Denník N

Ženy Novembra – Zuzana Mistríková: Prvé dni boli náročné, stále nám hrozil minimálne vyhadzov zo školy

Zuzana Mistríková. Foto N – Tomáš Benedikovič

V 23 rokoch som sa stala poslankyňou, bola som vydesená a nevedela som, čo tam robím, ale to sme vtedy boli takmer všetci, hovorí Zuzana Mistríková, tvár novembrového študentského hnutia.

Asi sme tušili, že sa niečo stane. Sedemnásteho novembra 1989 bolo päťdesiate výročie tragických udalostí v Prahe, keď po protinacistickej demonštrácii popravili deväť študentov a tisíce ďalších poslali do koncentračných táborov. Preto je 17. november Medzinárodným dňom študentstva. Nikto však nepredpokladal, že udalosti dostanú taký rýchly spád. Mala som vtedy 22 rokov.

Na VŠMU sme po asi dvadsiatich rokoch zorganizovali krst prvákov. Mali sme naplánovaný alegorický sprievod po meste, ktorý nám na poslednú chvíľu zakázali. Tak sme sa alegoricky prechádzali po nádvorí školy, a potom sme mali – ako sa hovorí dnes – párty. A ráno nás čakala studená sprcha.

V minulom režime dostali študenti vždy, keď sa „k niečomu schyľovalo“, rektorské voľno. Režim dúfal, že študenti odcestujú z mesta a nehrozí ich koncentrácia. A dostali sme ho aj 17. novembra 1989. Už samotné výročie dávalo predovšetkým v Prahe dôvod na zhromaždenie študentov. A atmosféra v spoločnosti dávala tušiť, že to študenti nenechajú len tak. To, že režim zasiahol tak tvrdo a brutálne, však bolo šokujúce.

Mlátite deti, nemôžeme byť ticho

Informácie o udalostiach v Prahe začali šíriť najmä študenti a divadelníci. V Bratislave sa protest verejne prejavil po prvýkrát v nedeľu 19. novembra. Herci v dvoch bratislavských divadlách neodohrali svoje predstavenia. Namiesto toho sa postavili na javisko a povedali, že v krajine, ktorá mláti svoje vlastné deti, nemôžu hrať divadlo a tváriť sa, že sa nič nestalo. A my sme hneď v pondelok ráno vyhlásili štrajk.

Vtedy v pondelky divadlá nehrávali. V utorok už hrozilo, že sa divadlá stanú priestorom pre – dovtedy nepredstaviteľnú – verejnú diskusiu. A tak minister kultúry slovenské divadlá zatvoril. Keď nám to oznámili, vyhlásili sme okupačný štrajk. Zavolali sme naše rozhodnutie rektorovi a ten

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

17. november

Teraz najčítanejšie