Denník N

Newsfilter: Oslávte vlastnú slobodu so svojím obľúbeným politikom

November 1989 v Banskej Bystrici. Foto – TASR
November 1989 v Banskej Bystrici. Foto – TASR

1. Komunisti a fašisti zajtra zostanú doma, čo urobíte vy? 2. Fico zaútočil na Kisku, Kiska zaútočil na Fica. 3. Buď pôjde Bugár do konfliktu s SNS, alebo sa nechá ďalej ponižovať + zaujímavé články, odkaz Martina M. Šimečku, krátke správy, citát a status dňa.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Komunisti a fašisti v piatok zostanú doma

Prvý január ako pripomenutie vzniku samostatného demokratického štátu či Deň ústavy ako oslava demokratickej ústavy sú dôležité. No ani jedno by neexistovalo bez 17. novembra 1989. Áno, v piatok je hlavný sviatok každého demokrata na Slovensku.

Je veľa dobrých spôsobov, ako ho osláviť. Účasť na spomienkovej slávnosti je jednou z nich. Na niektorých sa nevyhnete politikom. Nenechajte sa tým odradiť, je to v najlepšom poriadku. Je skvelé, že mnohí z nich tomuto dňu pripisujú takú dôležitosť, akú si zaslúži. Príjemné je aj to, že šancu sláviť nebudú mať len Bratislavčania.

Andrej Kiska. V piatok o 13.30 položí veniec k Centrálnemu pamätníku popraveným a umučeným väzňom komunizmu v bratislavskej Vrakuni. O 15.30 bude v žilinskej Novej synagóge diskutovať o demokracii s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Po pol piatej sa obaja budú prechádzať po Žiline. Žilinčania, máte šancu potriasť si s nimi rukou.

Robert Fico a Smer. Je všeobecne známe, že slovenský premiér si November nevšimol. Ani teraz mu objektívne povinnosti nedovolia odvolať svoje pohŕdanie týmto dňom – zúčastní sa na samite Európskej únie vo Švédsku na tému sociálnych práv a pracovných podmienok v Únii. Samotná strana zatiaľ mlčí, fanúšikom sa v piatok pravdepodobne prihovorí povinnou tlačovou správou. Čo bude tento rok kachličkovať Pavol Paška, nevieme.

Andrej Danko a SNS. Predseda strany nedávno zaspomínal, ako si aj on v Novembri 89 zaštrngal na Námestí SNP. Tento týždeň síce robil hanbu v Moskve, ale vie, čo sa patrí, veniec v Bratislave položí aj on.

Most-Híd. Najmenšia vládna strana je jediná súčasť aktuálnej koalície, ktorá sa tradične k Nežnej revolúcii úprimne hlási. Jej predstavitelia už vo štvrtok išli k buste Jána Langoša na Námestí SNP v Bratislave, už ich tam nehľadajte. Šancu však majú Košičania. Mosťákov v piatok stretnú pri tamojšej vedeckej knižnici.

SaS, OĽaNO a KDH. SaS dávala celý týždeň najavo, že 17. november berie vážne. Večer o piatej bude v Liberálnom dome premietanie filmu Eštebák, po ňom diskusia. S prejavom vystúpi Richard Sulík.

Nezaostávajú ani ostatné strany pravicovej opozície. „Cieľom podujatia je taktiež pripomenúť si, že boj za slobodu sa nikdy nekončí,“ píše sa v stanovisku OĽaNO.

Ani v prípade KDH netreba mať pochybnosti, že si pád komunistov v Československu váži.

Všetky tieto strany spolu v Bratislave od piatej podvečer organizujú spoločné podujatie na Námestí SNP. Ak vám na ňom niekto nesedí, stačí byť trošku veľkorysý. Nežná revolúcia si to zaslúži.

Spolu Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála oslavuje v bratislavskej Umelke. Je to veľmi symbolické miesto, na ktorom sa konali v Novembri prvé stretnutia a vzniklo tam aj VPN.

Biela vrana. 17. 11. o 17. 11 sa v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava bude odovzdávať ocenenie Biela vrana.

Stredoeurópske fórum. V bratislavskej Starej tržnici od siedmej večer. Je to hneď vedľa Námestia SNP.

Ospravedlňujeme sa všetkým občanom a straníkom v mestách a na dedinách, o ktorých plánoch nevieme a nemohli sme ich spomenúť, ale oslavovať sa chystajú aj oni.

V piatok je náš sviatok, pripomeňte si ho najlepšie, ako sa dá.

2. Fico zaútočil na Kisku, Kiska zaútočil na Fica

Robert Fico strávil výsledok župných volieb až tak úspešne, že sa rozhodol vyzvať prezidenta, aby zo svojho zaplatil milión, čo údajne stáli jeho lety vládnym špeciálom do Popradu. Celé sa to začalo Kiskovým vyhlásením, že  ak bude štát zabúdať na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, nemôže sa volať sociálnym štátom.

„Presadili sme cestovanie vlakmi zadarmo pre študentov a dôchodcov. Ale cestovanie zadarmo sa netýkalo pána prezidenta, a preto mu pošlem list, kde ho žiadam o preplatenie používania štátneho lietadla na súkromné lety domov,“ vyhlásil „bez hnevu“ predseda Smeru.

Urobil tak po stretnutí s ministrom Jánom Richterom, na ktorom sa obaja snažili tváriť, že len ohlasujú nový balíček a v Smere je všetko v poriadku (Richter sa spomína ako jeden z adeptov na odchod z vlády po prehre v župných voľbách).

Už je to tak. Vždy, keď bude Smer v kaši, bude na prezidenta vyťahovať jeho cestovanie domov. Urobil to Kaliňák, keď mu bolo ťažko po Bašternákovi. Teraz to robí Fico, keď je mu ťažko po voľbách. A urobia to zas, keď im bude ťažko z nejakého iného dôvodu.

V skutočnosti sa nestalo nič nové a premiérov list má nulovú váhu. Šikovné je len načasovanie pred troma dňami voľna. Smer sa očividne snaží, aby sa počas nich ľudia pri pive nebavili o jeho problémoch, ale o prezidentovi.

Prezident však prostredníctvom svojho hovorcu reagoval obratom a ani sa nesnažil tváriť, že sa s Ficom ešte niekedy pokúsi byť kamarát: „Prezident rozumie frustrácii pána Fica po zbabraných a prehratých župných voľbách. A aj tomu, že potrebuje trochu času, aby si skonsolidoval stranu, v ktorej rastie nespokojnosť najmä s výkonom ministra vnútra. Ale potom by sa už jeho vláda mohla začať venovať problémom krajiny, korupcii, zneužívaniu polície, školstvu aj sociálnym problémom ľudí.“

Podvečerná prestrelka pokračovala chabým pokusom Fica vrátiť Kiskovi facku: „Pán prezident sa tak, ako sme u neho zvyknutí, snaží odkloniť pozornosť od svojich problémov. Skutočne nechápem, čo má zneužívanie štátneho lietadla na súkromné účely spoločné s voľbami do VÚC.“

Výsledok: prezident a premiér sú opäť na nože. Nový anonym o Kiskovi je viac ako menej pravdepodobný.

3. Buď pôjde Bugár do konfliktu s SNS, alebo sa nechá ďalej ponižovať

Béla Bugár sa pomaly, ale iste blíži k zásadnému rozhodnutiu. Buď sa bude ďalej vláčiť s Andrejom Dankom po Moskve, alebo sa prestane tváriť, že sú najlepší kamaráti. Prvá možnosť znamená koniec ilúzie o síce prehnane pragmatickom, ale predsa len proeurópskom politikovi, druhá vážny koaličný spor.

V skutočnosti sa to už trochu deje. Proxy vojnu proti sebe vedú úradník na čele služobného úradu, vyštudovaný politruk a Dankov sused Ján Hoľko, ktorý sa hrá na ministra obrany a štátny tajomník za Most-Híd na rovnakom ministerstve Róbert Ondrejcsák.

V normálnom svete by mal Hoľko pred Ondrejcsákom zrážať opätky, vo svete SNS Hoľko kladie Ondrejcsákovi všemožné prekážky. Najnovšie sa zrazili pre nákup obrnených transportérov.

Hoľko (SNS) ho manažuje tak, že má veľmi slušný potenciál stať sa ďalšou veľkou kauzou tejto vlády. Ondrejcsák sa v stredu sťažoval, že rozhodovanie ho úplne obišlo.

Hoľko v rovnaký deň tvrdil, že o nákupe sa rokovalo na kolégiu ministra, na ktorom sa zúčastnil aj Ondrejcsák. „Pán štátny tajomník, myslím si, nehovorí pravdu,“ tvrdil.

Ondrejcsák vzápätí na svojom Facebooku odpovedal rovnako tvrdo: „Ak niekto o vás rozširuje klamstvá, je načase začať o ňom hovoriť pravdu.“ Vo štvrtok pre RTVS dodal, že na kolégiu ministra sa o transportéroch vôbec nerozprávali. Nominanti SNS ho vraj z rozhodovania o rekordne veľkom nákupe úplne vynechali: „Bolo mi povedané, že to nepatrí do mojej agendy.“

Do agendy Bélu Bugára určite patrí zastať sa svojho štátneho tajomníka a nedovoliť, aby si z neho Dankov človek robil fackovacieho panáka. Obzvlášť nie vtedy, ak má Ondrejcsák pravdu a nám ide o vyše miliardu eur.

Jednou vetou:

4. Ústavný súd nerozhodol o sťažnosti nevymenovaných kandidátov na ústavných sudcov, ktorých prezident Andrej Kiska odmietol vymenovať do funkcie, pojednávanie odročil na 6. decembra.

5. Polícia už druhý deň zasahovala v centrále spoločnosti Technopol v Petržalke, akcia súvisí s kauzou Technopol, v ktorej sa vynoril Marián Kočner a vypukla koncom roka 2016.

6. Sudca Okresného súdu Žilina poslal do väzby dvoch tureckých vodičov kamiónov obvinených zo zločinu prevádzačstva, v ich kamiónoch našli v utorok 78 nelegálnych migrantov.

7. NAKA rozložila organizovanú skupinu, ktorá okrádala štát na daniach pri dovoze potravín, obvinení boli štyria organizátori, zdokumentovaná škoda na štátnom rozpočte je 2,45 milióna eur.

8. Súdy v dvoch prípadoch odmietli zobrať deti z Čistého dňa, lebo deti povedali, že im je tam dobre, minister práce Ján Richter povedal, že to rieši aj s ministerkou spravodlivosti a bude o tom informovať prokuratúru.

9. Smer ukázal, ako sa zvýšia príplatky za prácu v noci, cez sviatky a víkendy.

10. Budúci prešovský župan Milan Majerský odíde z postu primátora Levoče, od 1. decembra bude levočskú radnicu viesť Lýdia Budziňáková.

Zaujímavé články:

• Marián Leško o profesionálnom zlodejstve na ministerstve školstva. (etrend.sk)

• Štefan Hríb o Eugenovi Kordovi a násilí. (tyzden.sk)

• Andrej Bán o tom, že sme ako dav Judášov. (dennikn.sk)

• Michal Šimečka o tom, že lídri VPN nám urobili službu, že stvorili Mečiara tak skoro. (dennikn.sk)

• Martin Hanus o tom, ako doba praje Cynickým obludám (postoj.sk)

Status dňa:

Fico žiada Kisku, aby zaplatil milión eur za lety domov, Jeňo Korda je vraj najväčší obťažovač žien na planéte a všetci sú les. Idem na Instagram.

Citát dňa:

Veľakrát sa cítim ako odpadkový kôš.

Ján Richer, minister práce

Odkaz Martina M. Šimečku: Zaslúži si Británia takých Johnsonov?

V októbri prijal britský minister zahraničia Boris Johnson polského kolegu Witolda Waszczykowského a na spoločnej tlačovej konferencii hovoril, že „britský a poľský ľud sú dnes tak úzko spojení, ako nikdy predtým“. Ten istý Boris Johnson pritom pred poldruha rokom robil kampaň za Brexit a Britov strašil poľskými imigrantami. To je pre Johnsona typické, píše v jeho veľkom profile Martin Fletcher.

A je to devastujúci portrét, ktorý sa začína citátmi významných ľudí ako je napríklad Chris Patten (bývalý britský eurokomisár a minister konzervatívnej vlády): „Tento úrad zastávali ľudia ako Carrington, Hurd, Douglas-Home, Callaghan a Bevin. Čo sa to preboha s nami stalo?“ Iný bývalý britský diplomat hovorí, že Johnson je „najmenej kvalifikovaný minister zahraničia v modernej dobe“. A zdá sa, že Johnson naozaj symbolizuje úpadok Británie ako niekdajšej veľmoci. V úrade zatiaľ prakticky nič nedosiahol a dokonca sa zdá, že sa o to ani nesnaží.

Farbistý portrét začína jeho komplikovaným detstvom (malý Johnson bol nahluchlý, matka trpela depresiami, rodičia sa rozviedli), ale rýchlo prejde k štúdiám v Oxforde, kde zažiaril svojím rečníckym talentom a šarmom, vzal si za manželku „najkrajšiu študentku z celej univerzity“, prsteň však stratil niekoľko hodín po svadbe, čo je pre neho typické. Milostných afér má za sebou neúrekom, rovnako ako detí, ktoré z nich vzišli.

V 90. rokoch sa Johnson uchytil ako novinár, písal pre Daily Telegraph a preslávil sa svojimi protieurópskymi článkami, napríklad keď desil Britov tým, že Brusel chce zaviesť jednotnú veľkosť rakví aj kondómov. Jeho vplyv rástol a stal sa jedným z dôležitých motorov euroskepticizmu. „Udal do veľkej miery tón britským médiám,“ hovorí bývalý veľvyslanec Nigel Sheinwald a Chris Patten dodáva: „Ako novinár v Bruselu bol jedným z najväčších exponentov lživej žurnalistiky.“

Johnsonova hviezda stúpala, hoci v konzervatívnej strane nebol veľmi obľúbený, predsa len ho nominovali do volieb na primátora Londýna, ktoré vyhral a vo funkcii zotrval do mája 2016, keď vrcholila kampaň za Brexit. Po ňom sa stal ministrom zahraničia a v tejto funkcii dokázal pourážať polovicu sveta, francúzskeho prezidenta napríklad prirovnal k strážcovi koncentračného tábora, Líbyi odkázal, že by mohla na svojom území vybudovať nový Dubaj, ak „vyčistí krajinu od mŕtvol“.

Po roku vo funkcii je Johnson pre väčšinu európskych politikov „toxický“, hovorí bývalý bruselský korešpondent The Economist Charles Grant. Johnson má podľa ľudí, ktorí ho dobre poznajú, neskrotné ambície a bude sa iste pokúšať vymeniť súčasnú premiérku Theresu Mayovú vo funkcii. Narobil si však za svoj život toľko nepriateľov, že mnohí urobia všetko preto, aby sa mu to nepodarilo.

Po prečítaní Johnsonovho profilu je zrejmé, že tento muž na poste premiéra by bol pre Britániu katastrofou. Ale čitateľ si kladie aj otázku, na ktorú autor textu Martin Fletcher nedáva odpoveď: Ako je možné, že Briti – povestní svojou racionalitou a zdržanlivosťou – znesú takého šarmantného luhára a zabávača, aby reprezentoval ich krajinu?

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie