Denník N

Námestie slobody po súťaži neprejde radikálnou zmenou

Víťazný návrh oslovil ideou, že námestie netreba meniť radikálne.
Víťazný návrh oslovil ideou, že námestie netreba meniť radikálne.

Architektonická súťaž na bratislavské Námestie slobody má víťaza, hoci nezískal prvé miesto, ale tretie. Návrh je minimalistický, vyzdvihuje pôvodnú krásu námestia a okrem opravy mu chce dodať iba ľahko realizovateľnú druhú vrstvu úprav a zásahov.

Súťaž na novú podobu Námestia slobody v Bratislave má výsledky. Porota neudelila žiadnemu zo štrnástich prihlásených návrhov prvé ani druhé miesto. Tretie miesto získal tím, ktorý pracoval so základnou ideou, že dnešné základné usporiadanie námestia je dobré a netreba ho výrazne meniť, a okrem jeho opravy stačí pridať vrstvu jednoduchých, nenápadných zásahov, ktoré by vytvorili podmienky pre rôznorodé aktivity.

„Námestie je už dnes krásne, má svojich návštevníkov, ktorí ho majú radi presne pre to, čím je. Predstavme si, ako by vyzeralo, keby bolo v technicky dobrom stave. Nerobme žiadne hrubé čiary, žiadne prehnané zmeny status quo. Namiesto toho sa radšej pokúsme o pochopenie, usmernenie, mierne redefinovanie a doplnenie,“ stojí v návrhu sedemčlenného tímu architektov.

„Je to riešenie, ktoré vychádza z mála. Zmena je jemná, ale výrazná a veľká. Nie je to niečo, čo ľudia čakajú od súťaží – pekné vymaľované obrázky, ale práve tento návrh má v sebe čosi, čo zaistí kontinuitu tohto priestoru, vyzdvihuje to, čo je na ňom super, a posúva to ďalej. Je to neštandardné rozhodnutie, ale som rád, že tu máme práve takýto návrh,“ hovorí Igor Marko, ktorý bol členom poroty.

Víťazný návrh, hoci na treťom mieste, má byť podkladom pre vypracovanie potrebnej povoľovacej dokumentácie a realizačného projektu. Mesto označuje v spolupráci s hlavným partnerom, developerom HB Reavis, revitalizáciu námestia za svoju prioritu v budúcom roku.

„Nateraz je jasné iba to, že náš návrh bol prijatý porotou ako najlepší. Zo skúseností so súťažami vieme, že to je len začiatok dlhého procesu,“ hovorí Peter Lényi z víťazného tímu.

Ukážka zásahov, ktoré by námestiu priniesli priestor pre nové využitie. Autori víťazného návrhu: Matúš Antolík, Miroslava Daňová, Peter Lényi, Marián Lucký, Michal Marcinov, Andrej Morávek, Katarína Stanislavová.

Víťazný návrh: nechce meniť základné usporiadanie námestia, hlavný cieľ je opraviť ho, a v druhom pláne mu dodať rôzne malé zásahy, objekty, ktoré mu prinesú nové možnosti využitia.

O oprave fontány a konkrétnom rozpočte ešte nepadli konkrétne prísľuby zo strany mesta, ktoré je v spolupráci s HB Reavisom a Starým Mestom vyhlasovateľom súťaže.

Je dobré, treba mu len dodať nový život

„Podstata nášho návrhu nespočíva iba v architektúre. Najdôležitejšie bolo pre nás čosi iné:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie