Denník N

Lídri VPN nám urobili službu, že stvorili Mečiara tak skoro

Námestie SNP v Bratislave v novembri 1989. Foto - TASR
Námestie SNP v Bratislave v novembri 1989. Foto – TASR

Nemusíme robiť generačnú vzburu proti revolucionárom, ale o istú emancipáciu od Novembra sa musíme pokúšať.

Autor je členom Správnej rady Progresívneho Slovenska

A ako to vníma mladá generácia?“ Tá otázka znela niekedy blahosklonne, inokedy naliehavo, a oba jej podtóny ma iritovali. Posledných pätnásť rokov mi ju pravidelne kládol otec a jeho priatelia z VPN. Stala sa jedným z rituálov ich existenciálnych debát (odohrávajúcich sa na terase nášho rodičovského domu) o krehkosti slovenskej demokracie, ktorej pred 28 rokmi pomohli na svet.

Odo mňa očakávali, že im sprostredkujem výpoveď svojej generácie, prvej, ktorá v tej krehkej demokracii vyrástla, a prvej, ktorej chýba pamäťová stopa komunizmu a jeho pádu. Vkladali do nej veľké nádeje.

Myslím, že boli pripravení na jej kritiku. Zostávalo to nevyslovené, no získal som pocit, že po kritike od dnešných tridsiatnikov vlastne dychtia, rozpoznávajúc v nej dobre známy vzorec, signál, že toto prirodzené kyvadlo ideí a túžob stále funguje, dôkaz, že stádovitý gén normalizácie nebol dedičný, a že demokracia, aj tá postkomunistická, formuje sebavedomých a kriticky mysliacich ľudí.

Mňa osobne to skôr iritovalo. Očakával sa odo mňa aspoň náznak generačnej vzbury, no nedokázal som ju sformulovať. Ani sa mi do nej nechcelo, lebo mi to pripadalo ako klišé. Nehovoriac o tom, že búriť sa proti starnúcim revolucionárom – ktorých máme v úcte, sme im vďační, a ich hodnoty sme prijali za svoje – je značný luxus.

Napriek tomu by sme sa o to mali pokúšať: nie o generačnú vzburu, ale o istú emancipáciu od Novembra. Paradoxne je to ten najlepší spôsob, ako naň politicky a ideovo nadviazať – určite je to produktívnejšie než rituálne spomínanie a „prihlasovanie sa“ k Novembru, ako to rok čo rok robia politické strany.

Vina

V prvom kroku musíme vyňať pred

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie