrej Danko v ruskej dume zažil „standing ovation“. Foto – FB Andreja Danka

Andrej Danko rečnil v ruskom parlamente v čase, keď európski lídri kritizujú Kremeľ za jeho dezinformačnú vojnu. So slovenským ministerstvom zahraničia svoj prejav nekonzultoval. Lajčák ako šéf diplomacie kritizoval Kisku aj Danka.

Len tri týždne po tom, ako sa prezident Andrej Kiska, premiér Robert Fico a šéf parlamentu Andrej Danko zhodli na jednotnej proeurópskej a proatlantickej politike, sa ukazuje, aké rozdielne je ich videnie sveta.

Kiska v stredu po anglicky rečnil v európskom parlamente o ruskej anexii Krymu, rizikách ruskej propagandy a nebezpečenstve ovplyvňovania svetovej zahraničnej politiky. Danko zasa neočakávane vystúpil v ruskej Štátnej dume s príhovorom. Po úvodných slovách v ruštine sa už ďalej v slovenčine Putinovým poslancom prihovoril slovami o spolupráci našich dvoch štátov a slovanskej vzájomnosti.

Pol hodiny po sebe

Prejavy našich štátnikov delila len polhodina. Zatiaľ čo ten prvý bol dlhodobo plánovaný, ten moskovský vznikol až v Rusku, kde je Danko s delegáciou od nedeľného večera. Slovensko ako členský štát Európskej únie oficiálne ďalej podporuje hospodárske a diplomatické sankcie, ktoré EÚ na Rusko uvalila po obsadení ukrajinského Krymu ruskými vojakmi.

„EÚ je dnes hospodárskou superveľmocou, ale jej hlas je v bezpečnostných výzvach okolo nás pomerne obmedzený. Či už ide o nezákonné pripojenie Krymu Ruskom a jeho podporu separatistov v Donbase, alebo o situáciu v Sýrii a Líbyi,“ hovoril prezident europoslancom.

Venoval sa aj vyšetrovaniu v Spojených štátoch, ktoré sa týka ruského zasahovania do prezidentských volieb. „Keď začneme hovoriť o európskych obranných projektoch, mali by sme konať spoločne proti nebezpečnej hrozbe, ktorej čelíme všetci – ruskej propagande a informačnej vojne. Bolo by smiešne pracovať na našej obrane, a nechať toto zraniteľné miesto vystavené útokom,“ pokračoval Kiska. Pridal tiež pasáž o tom, ako sa traja najvyšší slovenskí ústavní  činitelia nedávno zhodli na jednotnej zahraničnej politike.

„Nebudeme používať dvojitý jazyk o rozhodnutiach EÚ v zahraničí a doma.“

Danko zhruba v rovnakom čase rečnil v ruskom parlamente. O prejave tlačový odbor Národnej rady informoval až v utorok – v druhý deň oficiálnej návštevy predsedu parlamentu v Moskve. Z vyjadrenia tlačového odboru vyplýva, že sa Andrej Danko rozhodol vystúpiť v dume až počas návštevy Ruska a po tom, ako mu to navrhol jej predseda Vjačeslav Volodin.

Začal v ruštine a potom prešiel do slovenčiny. „Nie je tajomstvom, že učiť sa na vašich univerzitách, ktoré patria medzi najlepšie na svete, je vec prestíže. Znalosť jazykov zbližuje a otvára dvere novým možnostiam. Chápeme vás ako priateľa a dostali sme dar od Boha rozvíjať náš slovanský svet,“ vravel napríklad.

Slovensko ako malý národ

„My, malé národy, sa môžeme len obracať na veľké mocnosti a bez ich pomoci sa nemôžeme domôcť mieru,“ vravel tiež oficiálny predstaviteľ členského štátu NATO.

História podľa Danka ukázala, že len otvorený dialóg pohne národmi dopredu. „Vysoko oceňujem vašu otvorenosť a schopnosť riešiť problémy korektným dialógom,“ vravel v parlamente krajiny, v ktorej sa útočí na opozičných novinárov, ktorá má vážne nedostatky v oblasti demokracie a existuje množstvo dôkazov o tom, že sa podieľa na hybridnej vojne na východnej Ukrajine.

Hovoril ďalej o ekonomickej spolupráci, poďakoval sa za oslobodenie počas druhej svetovej vojny a za obete a straty počas vojen na našom území.

Danko s predsedom Štátnej dumy Vjačeslavom Viktorovičom Volodinom. foto – FB Andreja Danka

K otázke anexie Krymu, Rusmi podporovanej vojne na východe Ukrajiny, k sankciám EÚ či okupácii v roku 1968 sa ani náznakom nedostal. Odozva na jeho vystúpenie priamo v dume bola výborná, poslanci sa postavili a mohol si užiť potlesk v stoji.

Ministerstvo zahraničných vecí kritizuje

Od Dankovho prejavu v ruskej dume, ktorý provládne ruské médiá aj Putinova propaganda zrejme budú vysvetľovať ako dôkaz, že má režim priateľov aj v krajinách EÚ a NATO, sa opatrne dištancovalo ministerstvo zahraničných vecí. „Vystúpenie v ruskej Štátnej dume nebolo zahrnuté v programe návštevy delegácie predsedu Národnej rady v procese jej prípravy, a ani nebolo vopred s ministerstvom konzultované,“ napísal tlačový odbor ministerstva zahraničia.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bol po rokovaní vlády ostrejší, okrem Danka kritizoval aj prezidenta Kisku. „Riziko je v tom, že máme jednotnú zahraničnú politiku a ja len verím, že obe vystúpenia pôjdu jedným smerom,“ povedal krátko pred začiatkom oboch vystúpení.

„Ako minister zahraničných vecí nemám dobrý pocit, že necítia (Danko ani Kiska) potrebu konzultovať,“ dodal ešte šéf našej diplomacie, ktorý posledné mesiace trávi najmä v Organizácii spojených národov v New Yorku.

„Viem, že pán minister v tomto období aktívne vykonáva funkciu predsedu Valného zhromaždenia OSN a asi, žiaľ, nemal dostatočné informácie, čo všetko sa u nás deje,“ reagoval na tieto slová Kiska v Štrasburgu.

Podľa informácií Denníka N prezidentská kancelária ministerstvu zahraničia Kiskov príhovor vopred poslala. Navyše v Štrasburgu bol s prezidentom aj štátny tajomník ministerstva Ivan Korčok, ktorý v čase Lajčákovho pôsobenia vo Valnom zhromaždení OSN ministerstvo de facto riadi. Korčok tiež príhovor pripomienkoval. S Dankom je zasa v Moskve ďalší štátny tajomník ministerstva zahraničia Lukáš Parízek. Na rozdiel od Lajčáka a Korčoka ide o nominanta SNS.

„Inak, keby mal prezident ako prejavy v zahraničí hovoriť tie generické somariny, čo občas pošlú z rezortu, dosť by sme sa na cestách hanbili,“ komentoval na Facebooku Lajčákove slová Kiskov poradca Rado Baťo a na Twitteri ministra nazval „kariérnym zbabelcom“.

Prejavy prezidenta štandardne vznikajú na základe podkladov od ministerstva zahraničných vecí a inak to nebolo ani v tomto prípade.

Pre TASR sa voči šéfovi diplomacie ohradi aj Danko, ktorý od neho bude po návrate z Ruska žiadať vysvetlenie. Lajčákove slová označil za „nehorázne komentovanie“ vystúpenia predsedu Národnej rady. „Predseda (Danko) nevidí žiaden dôvod, prečo by mal svoj prejav konzultovať s ministrom,“ povedala jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Návšteva v ťažkých časoch

Šéf SNS rečnil v Štátnej dume v čase, keď sú vzťahy medzi EÚ, NATO, Spojenými štátmi a Ruskom napäté. Američania sa zaoberajú vážnymi podozreniami, že Rusko cez svojich trollov a tajné služby ovplyvňovalo prezidentské voľby. Vystúpil v čase, keď poslanci dumy schválili kontroverzný zákon o cudzokrajných médiách ako zahraničných agentoch. Išlo o reakciu na zaradenie televízie RT medzi zahraničných agentov v USA.

Za hlasovalo všetkých 411 prítomných poslancov. Podľa Amnesty International ide o ďalšiu ranu proti médiám v už tak či tak zúfalej situácii slobody slova v Rusku. Amnesty predpokladá, že nový reštriktívny zákon postihne hlavne vysielanie v ruštine – médií ako britskej BBC, nemeckej Deutsche Welle, americkej Slobodnej Európy či opozičných novín Novaja Gazeta, ktorej šiesti novinári boli zavraždení.

Danko bol nedávno aj v Petrohrade a fotil sa tam s delom Aurory. Foto – facebook A.D.

Ruská štátna agentúra TASS píše, že po indickom predsedovi dolnej komory bol slovenský druhým zahraničným predsedom parlamentu, ktorý tento rok vystúpil v ruskej dume. „Danko je jeden z kľúčových partnerov Ruskej federácie medzi hlavami parlamentov európskeho kontinentu aj krajín EÚ,“ povedal ruský poslanec a šéf výboru pre zahraničné vzťahy Leonid Sluckij.

Predseda SNS je v Rusku na pozvanie predsedu dumy Vjačeslava Volodina a ich hlavnou témou podľa TASS-u bola potreba posilnenia vzájomných ekonomických vzťahov a medziparlamentných vzťahov medzi Ruskom a Slovenskom.

Dankov tlačový odbor informoval aj o tom, že predseda parlamentu v Rusku otvoril tému rozšírenia vyučovania ruštiny u nás, výmeny pobytov slovenských a ruských hercov, aj o„novej družbe medzi mestom Revúca a mestom Satka.“

Volodin je jedným z najbližších ľudí ruského prezidenta Vladimira Putina, v minulosti pracoval v jeho prezidentskej kancelárii a bol považovaný za jedného z najvplyvnejších ľudí v Kremli. Nájdete ho aj na zozname osôb zaradených do protiruských sankcií, zaradili ho tam medzi prvými ešte v roku 2014 pre jeho rolu v okupácii ukrajinského polostrova, ktorú aj slovenská diplomacia považuje za porušenie medzinárodného práva.

Šebej: je to absolútne nevhodné

Ostro sa proti Dankovmu prejavu v ruskej dume vyslovil predseda zahraničného výboru parlamentu z koaličného Mosta – Híd František Šebej. „Považujem to za absolútne nevhodné. Ani samotnú návštevu dumy a rokovanie s Volodinom v situácii, keď Rusko kampaňovite podkopáva politický systém Západu a vedie proti nemu dezinformačnú vojnu a porušuje medzinárodné právo na Ukrajine, nepovažujem za dobrý nápad.“

Šebej nevie o tom, že by v tejto situácii v dume vystupoval iný šéf parlamentu z krajiny Európskej únie. To, že s Dankom je v Moskve ako podpredseda parlamentu aj šéf Mosta-Híd Béla Bugár, Šebej komentovať nechcel.

Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba nechce preceňovať skutočnosť, že Danko ako predseda parlamentu z krajiny EÚ a NATO prehovoril v ruskej dume. Zásadnejší zahraničnopolitický dopad to mať podľa neho nebude, je to však neobvyklé.

„Pán Danko nesie zodpovednosť za svoje činy a kroky. Celú jeho cestu do Ruska hodnotím skôr z vnútropolitického pohľadu. Chce tak oživiť tému vzťahov s Ruskom a je to skôr akési dištancovanie sa voči tomu, že predseda Smeru hovorí o tom, že ideme do jadra EÚ, čiže je obhajcom prozápadnej politiky.“

video: Danko v Moskve

Podľa Dulebu sa tak Danko snaží vyprofilovať a nabrať vnútropolitické body medzi voličmi, ktorí chcú mať bližšie vzťahy s Ruskom.

Súvislosť so stíhačkami

Danko bol v Rusku za posledné dva mesiace už druhýkrát. Zaujímavé je to aj preto, že v októbri hovoril o tom, ako zrušil návštevu vo Švédsku, kde mal pozvanie na najvyššej úrovni. Vysvetlil to tým, že nechce, aby vzniklo zbytočné podozrenie, že pred nákupom nových stíhačiek pre slovenskú armádu dôjde k nejakému ovplyvňovaniu. Švédske Gripeny boli všeobecne považované za favorita súťaže.

Danko bol však v októbri v Rusku a to tiež patrí medzi štáty, od ktorých si ministerstvo obrany vedené SNS vyžiadalo ponuku na ich nové Migy.

V polovici októbra v Petrohrade počas rokovaní Medziparlamentnej únie, v ktorej sú všetky delegácie členských štátov EÚ, vyhlásil, že verí, že sankcie proti Rusku pominú a medzi Ruskom a Slovenskom sa rozvinú obchodné vzťahy.

Už vtedy tvrdil, že urobí všetko pre to, aby prehĺbil spoluprácu medzi Národnou radou a ruskou štátnou dumou, pretože to pomôže Slovákom.

Nákup lietadiel zatiaľ ministerstvo obrany posunulo a Danko teraz cestoval druhýkrát do Ruska, kde mal za tri dni prijatie na najvyššej úrovni.  

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie