Denník N

Robert Fico po voľbách zažil, ako sa cítia bezmocní

Foto – TASR

Premiér sa v novej situácii necíti dobre, hoci si myslí, že tieto voľby ešte vyhral. Sebavedomie zodpovedných víťazov volieb však vyzerá inak.

Autor je teológ

Keď sa premiér Fico po voľbách do VÚC na pár dní stratil, aby spočítal, ako v nich jeho strana vyhrala, verejnosť počúvala v podaní jemu blízkych ľudí z jeho strany iné verzie príbehu. Hovorilo sa o výmene starých kádrov, o potrebe prehodnotiť a analyzovať, kde sa stala chyba. Hovorilo sa o zdrvujúcej porážke. Až kým sa nevynoril z mlčania premiér Fico a nepovedal niečo úplne iné. Pochopil. Vyhrali. Strana sa ešte užšie zomkne okolo „svojich“ ľudí. Má ich zoznam.

Takto sa cítia neúspešní

Nuž práve tých pár dní, ktoré v hlbokom prepočítavaní svojho víťazstva strávil premiér Robert Fico, bolo malou príležitosťou na ponor do pocitov, v ktorých sa topia občania tejto krajiny. A výsledkom týchto pocitov je veľmi často frustrácia a blbá nálada. Toto na chvíľku zažil aj Robert Fico. Možno.

Nemocnice, ktoré nám naháňajú strach, sudcovia, ktorým neveríme, štátne inštitúcie, ktoré sú otvorene alebo sofistikovane korupčné. Protestní voliči sa tu rodia ako protest práve voči tomu, ako to tu s malou prestávkou spravuje už tretie volebné obdobie premiérova strana. On a jeho kamaráti. A ich ľudia. To práve za jeho takzvanej sociálno-demokratickej vlády sa nám tu v regiónoch aj v parlamente etablovali fašisti. A teraz ten nevďačný ľud. Defenestroval Smer spolu s ĽSNS. Nečakané a o to frustrujúcejšie. Preto ten čas na hľadanie slov, ktoré by až tak neboleli. A tlačovka v nezvyčajnom čase. No novinári aj tak prišli. Fico sa jednoducho ťažko ignoruje aj ako nevíťaz.

Takto sa cítia papaláši

Asi tak sa cítia občania tejto krajiny. Je to blbá nálada, ktorej bol pár dní vystavený aj Robert Fico sám. Asi aj tak nepochopil, že on je na tom relatívne lepšie. On si môže dovoliť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie